26.11.2006
12:00

ВАТ «Прикарпаттяобленерго» добилося свого: пільги дітям війни перерахують з 1 січня

Кожен з нас, хто чесно працює або працював протягом життя, хоче мати таку зарплату, а згодом і пенсію, щоб гідно забезпечити своє життя.

Хотілося б, щоб вистачало грошей і на квартиру, і на проїзд, щоб на хліб і до хліба було вдосталь. На жаль, не кожному працюючому на все вистачає своєї куценької зарплати, а що вже говорити про тих, хто живе на пенсію. Шкода, але на даний час такі соціальні питання вирішуються не за рахунок підвищення зарплат та пенсій, узагалі – рівня життя людей, а лише шляхом надання пільг та субсидій. У нас вже є близько 20 категорій пільговиків.

І сьогодні, коли подорожчали комунальні послуги, кількість людей, які будуть отримувати субсидії, збільшилась на мільйони.

Зрозуміло, що не можна усіх зробити пільговиками, треба подолати саме явище бідності. Та поки що залишається тільки чекати і дбати про те, щоб пільговики отримували їм належне.

Як відомо, все починається з дитинства – найсвітлішої пори нашого життя. Однак його було позбавлено покоління, дитячі роки якого випали на період ІІ світової. Держава визнала «важкий життєвий шлях» цих громадян та надала їм статус «дитина війни».

Згідно Закону «Про соціальний захист дітей війни», їм гарантовано соціальний захист шляхом надання пільг та державної соціальної підтримки. Насправді цей закон нічого суттєвого зазначеним громадянам поважного віку не дав. Добре, що хоча б надали 25-% знижку на оплату за комунальні послуги. Та й те прописали таким чином, що виникали розбіжності між нормативними документами (Законом про держбюджет, Законом про соціальний захист дітей війни та Постановою Кабінету Міністрів) у питанні нарахування пільг дітям війни, зокрема за спожиту електроенергію. Це загалом є хворобою нашого суспільства – приймати закони, які допускають різні тлумачення: як повернеш, так і прочитаєш.

Від початку 2006 року ВАТ «Прикарпаттяобленерго» добивалося однозначного тлумачення законодавчих актів, які стосуються надання пільг дітям війни. Адміністрація товариства, маючи намір нарахувати ці пільги за спожиту електроенергію з 1.01.2006 року, незалежно від дати подання заяви, зверталася до різних інстанцій. Нещодавно з’явилось повідомлення про те, що ВАТ «Прикарпаттяобленерго» надіслало лист Прем’єр-міністру України Віктору Януковичу із вимогою врегулювати питання надання пільг цій категорії пільговиків у розрахунках за спожиту електроенергію. Деталі проблеми з’ясовуємо у директора з енергозбуту ВАТ «Прикарпаттяобленерго» Валерія Ноздріна.

- У чому суть проблеми з нарахуванням пільг дітям війни?

- Справа в тому, що Закон України «Про соціальний захист дітей війни», як відомо, набрав чинності з 1 січня 2006 року. Та на той час дію абзацу, який стосувався надання 25-відсоткової знижки на оплату за комунальні послуги, було призупинено. А згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України «При Державний бюджет України на 2006 рік», який набрав чинності з 1 квітня, згадана пільга дітям війни була запроваджена з 1 січня. Однак був недосконалий механізм реалізації цього права на пільгу. Адже для електропостачальника порядок надання пільг на спожиту електроенергію визначається затвердженими Кабінетом Міністрів «Правилами користування електричною енергією для населення». Зокрема, згідно п.31 цих Правил, споживач, який має право на встановлені законодавством пільги, повинен повідомити у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу, а пільгова оплата здійснюється з дня подання споживачем заяви, а не автоматично з часу виникнення права на пільгу.

З початку року ми неодноразово звертались за роз’ясненнями до державних та контролюючих органів різних рівнів аж до Кабінету Міністрів. Адже нарахування пільг із порушенням ПКЕЕн могло привести до того, що після перевірок правомірності використання бюджетних коштів контролюючі органи змусили б ВАТ відмінити нарахування пільг. Відповідно, у споживачів з’явилася б заборгованість за спожиту електроенергію. Незрозумілі для споживачів дії привели б лише до конфліктів та загострення соціальної напруги в суспільстві. Тому ми, прагнучи зробити перерахунок, вимагали роз’яснень: чи правомірно проведення перерахунку пільг дітям війни з 1 січня 2006 року, незалежно від дати подання заяви споживачем.

- Яку відповідь отримала компанія, і якими будуть подальші дії ВАТ «Прикарпаттяобленерго» щодо пільг дітям війни?

- За дорученням Кабміну нам відповіли з Міністерства фінансів та Міністерства праці та соціального захисту населення. Урядовці повністю погодились із пропозицією ВАТ. Ці відповіді дають нам правові підстави ще до кінця 2006 року провести перерахунок (і повний розрахунок) пільг зареєстрованим дітям війни з 1 січня. Вже до кінця листопада усім зареєстрованим пільговикам цієї категорії, а таких по області майже 67 тисяч, буде перерахована пільга за спожиту електроенергію в межах середніх норм споживання (75 кВт) з 1 січня 2006 року, незалежно від дати подання заяви.
Ми вже повідомили про це обласну та районні служби соціального захисту. Для прискорення процедури перерахування пільг нами розроблене спеціальне програмне забезпечення, працівники абонентських відділів пройшли детальний інструктаж, як діяти далі, щоб не виникало жодного непорозуміння із людьми похилого віку. Наголошу, що для цього перерахунку пільговикам не треба приходити у РЕМ. Якщо є заява і пільга зареєстрована в 2006 році, перерахунок пройде автоматично. Одночасно нагадаємо тим, хто ще не зареєстрував своє право на пільгу, що для її отримання слід подати у РЕМ заяву відповідного взірця, копії паспорта, ідентифікаційного коду та довідку про присвоєння статусу «дитина війни». Звинувачення енергетиків у вимаганні якихось додаткових документів, як і звинувачення у наживі компанії на дітях війни, є просто безпідставними. Насправді електропостачальник не може отримати прибуток від надання чи ненадання пільг, держава відшкодовує лише ті кошти, які були нараховані за певну пільгу.

Отож цього разу
ВАТ «Прикарпаттяобленерго» достукалося до урядовців, справедливість щодо нарахування пільг дітям війни відновлено.



return_links(15); ?>