30.03.2007
12:00

УРЯД НЕ ЛИШЕ ЗАКЛИКАЄ СПІВВІТЧИЗНИКІВ ДОЛАТИ КОРУПЦІЮ УСІМ МИРОМ, АЛЕ Й ВИДІЛЯЄ НА ЦЕ БЮДЖЕТНІ КОШТИ

Актуальний коментар. УРЯД НЕ ЛИШЕ ЗАКЛИКАЄ СПІВВІТЧИЗНИКІВ ДОЛАТИ КОРУПЦІЮ УСІМ МИРОМ, АЛЕ Й ВИДІЛЯЄ НА ЦЕ БЮДЖЕТНІ КОШТИ


  
КИЇВ, 30 березня. (Наталія Андрусенко - УКРІНФОРМ). Корупція не є суто українським явищем. Воно притаманне багатьом країнам. Однак, нам від того не легше, адже останніми роками Україна здобула сумний імідж доволі корумпованої держави світу. Не тішать такі реалії й українську владу. Інакше ми не мали б низку виданих указів, законів, постанов та інших документів, покликаних боротися з корупцією. І що ж? На превеликий жаль, нині важко назвати сферу, де б це явище не прижилося.

Серед найважливіших причин фахівці називають слабку підтримку антикорупційної діяльності влади нашими громадянами. До того ж, одна справа закликати співвітчизників боротися з корупцією на словах, а інша - допомогти громадським організаціям фінансово, аби їхні зусилля були дієвими та успішними. Задля цього нинішній уряд вирішив ініціювати створення в Україні багаторівневої системи виявлення, профілактики і викорінення корупції за участю громадських організацій. Прокоментувати такий крок найвищої виконавчої гілки влади в Україні кореспондент УКРІНФОРМу попросила заступника міністра фінансів Сергія Рибака.

- Справді, лише поєднавши в боротьбі з корупцією два чинники політичного та суспільного характеру, - розповідає Сергій Рибак, - можна досягти реальних результатів. Усвідомлює таку потребу дня й коаліційний уряд.

За словами заступника міністра, щорічно в законі про держбюджет держава виділяє кошти на боротьбу з корупцією. Згідно із ст. 4 Закону України "Про боротьбу з корупцією", така робота проводиться відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, органів прокуратури, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України та іншими структурами, що створюються для боротьби з корупцією згідно з чинним законодавством.

У Законі "Про Державний бюджет України на 2007 рік" на проведення заходів по боротьбі з корупцією передбачені кошти для Міністерства внутрішніх справ за окремими бюджетними програмами: "Забезпечення заходів спеціальними підрозділами по боротьбі з організованою злочинністю МВС України" в сумі 1,4 млн грн та "Наукове та інформаційне забезпечення заходів по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією" в сумі 1,7 млн грн. Закладені також кошти для Служби безпеки України за програмою "Забезпечення заходів спеціальними підрозділами по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією СБУ" у сумі 13 млн гривень.

Окрім цього, видатки на утримання підрозділів по боротьбі з корупцією (оплата праці, відрядження, послуги зв'язку тощо) враховані у складі інших бюджетних програм:

Міністерства внутрішніх справ: "Забезпечення захисту прав і свобод громадян, суспільства і держави від протиправних посягань, охорона громадського порядку", загальний обсяг якої становить 3641,2 млн грн;

Служби безпеки: "Забезпечення заходів у сфері безпеки держави та функціонування органів системи Служби безпеки України" обсягом в 1328,6 млн грн;

Генеральної прокуратури: "Нагляд органів прокуратури за додержанням законів та представницькі функції в суді", загальний обсяг якої становить 766,6 млн грн;

Міністерства оборони: "Утримання особового складу Збройних Сил України" на суму в 4461,9 млн грн.

