22.01.2007 12:00
|
ІВАНО-ФРАНКІВЩИНА РОЗРОБИЛА ВЛАСНУ СТРАТЕГІЮ РОЗВИТКУ ТА МАРКЕТИНГУ ТУРИЗМУ ДО 2015 РОКУ |
Ініціатива розробки Стратегії розвитку та маркетингу туризму Івано-Франківської області до 2015 року (надалі – Стратегії) вперше була започаткована у 2005 році при формуванні Концепції проекту „Створення комплексної системи розвитку туристичної індустрії Івано-Франківщини”. Спільна ініціатива Асоціації економічного розвитку Івано-Франківщини, Ради з туризму Карпатського регіону та Івано-Франківської обласної ради підтримана Фондом сприяння місцевому самоврядуванню України за результатами Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування у 2005 році й Івано-Франківською облдержадміністрацією та покладена в основу розробки Стратегії економічного і соціального розвитку територій області до 2015 року, а саме її стратегічного напряму „Розвиток туристично-рекреаційного комплексу”, формування якої передбачено розпорядженням обласної державної адміністрації від 21.09.2006 №551/111-р на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2006 року №1001.
Туристично-рекреаційна галузь є стратегічним напрямом розвитку Івано-Франківщини. Об’єктивно область має всі передумови для інтенсивного розвитку внутрішнього та іноземного туризму: особливості географічного розміщення та рельєфу, сприятливий клімат, багатство природного, історико-культурного та туристично-рекреаційного потенціалів.
Однак, проблемним на сьогодні є неефективне та нераціональне використання ресурсів, невідповідність рівня розвитку туристичної індустрії наявному потенціалу. Це насамперед відсутність розвиненої інфраструктури, низька якість обслуговування, відсутність якісної реклами та глибинної інформації про туристичні послуги, відсутність повноцінної, адаптованої до Європейських інтеграційних процесів регіональної політики розвитку туризму. Недостатньо використовується потенціал для розвитку туризму в сільській місцевості як основного напряму зменшення безробіття та подолання бідності в регіоні.
Одним з ефективних інструментів успішного вирішення зазначених проблем та забезпечення сталої динаміки росту якості життя громадян є стратегічне планування розвитку території. Дієвість цього інструменту доведена кількома десятиліттями його застосування на практиці планування розвитку територій багатьох країн світу. Останнім часом процес стратегічного планування як інструменту стратегічного управління набуває особливого значення в Україні. Це пов’язано з розвитком тенденцій децентралізації в управлінні та делегуванні значної частини управлінських повноважень на місця.
Затверджена у 2004 році Стратегія економічного та соціального розвитку Івано-Франківської області до 2011 року передбачила одним із пріоритетних напрямків розвитку - туристично-рекреаційну галузь. Це обумовлює необхідність розробки відповідної Стратегії.
Стратегія розвитку та маркетингу туризму Івано-Франківської області, проект якої розроблено Робочою групою для розгляду черговою сесією Івано-Франківської обласної ради, що відбудеться у лютому 2007 року, передбачає здійснення комплексу заходів щодо формування на території області конкурентоспроможної туристично-рекреаційної галузі як однієї з провідних галузей економіки, яка забезпечує, з однієї сторони, попит споживачів (як українських так і закордонних) на задоволення своїх потреб в туристично-рекреаційних послугах, а з іншої сторони, значний внесок у соціально-економічний розвиток регіону за рахунок збільшення дохідної частини бюджету, надходження інвестицій, збільшення кількості робочих місць, покращення здоров’я громадян, збереження та раціонального використання культурно-історичної та природної спадщини.
Стратегія складається із шести розділів:
1. Основні положення Стратегії розвитку та маркетингу туризму Івано-Франківської області.
2. Тенденції розвитку туризму в світі, Україні та Івано-Франківській області.
3. Аудит туристичного потенціалу області.
4. Основні туристичні продукти Івано-Франківської області.
5. Туристична політика області.
6. Концепція розвитку та маркетингу туризму Івано-Франківської області.
Тенденції розвитку туризму в світі, Україні та Івано-Франківській області
У цій частині документу опрацьовано матеріали Всесвітньої туристичної організації, Державної служби туризму і курортів України, Державного комітету статистики, праці провідних фахівців у туристичній сфері та сформульовано світові тенденції розвитку туризму, визначено місце і роль Івано-Франківщини на українському та міжнародному туристичних ринках.
Аудит Івано-Франківської області як туристичного регіону
Ця частина Стратегії містить детальний аналіз туристичного потенціалу області, а саме природні умови і природні ресурси; просторові характеристики області; розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури; розвиток людських ресурсів.
