16.10.2007
12:00

В рамках фестивалю «Галицька старовина»: про Бахматюка, Вишиванюка і не тільки…

В Івано-Франківську відбувся Перший всеукраїнський фестиваль старожитностей та гуцульського етносу "Галицька старовина – 2007".

 

Історико-мистецьке дійство організовано Порталом українських колекціонерів за підтримкою Івано-Франківського міськвиконкому та міського голови Віктора Анушкевичуса. Метою фестивалю, за словами Михайла Коцаби, організатора фестивалю, є поширення та популяризація українських історичних та мистецьких цінностей, народних традицій і культури України, представлення предметів старовини та колекціонування, українського етнічного антикваріату. Шукала старовину на фестивалі й кореспондент "Експресу".

…Гучно заявлене дійство починається вітряного ранку. На майдан Шептицького у центрі міста поволі починають сходитися митці та колекціонери. Останніх досить мало у порівнянні з численними народними майстрами. Чимало гостей незадоволені, кажуть, що це друга серія нещодавнього "Карпатського вернісажу". Але організатори продовжують стверджувати, що фестиваль не тільки старожитностей, але й гуцульського етносу.

Оскільки того й іншого таки доволі мало, то біля наметів, де представлені предмети старовини доволі людно. Майбутні покупці ходять, прицінюються, радяться, торгуються та купляють старий одяг, ікони, скрині, монети, годинники, значки, паперові гроші, і навіть зброю та різноманітну військову атрибутику, на яку в цей день чомусь найбільший попит і найбільші ціни.

Пістолети та одяг часів Першої та Другої світових воєн привезли черкащани. Ціна коливалася від ста до тисячі доларів. Почувши про кругленьку суму, багато потенційних покупців розбігаються та чимчикують до місцевих колекціонерів, із якими торгуватися простіше. Черкаські гості не ображаються, мовлять, що їхній товар розрахований на справжніх поціновувачів мілітарного антикваріату, в яких, як правило грошики водяться. А на фестиваль приїхали тільки подивитися та представити свій товар. Люди впевнені, що тим, кому він справді потрібен, уже добре все оглянули і через кілька днів або тижнів телефонуватимуть та купуватимуть.

Добрий виторг на фестивалі мають прикарпатські колекціонери. Богдан Бродович з Галича каже, що більшість представлених на фестивалі речей… він упродовж багатьох років виловлює у Дністрі. Різноманітні жіночі прикраси, значки радянського періоду, старовинні шевські інструменти, кінська збруя коштувала відносно недорого, тому й купували охоче. А дід Богдан ще за кожну річ цікаву історію розповідає. "Ось цю брошку носила галицька панночка на початку 19 століття. Вона втопилася від нещасного кохання, і річка принесла мені згадку про неї", – лукаво усміхається галичанин, забавляючи людей побрехеньками.

Але більшість людей на фестивалі доволі серйозні. "Я побачив тут багато добрих речей, – каже відомий колекціонер Іван Вишиванюк з Коломиї. – Про мистецьку цінність представленого говорити навіть не буду, бо справді цінних творів тут немає. Уся старовина, що має художню цінність, уже давно в приватних вітчизняних колекціях або, на жаль, за кордоном. Зараз навіть у найвіддаленіших селах уже знайти нічого неможливо".

На "Галицькій старовині" пан Вишиванюк представив різьблені гуцульські та бойківські скрині вартістю від однієї до півтори тисячі гривень, старовинні ікони на дошках і на склі (одну з них купили, як тільки колекціонер вийняв її з сумки – -авт.) косівські кахлі роботи знаного майстра Бахматюка.

Із гордістю показуючи колекцію, коломиянин розповідає, що його старожитностями не раз цікавилися відомі люди. Особливо уважно цікавиться гуцульським антикваріатом сам Президент Віктор Ющенко. "Думаю, якби він сьогодні сюди приїхав, то зміг би придбати чимало цікавинок", – усміхається пан Вишиванюк.

…А торжище вирувало до вечора. У рамках фестивалю в знаному арт-кафе "Химера" відбулася презентація виставки світлин "Від Станіславова до Івано-Франківська", на якій були представлені фото міста у різні епохи. Гостей приємно здивувала і безпрограшна нумізматична та філателістична лотереї, а ввечері відбувся концерт відомих рок-гуртів. "Таким чином ми поєднали старовину та молодь, – усміхається організатор Михайло Коцаба, – і нам це вдалося"

 

 Галина ПЛУГАТОР

Газета «Експрес»



return_links(15); ?>