04.11.2007
12:00

4 ЛИСТОПАДА 1861 РОКУ В УКРАЇНІ З’ЯВИВСЯ ПЕРШИЙ ПОТЯГ, ЦЕЙ ДЕНЬ СВЯТКУЄТЬСЯ ЯК ДЕНЬ ЗАЛІЗНИЧНИКА

Відкриття першої залізничної гілки на українських теренах відбулось 4 листопада 1861 року. Це було своєрідним привітанням архікнязя Карла Людвіга у переддень його іменин. Адже подія відбулась у Львові, що належав до Австро-Угорської імперії.

 У жовтні 1861 року у Львові було закінчено будівництво нового вокзалу. Довжина його сягала 70 сажнів, а ширина - 10 сажнів... (австрійський сажень дорівнював 1,8965м). Планувалось, що в майбутньому від нього продовжуватиметься рух у чотирьох напрямках: зі Львова до Кракова, до Чернівців, до Бродів і до Томашова. Столиця Австрії – Відень – теж готувалась до цієї важливої і урочистої події - відкриття залізничного сполучення з галицькою столицею.

Вранці 4 листопада урочистий ескорт прибув до Перемишля, де змінили локомотив. Першим 100-кілометрову лінію до Львова подолав новий паротяг, що називався "Ярослав". Уже в 1869 році досягла російського кордону 92-кілометрова лінія Львів-Броди, а через кілька років була побудована перша колія, що поєднала Галичину зі Східною Україною. А справді першою міжнародною лінією можна вважати залізницю Львів-Красне-Золочів-Тернопіль-Підволочиськ-Волочиськ.

Пряма ж артерія Одеса-Гамбург стала здійсненням мрії тих, хто прагнув з'єднати Чорне море з Балтійським. 26 березня 1904 року відбулося освячення та урочисте відкриття одного з найбільших вокзалів тогочасної Європи - монументальна споруда нового Головного вокзалу у Львові, який був удостоєний власної назви - "Двірець" А у той святковий день - відкриття залізниці - у Львові, де нетерпляче чекали на прибуття нового виду транспорту, "Gazeta Lwowska" захоплено писала: "Після довгого очікування наближається радісний день, від якого починається і в нас регулярний рух на залізниці ім. Карла Людвіга. Вона безпосередньо з'єднає Львів з цілою мережею європейських залізниць.

 

За допомогою залізничних шляхів Східна Галичина поєднається з цивілізованою Європою... утворить шлях, що проляже від східних кордонів Австрії аж до узбережжя Адріатичного моря.

Столиця краю, як і взагалі Галичина, відтепер матимуть допуск до збільшення активності промислу і полегшеної торгівлі". Перед I світовою війною у Східній Галичині було побудовано 2676 км залізничних шляхів. Першою залізницею в Донбасі стала Грушевсько-Донецька залізниця завдовжки 70 км., яка була побудована в 1861 році на гроші війська Донського. Вона з'єднала розробки Грушевських рудників зі станцією Аксай на Дону і дала вихід вугіллю на Дон і далі - до Азовського моря.

Через чотири роки група підприємців звернулась до уряду з клопотанням про дозвіл на спорудження Азовської залізниці від Курська до Таганрога через Харків і Донбас. Велика за тими вимірами дорога була побудована в рекордно короткі терміни - 20 місяців. Завдяки їй було поєднано сільськогосподарські райони Курської та Харківської областей з Донбасом і Таганрогом і сільськогосподарська продукція отримала вихід до Азовського та Чорного морів, а також на експорт. Управління залізниці містилося у Харкові. 

З фондів УКРІНФОРМу.

Фото до теми.

Дивитись всю рубрику "Карби".



return_links(15); ?>