21.05.2007
12:00

Івано-Франківськ “захрущили”

Івано-Франківськ “захрущили” Перший заступник міського голови Івано-Франківська Володимир Швадчак та помічник-консультант народного депутата України Павло Андрусяк, на немале подивування перехожих, несли незвичні транспоранти “Мир – Травень – Хрущ!” та “Свободу хрущам! Мир народам!”. (Гасло “Миру – мир! Травню – хрущ! Україні – вибори!” було забраковане напередодні “ходи” – жодної політики!)

Ще один заступник мера обласного центру Віктор Кімакович, як дипломований біолог, з серйозним виглядом роздавав інтерв’ю кореспондентам ІСTV, 1+1, НТН, ” 3-студії”, ТРК “Україна” та інших ЗМІ про зоологічні особливості травневого хруща.

Голова Правління ВАТ “Прикрпаттяобленерго” Олександр Бубен в цей день виконував роль “вишневого дерева”, навколо якого “літали” та гуділи школярі-учасники конкурсу на найбільш реалістичне зображення “хруща в польоті”.

Відомі в краї підприємець Тарас Виноградник та директор фінансової компанії “Декра” Віктор Вінтоняк тримали плакати, на яких були розписані біологічні характеристики травневого хруща та цинамони цейлонської.

Перший заступник голови ОДА Андрій Романчук був на акції “просто присутній”.

Редактор газети “Репортер” Олег Головенський розповів про мету та завдання створення Культурологічної Благодійної Фундації “Цинамоновий Хрущ” та жартівливо запропонував місцевим владам замінити на гербах міста та області зловіщих ворон на хрущів. 

Всі згадані вище – засновники Культурологічної Благодійної Фундації “Цинамоновий Хрущ”, в сакральному для Івано-Франківська місці – парку біля палацу Потоцьких в суботу 19 травня презентували своє новоутворене благодійне “дітище”.

Ще двох “батьків-засновників” – мера обласного центру Віктора Анушкевичуса та письменника-постмодерніста Володимира Єшкілєва через відсутність в той час в межах міста на “забаві” не було.

 Презентаційна акція Фундації називалася “Захрущення Станіслава*”. 

Для її проведення в лісах рогатинщини було відновлено травневих хрущів (Володимир Швадчак в своєму слові, щоправда, “переконливо” повідомив учасників дійства, що ці хрущі були прислані з Аргентини та вирощені в спеціально збудованому інкубаторі, який відтепер буде плодити та постачати хрущів для всієї України. Дехто навіть повірив). 

“Цинамоновий Хрущ”- не вид хруща  

Засновники Культурологічної Благодійної Фундації “Цинамоновий Хрущ” повідомили гостей презентації та журналістів про те, що благодійна організація має своєю головною метою підтримку низки культурно-мистецьких некомерційних “сучасноформатних” постмодерних проектів (літературних, дослідницьких, імпрез, театральних, візуальних, архітектурних, “міфотворчих”,  і т.п.), які сприятимуть подоланню “синдрому культурно-мистецької провінційності України” в Європі та формуванню українського урбаністичного (міського) соціально-культурного середовища.  Вже в цьому році планується заснувати всеукраїнські мистецькі премії “За незалежну інтелектуальну позицію”: “Золотий Цинамоновий Хрущ”, “Актуальний Хрущ”, “Гламурний Хрущ” для відзначення митців, що працюють в різних напрямках сучасного мистецтва, та жартівливої відзнаки “Хрущ, який не гудить”, для тих хто “войовниче” не толерує сучасні формати в мистецтві. Першими проектами, що вже почали реалізовуватися “Цинамоновим Хрущем”, є “Повернення культового постмодерного часопису “Четвер” до Івано-Франківська” та видання книги “Історія окружного міста Станиславова в Галичині в 1847 р.” із серії “Моє місто”. 

В прес-релізі Фундації для ЗМІ зокрема мовилося: “ЗАХРУЩЕННЯ, так як ми його розуміємо сьогодні (19 травня 2007 року), має два значення: власне, зоологічне, та символічне.Своїм сьогоднішнім ЗАХРУЩЕННЯМ ми насправді НЕ намагаємося виконати завдання реального (зоологічного) збільшення популяції травневого хруща в межах міста Івано-Франківська. Для нас ХРУЩ – це СИМВОЛ, чистина нашої назви. ЦИНАМОНОВИЙ ХРУЩ – це Україна в її європейському прагненні.А акція “ ЗАХРУЩЕННЯ” – це початок акту творення, поки що в “окремо взятому” Станіславі (Івано-Франківську), сучасного європейського урбаністичного соціально-культурного середовища.” Засновники Фундації повідомили, що намагатимуться докласти зусиль до відновлення подібних до таких, вже історичних, але чомусь перерваних, тенденцій та явищ, які мали місце в Івано-Франківську на початку 90-их років минулого століття, як міжнародне мистецьке бієнале “Імпеза”, “Станіславський літературний феномен”, видання часописів, і т.п. та сподіваються на приєднання до підтримки “сучасноформатних” мистецьких проектів всіх небайдужих. 

Повний “постмодерн”або Наступне “захрущення” відбудеться без хрущів? 

Деякі телеканали за результатами акції видали в ефір сюжети наступного змісту: “В Івано-Франківську цієї суботи група волонтерів з фундації “Цинамоновий Хрущ” провела захрущення парків і скверів міста...” До цього додали коментар “біолога” Віктора Кімаковича, який пояснив особливості життя та розмноження травневого хруща. ...І все.

 Жодного слова про те, що “захрущення” – це насправді “прикол”, постмодерний перформенс, презентація, жартівливе обігравання “поклоніння” тій “тварюці”, що дала назву новоствореній культурологічній фундації. Тому захрущення в наступному році, якщо така акція стане традиційною (сподівання на це висловили презентанти), пройде без справжніх живих жуків (роль хрущів, можливо, гратимуть актори).Щоб знову не дати декому приводів для примітивно-зоологічного потрактування культурологічних акцій та перформенсів. 

* - Станіслав – історична назва Івано-Франківська 

Газета “Репортер”



return_links(15); ?>