17.01.2008
12:00

Не пий воду, козликом станеш

Мешканці двох сіл на околиці Івано-Франківська подали до суду за забруднену питну воду. Селянам Микитинець та Угорників не подобається, що міське комунальне підприємство Водоекотехпром зливає стоки через дощовий колектор у старе русло річки Млинівка. Від таких дій водойма геть зіпсувалась, а у теплу пору року звідти неабияк тхне.

Сьогодні Млинівку важко назвати річкою, а колись на її березі був водяний млин, люди з ближніх околиць звозили сюди молотити пшеницю. Декілька джерел, що б’ють з-під землі, досі сяк-так підтримують водойму — і вона не пересихає. Про річку залишились тільки спогади сільських старожил. Тепер її хіба болотом назвеш.

За останнє десятиліття у приміських селах Івано-Франківська чимало змінилось. На окраїнах Микитинець та частково Угорників виросли, як гриби після дощу, нові котеджі. Сьогодні жити тут стало престижно і модно. Якщо на початку 90-х у цьому районі можна було отримати землю під забудову, то сьогодні й вільного клаптика просто так не знайдеш. Місцина тиха, неподалік Бистриця Надвірнянська, лісок, і за сучасними мірками живеш вже не на околиці. Люди будуватись не перестають і зараз, зводять житла мало не на берегах гірської річки.

У селах побільшало мешканців, а тому логічно, що й клієнтів комунального господарства «Івано-Франківськводоекотехпром» теж. На офіційний запит сільської громади генеральний директор згаданого підприємства підтверджує, що в існуюче русло річки Млинівка дійсно потрапляють дощові води через колектор. Мало того, він збирає дренажні стоки з території села Микитинець та вулиці Юності. Колектор збудували десь у 70-х роках згідно з тогочасним генпланом міста. Згодом його на підставі розпорядження ще міського голови Богдана Боровича (1997 р.) передають на обслуговування комунальному підприємству.
Та біда не в тому, що дощові стоки потрапили до води. Насправді Млинівки тепер немає. У старому її руслі сьогодні течуть одні нечистоти. Люди скаржаться, що вода у колодязях стала непридатною для вживання, селяни бояться поїти нею навіть худобу. Не витримавши, сільська громада Угорник подала до суду на Водоекотехпром. Першого лютого відбудеться четверте слухання у цій справі.


Судова епопея чи звичне явище?


Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області дійсно підтвердила, що наприкінці серпня 2007 перевірила дотримання вимог законодавства про охорону довкілля в прибережній смузі Млинівки. У результаті перевірки був виявлений наднормативний скид забруднюючих речовин із колектора Водоекотехпрому. За це до адміністративної відповідальності притягнули технічного директора комунального підприємства Михайла Ткачука.

— Відколи існує цей колектор, вода має якийсь неприродний колір і сильний сморід, — розповідає жителька села Микитинець Галина Марків. — Ми нічого не можемо зробити, збирали вже підписи жителів, скарги писали, а нам у міській раді чомусь сказали, що ми самі винні.

Під час судового процесу виявили, що до державного колектора були здійснені самовільні підключення деяких приватних підприємств. Водоекотехпром запевнив, що несанкціоновані підключення до труби згодом ліквідує. Натомість водокористувачі повинні забезпечувати дотримання санітарного стану на території, де розташовані їхні об’єкти, і не допускати винесення через дощові каналізаційні мережі сміття, продуктів ерозії ґрунтів, сировини та відходів від виробництв. Водоекотехпром просить людей залишити колектор у селі. Мешканці на таку пропозицію не пристають, вони не довіряють комунальникам.

— До нашого управління позовних заяв не надходило, — каже головний комунальник міста Петро Косюк. — Ліквідувати колектор взагалі неможливо. Потрібно зробити так, щоб стоки не потрапляли до річки, для цього прокласти колектор далі з врізкою до міської каналізації або збудувати альтернативний. Тим паче, що неподалік розбудовується Хриплинський промвузол, з’являться тисячі робочих місць, інший колектор потрібен.

Подібні справи у нас тягнуться не один місяць. Василь Футерко — юрист, що захищає права громади у суді з серпня минулого року, говорить, що для наших судів це звичне явище.
Якщо селяни зможуть довести, що річка, куди потрапляють стоки, вже давно пересохла, то зловісний колектор комунальники змушені будуть закрити, або приєднати до міської каналізації.

— З труби у селі Микитинцях по вулиці Зарічній тече рідина сумнівного характеру. Маємо офіційний документ, що підтверджує перевищення у воді норм амонію сольового, нітратів, фосфатів, — розповідає сільський голова Угорник Любов Атаманчук. — Кілька років речовини з труби нікуди не діваються, вони протікають по старому руслу Млинівки, яка колись була рукавом Бистриці Надвірнянської. Люди мені скаржаться, що вода при кип’ятінні має запах і білуватий колір. Ось були сильні морози, то річка навіть не примерзла.

Марія Петрів

Газета «Репортер», №3 (17 січня 2008 року)



return_links(15); ?>