09.10.2007
12:00

Комунальники, на Надвірну рівняйсь!

 

Досвід реформування житлово-комунальної структури одного з мікрорайонів прикарпатського міста Надвірна визнано передовим в Україні.

У невеличкому прикарпатському містечку розпочав діяти перший комплексний проект "Організація керуючої компанії для управління житловим фондом та забезпечення комунальними послугами на основі відновлювальних джерел енергії мікрорайону по вулиці Ломоносова в місті Надвірна Івано-Франківської області".

За цією довгою назвою велика попередня робота міської влади та місцевих комунальників. За надвірнянськими реформами спостерігала кореспондент "Експресу".

…Вузенькі вулички, багато транспорту, ошатні приватні помешкання та чимало старих будинків.

"Ситуація із житлово-комунальним господарством ще донедавна була у нас катастрофічною, – розповідає, показуючи місто, Зіновій Андрійович, мер Надвірної. – Як не дивно, але самі люди були незацікавлені у нормальному стані будинків. Зрештою, їх можна зрозуміти, бо, якщо поглянути на угоди між мешканцями будинків та ЖКГ міста, то там перелічено чимало послуг, з яких реально надавалися лише кілька".

Разом з однодумцями пан Андрійович вирішив, що треба зробити так, аби надвірянці були не просто власниками міжстінового простору квартири, а ставали господарями будинків. Для цього потрібно створювати товариства співвласників. Голови таких об’єднань разом із мешканцями вирішуватимуть хто і за скільки надаватиме їм відповідні комунальні послуги.

І якщо комунальники виконують роботи неякісно, люди можуть звернутися до приватних структур, яких зараз на ринку послуг не бракує. Щоправда, аби вижити у жорстких економічних умовах кільком товариствам співвласників, доведеться об’єднатися, аби найняти кваліфікованих майстрів.

Пан Андрійович каже, що таке в Європі вже давно існує, і жодних проблем. Люди самі дбають про свої помешкання. Ось тільки українці, на жаль, думають, що прийде добрий дядько, то все за них зробить.

Незабаром будинки, що передаватимуться об’єднанням співвласників, будуть капітально ремонтувати, адже віддати пошарпані приміщення було би просто злочином, хоча в багатьох містах держави саме так і роблять. Ось вам, люди, "спадщина", яка не ремонтувалася роками, і робіть тут порядок, причому за власні кошти.

"У 18 будинках, що мають перейти у власність мешканців буде проведена повна заміна внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання та водовідведення, підвальних розводок, встановлюватимуть нові двері та вікна в під’їздах та між сходами, будинки утеплятимуть та ремонтуватимуть дахи, – говорить Зіновій Мирославович. – Окрім того, кожна багатоквартирка матиме нові загальні прилади обліку теплоенергії, що вироблятиметься в особливій котельні".

Остання є "родзинкою" проекту, адже опалювати проектний мікорайон будуть альтернативними відновлювальними видами палива. "Зараз газ коштує дуже дорого, а наш край багатий деревиною. Отож ми вирішили, що будемо використовувати відходи підприємств деревоообробної промисловості, яких чимало у місті та районі для обігріву надвірнянців, – мовить пан Андрійович, йдучи новенькою котельнею, яка через кілька днів працюватиме на повну потужність. – Тут же встановлено лінію брикетування, де пресуватимуть тирсу. Так вона довше горітиме, віддаватиме більше тепла та дозволить людям зекономити чимало коштів".

Здешевленню енергоносіїв сприятиме й енергозберігаюча когенераційна установка в котельні, всередині якої одночасно вироблятиметься теплова й електрична енергії. Така машина на 30-40 відсотків ефективніше використовуватиме альтернативні енергоресурси, аніж обладнання, що виробляє тільки електроенергію, або тільки тепло.

 "Когенерація дозволить не лише економити кошти, – з гордістю мовить надвірнянський мер, – вона є своєрідним екологічно чистим джерелом аварійного енергопостачання. Для окремо взятого мікрорайону така котельня – просто знахідка А якщо тут буде надлишок тепла, то ним огріватимуть не тільки проектний мікрорайон, але й посилять опалення у дошкільних закладах міста".

Наразі вже змонтована установка чекає на запуск, за кілька днів привезуть другу. Встановлюватимуть когенераційні машини за державні кошти, виділені спеціально для Надвірної. Адже, як зазначив Григорій Семчук, перший заступника Міністра з питань житлово-комунального господарства України, на прикладі та досвіді надвірнянців реформуватимуться незабаром чимало комунальних господарств держави.

 

Галина ПЛУГАТОР

Газета «Експрес»

   

return_links(15); ?>