07.12.2007
12:00

7 ГРУДНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЦИВІЛЬНОЇ АВІАЦІЇ

Міжнародний день цивільної авіації був проголошений офіційним святом Генеральною Асамблеєю ООН і відзначається з 7 грудня 1994 року у зв'язку з п’ятдесятою річницею підписання Конвенції про міжнародну цивільну авіацію, відповідно до якої і була створена ІКАО - спеціалізована установа Організації Об’єднаних Націй. За шість десятиліть, що минули від часу підписання Конвенції завдяки співробітництву між країнами та авіаційними організаціями світу створена і підтримується надзвичайно раціональна та ефективна глобальна авіатранспортна система.

За цей час кількість пасажирів лише на регулярних авіалініях зросла до мільярда і 600 мільйонів осіб і має досягти двох мільярдів у найближчому майбутньому. Проте, неймовірним здається те, що лише 104 роки тому було здійснено перший у світі пілотований політ літака. Його історія є такою.

100 років тому, 17 грудня 1903 року, брати Уїлбер та Орвілл Райт здійснили перший у світі пілотований політ літака, започаткувавши цим історію світової авіації. Видатні винахідники народилися в родині священника, провели своє дитинство в місті Дайтон (штат Огайо, США). Батько сам захоплювався технікою, що успадкували і його сини. В 1889 році Уїлбер і Орвілл Райт на саморобному друкарському обладнанні почали видавати місцеву газету "Ivning ltem", пізніше заснували в Дейтоні фірму з продажу, ремонту і виготовленню велосипедів. Та згодом їх захопила ідея створити справжній літак, який міг би летіти куди завгодно, підкоряючись волі людини.

Цією справою брати практично зайнялися в 1896 році. Пошук "спонсорів" був безрезультатним. А тому синам вирішив допомогти батько, видавши на створення літака 1000 доларів з власних заощаджень. Довгих 7 років продовжувалися дослідження й експерименти.

Зрештою, у 1902 році винахідники збудували планер, який міг здійснювати ефективний керований політ. На планері пізніше встановили легкий бензиновий мотор з пропелерами.

Випробовування вирішили провести у грудні 1903 року на мисі Кітті Хок, що на узбережжі Атлантичного океану у штаті Північна Кароліна. У той час там перебував ще один піонер авіаційної справи - професор Самуель Ленглі із Смітсонівського інституту, який проводив там випробовування свого літака з назвою "Аеродром". Однак літак конкурента так і не відірвався від землі. Тож розчарований професор Ленглі звільнив полігон і його господарями стали брати Райт.

17 грудня 1903 року літак остаточно підготували до польоту. Брати кинули монету - щастя бути першим пілотом світу випало Орвіллу. Він розмістився на літаку, який мав назву Флайєр І. Загуркотів двигун - і апарат піднявся у повітря. За 12 секунд він пролетів 36 метрів.

А за кілька днів літак піднявся вже на висоту 250 метрів і тримався у повітрі кілька хвилин. Наступного року з'явився літак Флайєр 2, який міг літати як справжній літак, роблячи повороти та інші пілотажні фігури. 1905 року у простори п'ятого океану брати Райт підняли аероплан Флайєр 3. На ньому брати виконували демонстраційні польоти у багатьох містах США та Західної Європи. Варто зазначити, що у Російській імперії перший пілотований літак збудував професор Київського політехнічного інституту Олександр Кудашев. Цей аероплан, керований своїм творцем, піднявся у повітря 23 травня 1910 року.

З фондів УКРІНФОРМу.

 Фото до теми. Дивитись всю рубрику "Карби".



return_links(15); ?>