Протягом останнього часу як у регіональних так і у всеукраїнських ЗМІ з’явилася різного роду інформація, що в Україні подорожчав хліб. Івано-франківські медіа теж про це повідомляють і навіть прогнозують, що незабаром піднімуться ціни на цукор та інші продовольчі товари. Тому ми й вирішили провести своєрідне розслідування, кому вигідно піднімати ціни на хліб і чи взагалі варто з цього приводу панікувати. У магазинах значного росту цін на хліб ми не побачили, тобто неозброєним оком пересічного покупця це помітити важко. Далі ми звернулися за інформацією до головного постачальника хліба в Івано-Франківську – ВАТ «Івано-Франківського хлібокомбінату».
Провідний економіст підприємства Ганна Герасимович повідомила, що ціни на деякі сорти хліба підприємство справді підняло. На соціальні сорти хліба („Український” і „Домашній”) ціни не підвищилися. Але на „Дарницький” хліб ціни піднялися на 2,9%, на хліб звичайний – на 6%, на батон – на 5,7%. Причиною цього, вона назвала те, що протягом півроку ціни на хліб не піднімалися, а за цей час зросла вартість борошна вищого ґатунку та подорожчала сировина – паливо, електроенергія і т. п. А на запитання, чи всі виробники підняли ціну чи тільки „Івано-Франківський хлібокомбінат”, відповіла, що, мабуть, всі. „Статистично-конкретну” відповідь на це питання ми отримали, звернувшись у головне управління економіки Івано-Франківської облдержадміністрації. Там нам повідомили, що на ДП «Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів» допущено мінімальне підвищення відпускної ціни на хліб «Дарницький» (2,5% або на 4 коп. за буханець вагою 800г (в перерахунку за кілограм – 5 коп.). Роздрібна ціна на хліб „Дарницький» зросла у фірмовій торгівлі на 2,9%, що становить 5 коп. за буханець або 7 за кілограм. Ціни соціальних видів хліба, як і сказала Ганна Герасимович, не змінилися. За повідомленням управління економіки другий за обсягами виробник хліба в області ТзОВ «Залізнична пекарня» ціни на соціальні сорти хліба та хліб вищого ґатунку не підвищували. Крім цього нещодавно на оперативній нараді голова Івано-Франківської облдержадміністрації Роман Ткач заспокоїв „стурбованих”, що хлібопекарські підприємства області забезпечені зерном до нового урожаю. Отже виходить, що причин для паніки немає. То чому ж ЗМІ б’ють на сполох, що ціни на хліб зростають і навіть називають різноманітні причини цього, – починаючи від росту ціни на бензин і закінчуючи різноманітними політичними причинами. При цьому майже всі наголошують на тому, що у всьому, нібито, винен уряд Януковича. З’ясувалося, що піднята паніка справді має політичне підґрунтя. У багатьох ЗМІ починаючи від всеукраїнських і закінчуючи районними протягом останніх тижнів розповсюджується інтерв’ю з головою фракції БЮТ Юлією Тимошенко, де лідерка БЮТ наголошує на тому що причиною підвищення цін на хліб є посуха – «страшна пора для сільського господарства». Більше того, за словами Юлії Тимошенко, неврожай зернових потягне за собою глобальну сільськогосподарську кризу. Отже найстрашніше, за її словами, ще попереду…
Прем’єр Янукович у свою чергу заявляє, що ціни на хліб підвищуються незаконно і навіть погрожує звільнити аграрний блок уряду, якщо ситуація на хлібному ринку не виправиться. То хто ж піднімає ціни на хліб? Джерело чуток, нібито, знайшли, але виникло питання, настільки вони правдиві. Якщо ж керівництво Івано-Франківської області запевняє, що на Прикарпатті ціни на хліб стабільні, то можливо є причини для хвилювання у інших регіонах України? А може, хтось просто підхопив цю інформацію несвідомо, шукаючи сенсацію? Нам у руки потрапив цікавий документ, який спонукає подивитися на проблеми хлібного ціноутворення під іншим кутом зору. Це наказ директора ТзОВ «Хлібні інвестиції» Юрія Триндюка до директорів ВАТ «Хліб», ДП «Цар хліб”, ТОВ «Хлібні інвестиції», ВАТ «Чернівецький хлібокомбінат», ЗАТ «Бердичівський хлібокомбінат», ВАТ «Івано-Франківський хлібокомбінат», ВАТ «Хлібозавод №4», ЗАТ «Олексіївський хлібозавод», у якому почесний директор „Хлібних інвестицій Юрій Триндюк з 11 червня наказує підвищити ціни на всю продукцію вищезгаданих підприємств, у зв’язку з тим, що нестача продовольчого зерна та погодні умови поточного року зумовили стрімкий ріст цін на борошно, а це призвело до збиткової роботи підприємств холдингу «Хлібні інвестиції». Отже ціни на хліб мали підвищилися тільки на окремих підприємствах за наказом конкретної людини. За логікою мислення і риторики Юлії Тимошенко, яка у міфічній сільськогосподарській кризі фактично звинувачує уряд Януковича, директор ТзОв «Хлібні інвестиції» Юрій Триндюк мав би виявитися „регіоналом”. Насправді Юрій Триндюк – це бізнесмен БЮТівець, власник холдінгу «Хлібні інвестиції» (приблизно 5% хлібного ринку України). І до речі не єдиний БЮТівець, який володіє або керує виробниками українського хліба. Нам стало відомо, що з цього приводу міністр економіки Микола Азаров звернувся до лідерки БЮТ розібратися із своїми бізнесменами, які дестабілізували хлібний ринок в країні. Отже, виходить, що бізмесмени Юлії Тимошенко недобросовісно підвищують ціни; Тимошенко, нібито, стурбована сільськогосподарською кризою, звинувачуючи у цьому Януковича, а Янукович шукає, кого б то звільнити, бо не може дати ради. БЮТівські (чи вже екс-БЮТівські) бізнесмени своєї провини не визнають. Нещодавно з’явилася інформація, що почесний президент хлібних інвестицій Юрій Триндюк подав до суду на віце-прем’єр міністра України Віктора Славуту за те, що той заявив, що в подорожчанні хліба в Україні винен Блок Юлії Тимошенко. Тож панікувати з приводу підвищення цін на хліб справді не варто. А вся ця ситуація, що склалася на ринку хліба, тільки підтверджує той факт, що незабаром вибори. А методика передвиборчої кампанії БЮТу потребує відновлення „світло сердешного” образу на „олігархічному тлі”. Отже завдання – створити це „тло” будь-якими засобами, аж до підвищення хлібних цін на підконтрольних підприємствах.
Політики, як завжди перед виборами, для маніпулювання людською свідомістю використовують брудні технології, обливають одне одного брудом, створюють різноманітні ілюзії та щось намагаються приховати. Подібні маніпуляції використовують не тільки БЮТівці, а й багато інших політичних сил. Хоча за твердженням деяких політ експертів саме БЮТівці у технологіях маніпуляцій електоральною свідомістю досягли найбільших „успіхів”. Вони, нібито й не брешуть, тільки дещо недоговорюють, а це інколи набагато гірше. І найстрашніше те, що ми не завжди це можемо відстежити і ведемося на „напівправду” на повідку у політикантів. Марія Гаврилюк
|