Важливо й інше, в державному бюджеті на 2007 рік передбачено 3,5 млн грн за окремою програмою "Заходи по боротьбі з корупцією". У рамках виконання цієї програми Кабінет Міністрів постановою від 14 березня N 453 затвердив Порядок використання в 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для проведення заходів щодо боротьби з корупцією.

За словами Сергія Рибака, ухвалений урядом документ визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Заходи по боротьбі з корупцією". До речі, вона була розроблена на виконання Указів Президента України від 31 липня 2004 р. N 854 "Про забезпечення умов для більш широкої участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики" за участю громадських організацій та від 11 вересня 2006 р. N 742 "Про Концепцію подолання корупції в Україні "На шляху до доброчесності".

Одержувачем бюджетних коштів за цією програмою може стати громадська організація. Серед критеріїв визначення переможця - досвід співпраці з органами державної влади, бюджетними установами та організаціями з питань боротьби з корупцією. Не менш важливими є зв'язки з міжнародними організаціями у сфері боротьби з корупцією. Громадська організація повинна мати свої представництва в регіонах.

Урядовець наголосив, що зазначені бюджетні кошти мають бути спрямовані на здійснення переліку заходів, пов'язаних з протидією корупції в усіх регіонах. Наприклад, на організацію інформаційно-аналітичної діяльності. Це може бути підготовка та випуск радіо- і телепередач, газет, бюлетенів, брошур антикорупційної тематики; проведення науково-практичних конференцій, семінарів, зустрічей за круглим столом з питань виявлення та викорінення корупції, зокрема, в органах виконавчої влади.

Крім того, громадські організації можуть здійснювати аналіз актів законодавства у сфері боротьби з корупцією, готувати на розгляд Кабміну відповідні пропозиції, а також займатись виробленням методичних рекомендацій щодо шляхів подолання корупції в Україні, в тому числі і на основі вивчення зарубіжного досвіду в цій сфері.

Сторони договору мають визначити заходи з виконання бюджетної програми, його результативні показники з поквартальною розбивкою, порядок фінансування, обліку, звітування та контролю, а також відповідальність за взяті одержувачем бюджетних коштів зобов'язання та їх цільове використання. Крім того, Мінфін щокварталу аналізуватиме стан фінансування та використання одержувачем бюджетних коштів. "Якщо ж під час виконання бюджетної програми матимуть місце суттєві порушення, порядок її фінансування буде переглянутий", - сказав на завершення заступник міністра фінансів Сергій Рибак.

Довідка УКРІНФОРМу. Окрім бюджетного фінансування заходів по боротьбі з корупцією, Україна отримує допомогу на ці цілі і від міжнародних фінансових організацій. Так, з метою надання фінансової допомоги країнам для стимулювання їх економічного розвитку в 2002 р. Адміністрація США ухвалила рішення про створення в 2004 році спеціальної федеральної Корпорації "Виклики тисячоліття" (далі - Корпорація), яка управлятиме програмою "Рахунок виклику тисячоліття". Визначення реципієнтів, згідно із цією програмою, здійснюється з використанням низки індикаторів, які є важливими для Адміністрації США та узгоджені з багатьма міжнародними організаціями (ООН, МВФ, Світовий банк та інші).

На жаль, поки що Україну не було включено до переліку країн для отримання допомоги в рамках повномасштабної програми Корпорації "Рахунок виклику тисячоліття". Однак, 4 грудня 2006 року міністром економіки України та виконувачем обов'язків заступника Адміністратора Агентства США з міжнародного розвитку у справах країн Європи та Євразії була підписана Угода між урядом України та урядом США про стратегічне завдання з виконання програми зниження рівня корупції в державному секторі.

Рада директорів Корпорації ухвалила рішення щодо виділення фінансування для виконання заходів, пов'язаних з боротьбою із корупцією в Україні в рамках реалізації Порогової програми для України. Порогова програма для України виконуватиметься протягом 2 років з бюджетом 48 млн доларів США, з яких близько 3 млн буде надано Агентству США з міжнародного розвитку для адміністрування програми.



return_links(15); ?>