Продукти генної інженерії, які наводнили продовольчий ринок України, становлять небезпеку для здоров’я людей. Тож конче необхідно домогтись, аби в Івано-Франківську запрацювала лабораторія, в якій перевіряли б готову продукцію, вирощену на прикарпатських ланах чи імпортну, і сільгоспсировину на вміст генетично-модифікованих організмів (ГМО) й не допускали, щоби трансгени потрапляли в торгову мережу та закриті установи... Таке завдання поставило перед собою обласне громадське об’єднання підприємців і промисловців «Ділові люди Прикарпаття» на своєму виїзному засіданні в ДП «Івано-Франківськстандартметрологія», яке провів голова його ради Василь Гродюк.
Що проблема дійсно серйозна й це рішення – на часі, запевнила присутніх професор медичного університету Раїса Ковальчук, розповівши, якої непоправної шкоди нашому здоров’ю й репродуктивним функціям людини зокрема можуть завдавати ГМО.
А головний лікар Івано-Франківської міської клінічної лікарні № 1 Євген Романишин зазначив, що нинішнє зростання вдвоє-втроє порівняно з 1996 роком захворювань у місті на цироз печінки й інші характерні недуги, могли, ймовірно, спричинити ГМО, якими, згідно з даними Укрметртестстандарту, на 50 відсотків заповнені наші супермаркети. За словами обласного дієтолога Наталії Попович, ГМО ще дужче погіршують і без того не вельми доброякісну й екологічно чисту продукцію, яку споживаємо. І наразі на те немає ради.
Як повідомив ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» Ігор Петришин, вартість лабораторії з визначення ГМО сягає 500 тисяч гривень. В Україні діє лиш одна така установа – в Києві. Однак на підприємстві, яке він очолює, функціонує низка потрібної апаратури, тут є підготовлені фахівці для такої роботи й відповідні реактиви. Тож для закупівлі основного обладнання потрібно 380 тис. грн. Тим-то «Ділові люди Прикарпаття» звернулися до обласної ради, її депутатського корпусу з проханням про виділення тих коштів з обласного бюджету-2008.
Василь МОРОЗ Галичина 17.01.2008
|