28.01.2008
12:00

Скільки в році нових років



До улюбленого свята — Нового року українці починають активно готуватися ще з католицького Різдва, а потім святкують його до 14 січня — старого Нового року. А скільки «нових років» є в році, коли і хто їх святкує?
Новий рік у ніч з 31 грудня на 1 січня разом з українцями святкують у сусідніх з нами країнах, Італії, Австрії, Японії, Румунії, Канаді, США, Австралії, Фінляндії і багатьох інших країнах. Далі Новий рік переходить до Греції, де збігається з нашим старим Новим роком і називається днем святого Василія. Там його відзначають 14 січня.
Наступний Новий рік приходить згідно з місячним календарем, але він не має фіксованої дати, оскільки залежить від появи першого весняного молодика між 21 січня і кінцем лютого. Традиція зустрічати Новий рік за місячним календарем існує в Китаї, Малайзії, В’єтнамі, Сингапурі, Кореї, Монголії, а також серед прихильників буддизму в інших країнах.
Навесні теж можна зустрічати Новий рік. Навруз — так називається перший день нового року за перським календарем. У ніч з 21 на 22 березня, в день весняного рівнодення, його святкують персидськомовне населення Афганістану і Таджикистану, а також держави Середньої Азії, Іран, Пакистан та Азербайджан.
Продовжити святкування можна наступного ж дня, перемістившись до індії, де Новий рік настає 22 березня. Загалом в Індії є аж вісім дат, які вважають Новим роком.
У день жартів і розіграшів — 1 квітня починається Новий рік в Бірмі. В ці найспекотніші дні цілий тиждень люди від душі поливають одне одного водою. Також того ж місяця — 13 квітня Новий рік приходить до Шрі-Ланки й Непалу.
Лаоський Новий рік настає через день — 14 квітня, коли виснажені спекою люди чекають сезону дощів. У Бірмі, навпаки, Новий рік настає після тропічних злив, у найспекотніші дні квітня — з 12-го по 17-те. Точний день святкування щорічно в цій країні встановлює міністерство культури, а саме свято триває три дні.
Хоча ще 1940 року уряд Таїланду ухвалив рішення зустрічати Новий рік 1 січня, однак головним і надалі залишається традиційний тайський Новий рік, або Сонгаркан, який святкують в другій декаді квітня.
Далі Новий рік зустрічають уже влітку. Племена Майя його святкують 16 липня, а ось в серпні це свято приходить у Джібуті і Нірері.
Восени, 1 вересня, Новий рік починається в Сирії, й продовжується святкуваннями у всіх єврейських будинках. Рош ха – Шана — так називається єврейський Новий рік, який святкують у перший і другий день місяця Тішрей. 11 вересня настає ефіопський Новий рік, який знаменує закінчення сезону дощів.
До Гамбії Новий рік приходить 7 жовтня. Також у жовтні Новий рік приходить і до Індонезії. Всі люди причепурюються і просять один в одного прощення за неприємності, які вони заподіяли в минулому році.
Ніч з 31 жовтня на 1 листопадa відома більше як Хеллоуїн, але, крім цього, в деяких країнах, де жителі все ще говорять кельтськими мовами (Шотландія, Ірландія, острів Мен), саме в цю ніч святкують кельтський Новий рік «Самайну». А 18 листопада Новий рік перетинає межу Ємену, в середині листопада Новий рік зустрічають і в Океанії та на Гаваях.
Отож для любителів новорічних забав свято може тривати майже весь рік.




return_links(15); ?>