26.10.2006 12:00
|
Вступати чи не вступати в сот? |
Газета Репортерзвернулися за експертною оцінкою з питаннями, що пов’язані із затримкою прийняття Верховною Радою законів, необхідних для вступу України до Світової Організації Торгівлі.
Чи пов’язана ця затримка із намаганням Уряду синхронізувати вступ до СОТ з Росією в обмін на поступки останньої в питаннях цін на газ?
Чи повинна Україна оглядатися в питаннях вступу до СОТ на Росію?
Чи вигідним для українців є вступ до СОТ?
Отже, відповіді та оцінки політиків та експертів на ці запитання:
Інна Богословська, лідер партії «ВІЧЕ»:
— Україна, безперечно, повинна стати членом СОТ, організації, до якої входять понад 150 країн світу.
Ми не повинні бути на узбіччі світових процесів. Безперечно, що ті двосторонні протоколи, які ми «понапідписували» з країнами-членами Організації і які не завжди співзвучні з нашими національними інтересами, вже чіпати не можна, бо це може значно сповільнити процес входження України до СОТ. Але уряд повинен подбати, щоб протоколи з СОТ щодо графіку нашого входження до Світової Організації Торгівлі були максимально сприятливими для українського виробника, як це робили в свій час інші країни, зокрема, Словаччина. Ми повинні докласти всіх зусиль, щоб дати час виробникам реорганізуватися, пристосуватися до нових умов і, зрештою, стати конкурентноздатними.
Нам треба вступати до СОТ якнайшвидше, щоб не давати Росії додаткових важелів тиску на нас. Тому що ми бачимо, що нове імперське мислення вже в економічній площині перемагає в російському політикумі, і наша північна сусідка широко використовує методи економічного, енергетичного тиску в міждержавних стосунках. Тому, переконана, що нам не потрібно синхронізувати з Росією вступ до СОТ.
Щодо недавнього скандалу із затримкою подання та прийняття Верховною Радою СОТівських законопроектів, то я не думаю, що тут мова йде про намагання влади зробити певні політичні поступки Росії. Скоріше ця затримка пов’язана з проблемами наших внутрішніх лобістів, що представляють не тільки окремі підприємства, а й цілі галузі, які не встигли підготувати свій бізнес до умов жорсткої світової конкуренції, які ще навіть не знають, як себе вести та що чекає їх в тих нових умовах.
Зіновій Шкутяк, депутат Верховної Ради від блоку «Наша Україна»:
— Затримка із прийняттям законів, які необхідні для вступу України в СОТ, перш за все, пов’язана з обіцянками, які дають деякі політики.
Україна жодним чином не повинна узгоджувати чи синхронізувати свій вступ до СОТ з Росією. Вже хоча би тому, що Україна може вступити до Світової Організації Торгівлі зараз. А Росія ще не підписала достатньо велику кількість двосторонніх угод з країнами-членами СОТ, які є необхідною передумовою для вступу в цю організацію.
Синхронізація вступу України в СОТ з Росією була би можливою, якби була вигідною нам. Проте, я не бачу жодної вигоди в цьому для України зараз.
Вступ України до СОТ однозначно потрібен. Оскільки це автоматично дасть 2 % приріст ВВП та відкриття для України світових ринків. А всі розмови про те, що вступ до цієї організації знищить національного виробника, для того, щоб дурити людей. Не можна вбити те, що вже мертве, як, наприклад, колгоспи. А для конкурентноздатних національних виробників вступ до СОТ — це нові ринки і нові можливості.
Тарас Возняк, політолог, м. Львів:
— Є декілька факторів, які стимулюють неприйняття цих законів.
По-перше, правляча еліта в цій країні не хоче жити за тими правилами, за тими законами, які передбачає вступ до СОТ. Це є перше. І в цьому сенсі всі ці, скажімо, корупційні діяння, різного роду відкати і некоректна поведінка в економіці не будуть стимулюватися. Мало того, не буде стимулюватися демпінгова політика наших експортерів. А зараз при владі в принципі в основному є великі експортери з України.
По-друге, частина заідеологізованих депутатів дійсно пробує потрафляти Російській Федерації. Те, що сьогодні Фрадков пропонує, так би мовити, вступати разом до СОТ — це абсолютне безглуздя.
Наприклад, Грузія є членом СОТ, і для того, щоб Росія увійшла в СОТ, вона повинна підписати з Грузією угоду. Яким чином? При теперішній ситуації, коли Росія влаштувала Грузії економічну блокаду, це неможливо. Тобто, таким чином вступ України в СОТ відтягується у безкінечність.
Вступ України в СОТ ні в якій мірі не вб’є нашого національного виробника. Хоча от нашого корупціонера може спробувати вбити.
|
|