21.05.2007
12:00

У День Героїв відкрили пам’ятну дошку Славі Стецько у м. Івано-Франківську

 

20 травня, у День Героїв, який традиційно вшановують на Галичині третьої неділі травня, у м. Івано-Франківську на вул.Слави Стецько відбулося відкриття пам’ятної дошки голові Організації Українських Націоналістів, першій голові Конгресу Українських Націоналістів, легендарній постаті української політики Славі Стецько.

Якби в Книгу рекордів Гіннесса заносили досягнення борців за незалежність, то перше місце посіла б голова Конгресу Українських Націоналістів Слава Стецько. У неповних 18 років вона кинула виклик сталінському режиму, в 21 – гітлерівському, протягом останніх 58 – зводила рахунки з радянськими й українськими комуністами. Недарма Славу Стецько охрестили одним із символів націоналістичної ідеї того зразка, що був викарбуваний у визвольних змаганнях 40-их років. Славу Стецько по праву можна вважати героїчною постаттю з огляду на її діяльність в еміграції та й в українському політикумі з 1992 року, коли в Україні на базі легендарної ОУН було створено модерну політичну партію – Конгрес Українських Націоналістів, яку вона очолила. Тому, напевно, і є своєрідним символом відкриття пам’ятної дошки Славі Стецько у День Героїв України.

У відкритті пам’ятного знаку Славі Стецько взяли участь голова Конгресу Українських Націоналістів, народний депутат України Олексій Івченко, заступник голови КУН, народний депутат України Євген Гірник, голова Івано-Франківської обласної ради Ігор Олійник, голова секретаріату КУН Степан Брацюнь, племінниця Слави Стецько Леся Брацюнь, член головного проводу КУН, заступник голови ІФ ОДА Богдан Борович, член Івано-Франківського обласного проводу КУН, депутат обласної ради Роман Яковина, заступник голови ІФ ОДА Романія Постолянюк, заступник голови НСНУ, народний депутат України Зіновій Шкутяк, голова Братства ОУН-УПА Карпатського краю Фотій Володимирський, представники ЗМІ та громадськість.

До громади, яка прийшла віддати шану Славі Стецько, як чільній        постаті із когорти українських героїв, звернулася Леся Брацюнь: «… У кожного народу є люди, які стають близькими не лише для своєї родини. Вони своїм життям піднімаються над собою, над своїм особистим і служать найвищим цілям – інтересам свого народу. Такою людиною була Слава Стецько…»

Євген Гірник у своєму виступі зауважив, що публіцистична спадщина Слави Стецько є дуже сучасною, проникливою, близькою сьогоденню, а її діяльність такою, яка може й нині слугувати зразком для молодого покоління. Тому ми повинні продовжувати її справу, творити Українську Україну.

Виступи перед громадою завершив Олексій Івченко, зазначивши, що «День Героїв є подвійним святом для членства Конгресу Українських Націоналістів, адже сьогодні ми відкриваємо пам’ятну дошку Славі Стецько – засновниці КУН, його першій голові. Проте це свято не тільки нашої партії – це свято всієї української нації. Тому що Слава Стецько впродовж свого цілого життя здобувала українську незалежність, розбудовувала й утверджувала нашу державу». Також Олексій Івченко зачитав Указ Президента України «Про вшанування пам’яті Ярослава Стецька і Ярослави Стецько», виданий 16 травня 2007 року, текст якого додається.

Оксана Процюк.

 

Указ Президента України

«Про вшанування пам’яті Ярослава Стецька і Ярослави Стецько»

 

16 травня Президент України Віктор Ющенко видав Указ «Про вшанування пам'яті Ярослава Стецька і Ярослави Стецько». У документі, зокрема, Президент доручив Кабміну запровадити відзначення пам'ятних дат, пов'язаних з історією українського визвольного руху, життям та діяльністю його провідників, зокрема Ярослава Стецька і Ярослави Стецько. Віктор Ющенко також доручив створити у Києві меморіального музею подружжя Стецьків.

 

Подаємо повний текст Указу Президента.

  

«Указ Президента України № 419/2007

  

Про вшанування пам'яті Ярослава Стецька і Ярослави Стецько

 

З метою вшанування пам'яті видатних громадсько-політичних і державних діячів, провідників українського визвольного руху Ярослава Стецька і Ярослави Стецько, патріотичного виховання громадян на прикладі їх самовідданого служіння Україні постановляю:

 

1. Кабінету Міністрів України вжити заходів щодо:

 

· організації разом із Національною академією наук України вивчення документів і матеріалів про життя та діяльність Ярослава Стецька і Ярослави Стецько, їх видання та популяризації;

 

· запровадження відзначення пам'ятних дат, пов'язаних з історією українського визвольного руху, життям та діяльністю його провідників, зокрема Ярослава Стецька і Ярослави Стецько;

 

· вирішення разом із Київською міською державною адміністрацією питання про створення у місті Києві меморіального музею подружжя Стецьків.

 

2. Кабінету Міністрів України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям вивчити питання про присвоєння окремим навчальним і науковим закладам, установам імені Ярослава Стецька і Ярослави Стецько, а також відповідне найменування чи перейменування в установленому порядку вулиць, проспектів, майданів у населених пунктах України.

 

3. Міністерству освіти і науки України забезпечити об'єктивне висвітлення у навчальних програмах та нових підручниках для навчальних закладів теми українського визвольного руху та участі в ньому Ярослава Стецька і Ярослави Стецько з використанням при цьому новітніх наукових досліджень з історії визвольної боротьби Українського народу, зокрема що стосуються діяльності подружжя Стецьків.

 

4. Міністерству закордонних справ України разом із Міністерством культури і туризму України та Національною академією наук України вивчити можливість увічнення пам'яті Ярослава Стецька і Ярослави Стецько у державах, де вони проживали, та внести в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України відповідні пропозиції.

 

5. Державному комітету телебачення та радіомовлення України організувати цикли теле- і радіопередач про життя та діяльність Ярослава Стецька і Ярослави Стецько, їх роль в українському визвольному русі.

 

Президент України Віктор ЮЩЕНКО

 

16 травня 2007 року»

   

return_links(15); ?>