13.11.2007
12:00

Вилікуй серце по телефону

 Вперше у Західній Україні кардіологи із прикарпатського міста Долина розпочали лікувати серцеві недуги людей із віддалених гірських сіл... по телефону.

Невеличкий пластмасовий передавач, кілька дротиків, телефон та комп’ютер   із такими пристроями щодня долинські лікарі рятують два-три життя бойківських селян. На сьогодні їхній досвід визнано передовим в області та поширюється у державі. За роботою долинських кардіологів спостерігала кореспондент „Експресу”...

”Пане Мироне, турбують із Великої Тур’ї, прийміть будь-ласка кардіограму”, – пронизує лікарняний спокій телефонне повідомлення. Поважний лікар, обсмикуючи білосніжний халат, прямує до комп’ютера.

За лічені секунди на моніторі пропливають лінії удару чийогось серця. „Усе гаразд, турботи зайві, – мовить, усміхаючись, долинський кардіолог Мирон Тарнавський,  – цьому хворому просто потрібен спокій, кілька пігулок   і через два тижні він у нас добряче бігатиме”.

Такі розмови у місцевому лікувальному закладі відбуваються щодень. За допомогою кардіопередавача харківського виробництва „Телекарт” тут щодня рятують від смерті кількох людей.

„Цей досвід не є новим для нашої держави, – говорить Петро Мельник, головний лікар долинської райлікарні,   але ми вирішили запровадити кардіограми по телефону для віддалених сільських амбулаторій та фельдшерсько-акушерських пунктів регіону.

Адже не таємниця, що допоки хворий доїде до райлікарні, допоки пройде всі обстеження, то, на жаль, лікування може бути вже й не потрібне”.

Система передачі серцевих ритмів є доволі простою. Коли до медичного працівника із села звертаються люди зі скаргами на відповідні недуги, їм на місці робиться кардіограма, що записується на маленький, завбільшки у дві сірникові коробки, периферичний рекордер.

Цей пристрій легко під’єднується до телефону, що підключений до станційної мережі у райлікарні. Через модем серцебиття хворого передається на комп’ютер. Черговий кардіолог одразу ж розшифровує звуки серця та розповідає про стан здоров’я селян лікарю чи фельдшеру.

У разі небезпеки в те чи інше село миттєво направляють карету швидкої допомоги та доставляють хворого у медичний заклад району чи області.„Телекарт” уже врятував не одного, – мовить пан Тарнавський. – Бойківські горяни вже знають, що коли їх турбує серце, то не потрібно витрачати кошти та їхати в район, варто лише звернутися до місцевої амбулаторії.

Швидка кардіограма виявляє гострі хвороби, у тому числі інфаркти та інсульти. А вчасна фахова допомога зберігає чимало життів.

 Особливо ми радіємо, коли за два-три тижні наші пацієнти виліковуються”.

Неабияк корисні телефонні кардіограми й для сільських медиків. Вони, за словами пана Мельника, підвищують під час щоденних консультацій зі старшими колегами свою кваліфікацію й рівень довіри місцевого населення. Б

о селяни, як правило, звертаються до лікарів уже в критичних випадках. У 90 зі ста випадків люди воліють перетерпіти будь-який біль, аби тільки не йти у лікарню. Також новація сприяє й розвантаженню роботи спеціалізованих диспансерів, куди звертаються хворі із дріб’язковими проблемами, які можна вирішити силами районних медиків.

Фахівці таких закладів, на переконання долинських кардіологів,  повинні займатися складними випадками, а не призначати таблетки та каплі....Досягнення бойківських лікарів наразі доволі втішні.

 Щодня вони  надають телефонні консультації 5-7 хворим. У зв’язку з цим втричі зменшилася смертність від серцево-судинних недуг. Незабаром місцеві медики планують придбати „Мікромакс”   ультразвуковий сканер для дослідження серця, судин та інших внутрішніх органів. Проте коштує він недешево   50 тисяч доларів.

„Завдяки щоденній праці долинян уже належно оцінили учасники „Всесвітньої спілки лікарів-українців”. Вони виділили для нас 35 тисяч, – розповідає пан Тарнавський. – Решту суми проситимемо у місцевої влади та громади, адже порятунок людського життя нині справа не тільки лікарів, вона в руках кожного, хто спроможний допомогти”

Галина ПЛУГАТОР

Газета «Експрес»



return_links(15); ?>