Основні туристичні продукти Івано-Франківської області
На базі проведеного аудиту визначено основні туристичні продукти та проранжовано їх за трьома групами пріоритетності а саме, до першої групи пріоритетних видів туризму віднесено гірський (гірськолижний, піший), лікувально-оздоровчий, сільський зелений туризм, культурно-пізнавальний та екскурсійний, екологічний туризм; до другої групи увійшли діловий, дитячий, молодіжний, спортивний та водний туризм, до третьої групи – релігійний, пригодницький, екстремальний та туризм осіб з обмеженими можливостями. Визначені пріоритетні види туризму є підставою для формування стратегічних напрямків розвитку туризму області, створення нових туристичних продуктів (в тому числі. необхідної інфраструктури, збереження навколишнього середовища), модернізації існуючої туристичної пропозиції. Цим не обмежується розвиток інших видів туризму на території області.
Туристична політика області
Цей розділ Стратегії містить аналіз нормативно-правової бази в Україні та Івано-Франківській області; аналіз державного та муніципального управління в галузі туризму; аналіз регуляторної діяльності в галузі туризму Івано-Франківської обласної ради та обласної державної адміністрації; перелік основних учасників туристичного ринку, які залучені до розвитку туризму в області.
Концепція розвитку та маркетингу туризму Івано-Франківської області
У цій частині документу на основі проведеного аудиту Івано-Франківської області як туристичного регіону та SWOT-аналізу, побудовано кореляційну матрицю та ідентифікована загальна стратегія розвитку галузі туризму в регіоні - стратегія інтенсивного росту галузі з елементами інтеграції і диверсифікації.
Визначено Бачення, Стратегічну місію та мету розвитку Івано-Франківщини як туристичного регіону, опрацьовано п’ять Стратегічних цілей, а саме:
1. Створення цікавої та унікальної туристичної пропозиції на основі туристичного потенціалу області.
2. Забезпечення галузі висококваліфікованими кадрами для обслуговування туристів, управління розвитком туризму в області.
3. Забезпечення збалансованого розвитку області та управління туристичним середовищем.
4. Формування інституційного оточення та налагодження міжсекторного партнерства.
5. Створення комплексної системи маркетингу та просування області на внутрішньому та міжнародному туристичних ринках.
Здійснено опис діяльності в рамках визначених перших чотирьох Стратегічних цілей та розроблено для реалізації п’ятої цілі Стратегію маркетингу та просування області на внутрішньому та міжнародному туристичних ринках.
Моніторинг виконання Стратегії
З метою налагодження постійної співпраці із бізнесовими структурами та громадськістю пропонується на базі Робочої групи з розробки маркетингової стратегії туризму створити Координаційну Раду з питань моніторингу реалізації Стратегії розвитку та маркетингу туризму області як громадський консультативно-дорадчий орган, що повинен діяти при обласній раді та обласній державній адміністрації і бути утворений для моніторингу реалізації Стратегії розвитку та маркетингу туризму, забезпечення дотримання основних положень Стратегії.
Створені робочі комісії (громадські ради, робочі групи) в рамках діяльності Координаційної ради, повинні працювати над втіленням завдань та програм, передбачених Стратегією. Дієвість цієї системи органів, що забезпечують нагляд за виконанням та ко¬рекцією Стратегії, є необхідною умовою її успішного втілення.
Фінансове забезпечення Стратегії
Заходи Стратегії реалізуються за рахунок коштів обласного (у межах видатків обласної державної адміністрації, передбачених в обласному бюджеті на регіональні програми (розвиток туризму в області)), районних, міських, селищних, сільських бюджетів, суб’єктів підприємництва всіх форм власності, громадських організацій, цільових кредитів банків, міжнародної технічної допомоги, інвестиційних коштів, інших джерел, не заборонених законодавством.
Очікувана ефективність виконання Стратегії
Виконання Стратегії дасть змогу створити позитивний імідж Івано-Франківщини як розвинутого туристичного регіону в Україні та Східній Європі, Європейського центру обслуговування туристів і створення конкурентноздатних туристичних продуктів на основі високої якості, унікальної та різнорідної пропозиції завдяки багатству природної та історико-культурної спадщини. Івано-Франківська область повинна стати „воротами” в Західну Європу з сучасною туристичною та транспортною інфраструктурою, міжнародним аеропортом, транзитною територією для туристів, які подорожують в Карпати та Україну в цілому. Область буде вирізнятися диференційованою пропозицією туристичних продуктів на екологічно чистих гірських та сільських територіях, серед яких переважають гірський (гірськолижний, піший), лікувально-оздоровчий, сільський зелений, екологічний та культурно-пізнавальний туризм. Розвиток туризму в області базуватиметься на найбільш раціональному використанні територіального поєднання природних умов, ресурсів та історичних, архітектурних пам’яток краю та здійснюватиметься засадах ефективної міжсекторної співпраці влади, бізнесу та громадськості в напрямку формування оригінальних туристичних продуктів, розробки та впровадження туристичних проектів із відповідним фінансовим забезпеченням.
Якщо Ви бажаєте отримати електронну версію Стратегії (у форматі PDF, розмір - 3Мб) пишіть, будь ласка, на aedif@aedif.if.ua
|
|