07.09.2007
12:00

Янукович на Заході


Поїздку на Західну Україну 6 вересня прем’єр-міністр Віктор Янукович розпочав із відвідин Прикарпаття.


…Кілька сотень людей із біло-голубими і синьо-жовтими прапорами та транспорантами із написами "Стабільність і добробут", спокійні обличчя керівників Івано-Франківщини, які час від часу перемовляються та дивляються у небо й уважно прислухаються не не чути звуку літака Прем’єра. Так зустрічали Віктора Федоровича в Івано-Франківському аеропорту.

Для однопартійців не має часу

Літак прибуває о 9.35, до трапу підходять голови ОДА й облради, народні депутати від Партії регіонів Володимир Личук та Ігор Зварич. Прем’єра супроводжують члени Кабінету міністрів, народні депутати V скликання від Партії регіонів та охорона. Члени партіїї регіонів та прихильники помітно пожвавлюються та кричать через мегафон "Прикарпаття вітає Віктора Федоровича". Усі чекають, що Прем’єр вийде на кілька хвилин до народу. Проте надії нечисленних регіоналів Івано-Франківщини були марними. Янукович, усміхнувшись та помахавши рукою своїм прихильникам, швидким кроком прямує до мікроавтобуса та вирушає на Калуш.

Регіонали розчаровані, хтось несміливо пробує казати, що у Прем’єра немає часу, проте загальне відчуття свята прибуття лідера зіпсоване.

У натовпі починаються жарти про яйця. Виявляється, що подивитися на Прем’єра прийшли не тільки регіонали. Багатьом іванофранківцям було цікаво, чи не повториться кількарічний прецедент. Але цього разу яйцеметальників в аеропорту не було, бо ще напередодні про прибуття Віктора Федоровича мало хто знав. Навіть у штабі Партії регіонів не могли сказати чи прибуде він на Прикарпаття. Адже передбачалося, що спочатку Прем’єр відвідає Львів. Потім повідомили, що літак із високопосадовцями приземлиться у Калуші, де пан Янукович має намір відвідати ТОВ "Карпатнафтохім" та провести регіональну нараду з питань стану та перспектив розвитку промисловості у Західному регіоні за участю представників міністерств та керівництва восьми областей Західної України.

"Ми зробимо усе можливе, аби гідно зустріти Віктора Федоровича в Івано-Франківську, показуючи, що ми виховані люди, адже недарма всюди декларуємо, що ми – європейці, – повідомив Богдан Федьків, застпуник керівника виборчого штабу Партії регіонів з політичних питань. – А яйця, якщо й кидатимуть, то не долетять", – додав, жартуючи.

Промисловці Калуша в надії на допомогу Прем’єра

По дорозі, що веде з аеропорту на Калуш були чимало постів ДАІ. Безпосередньо в райцентрі, через кожні 30 метрів, у напрямку "Карпатнафтохіму" стояло по кілька людей в цивільному. А територію заводу перед приїздом Прем’єра ретельно прибрали. Людям роздали ювілейні значки на честь десятиріччя підприємства. Подейкували, що відзнаки роздають тільки тим, кого вибрали для зустрічі Віктора Федоровича. За повідомленням Анатолія Гетьманчука, керівника прес-служби підприємства, з приїздом Януковича це не пов"язано, адже в місті готуються до Дня працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості. У неділю відбудеться святкування та великий концерт, і відвідини підприємства Прем’єром – це ще один подарунок городянам.

На "Карпатнафтохімі", що є одним із найбільш потужних нафтохімічних підприємств України з олефіновим комплексом, Янукович зі супроводжуючими оглянули установку гідрування фракції С-5, С-4 на виробництві половінілхлориду (речовини, з якої сьогодні виготовляються сотні пластикових виробів. За обсягами виробництва він займає третє місце після поліетилену і поліпропілену – авт.). Тут розпочато будівництво заводу з виробництва хлору і каустичної соди.

Розповідали про підприємство Сергій Чмихалов, голова правління ЗАТ „ЛУКОР”, генеральний директор ТОВ „Карпатнафтохім” та Олексій Смирнов віце-президент нафтової компанії "ЛУКОЙЛ". Ще у 2006 році Прем’єр був присутній під час підписання договору про будівництво заводу. Тоді Віктор Федорович пообіцяв, що триматиме це питання на контролі. Наразі керівництво та працівники підприємства сподіваються на подальшу підтримку і допомогу високопосадовця. Через несвоєчасне відшкодування з бюджету ПДВ та довготривалі процедури митного оформлення обладнання, сировини і готової продукції тут стримується розвиток виробництва.

Вдячний з приїзд Прем’єра "непротокольно" одягнений у светер та з температурою міський голова Калуша Ігор Насалик, каже, що на цей візит він покладає чимало надій, адже Калуш – один із найбільш екологічно проблемних регіонів України, де дуже багато людей страждають від онкозахворювань. Отож, очевидно, тут потрібно багато праці та змін.

І посварить, й допоможе…

Із журналістами Прем’єр спілкується недовго, бо поспішає на Львівщину. Розпочинає розмову із екологічної теми. За словами Віктора Федоровича, туристи не поїдуть в екологічно небезпечні регіони. Колись було зроблено багато помилок при розміщенні тут таких підприємств, тепер усе це виправлятимуть. Особливу увагу треба звернути на хвостосховище калійного заводу, адже, не доведи Господи, якщо воно виллється, і отрута потече у ріки. Наслідки такої катастрофи для держави навіть важко передбачити.

Прем’єр відзначає й низький рівень співпраці Івано-Франківщини з Кабміном, порівнюючи, що в сусідній Львівщині утричі краще налагоджена робота. Особливо дісталося місцевим чиновникам за карпатські ліси, адже, за словами пана Януковича, десять відсотків території Івано-Франківщини покрита лісом, звідси масово вивозять деревину, а готової переробної продукції мало. Окремо прем'єр-міністр України наголошує на необхідності створення в Коломиї Національного музею.

Для вирішення цієї та багатьох інших проблем, за дорученням Прем’єра, в області має працювати робоча група, учасники якої обговорять з головою ОДА кілька нових проектів. Також в Івано-Франківську буде підписано протокол окремих доручень, щоб вирішити нагальні проблеми Прикарпаття. заступник міністра економіки Олександр Царенко зазначив, що незважаючи на великі проблеми область все-атки перевиконала план по надходженнях до держбюджету. І це при тому що область єдина в Україні, де відбувся спад виробництва.

Роман Ткач, очільник Івано-Франківщини каже, що у нього вже є пакет пропозицій співпраці з урядом. Керівник Прикарпаття просить главу уряду посприяти, щоб фонд Держмайна виставив на приватизацію збиткові підприємства. Окрім того потрібно постійне виділення з бюджету 100 мільйонів гривень для підтримання в належному стані злощасного хвостосховища, покращення соціально-економічного розвитку гірських сіл, та збільшення видатків на мости, бо Прикрапаття займає перше місце ва Україні за кількістю мостів, а грошей виділяють мало.

…За кілька хвилин мікроавтобус із Прем’єром та супроводжуючими виїжджає за територію. Уже ніхто не згадує про яйця, говорять тільки про вирішення нагальних проблем та майбутні вибори, сподіваючись, що зміни таки будуть.

Галина ПЛУГАТОР, газета «Експрес»



return_links(15); ?>