27.08.2008 12:00
|
Моніторинг домогосподарств Прикарпаття |
З метою вивчення думки населення щодо рівня свого добробуту та економічних очікувань на майбутнє, працівниками органів державної статистики області в рамках обстеження умов життя домогосподарств у січні ц.р. проведене вибіркове опитування респондентів. Дане опитування проводилось в усіх регіонах України.
Одержана інформація свідчить про деякі позитивні зміни. Більше половини (59%) домогосподарств області (по Україні – 61%) оцінили рівень своїх доходів у 2007р. як достатній, більше третини (37%) – як дохід, достатній для нормального харчування, але вони змушені були постійно обмежувати себе у споживанні непродовольчих товарів та послуг (по Україні – 35%), 4% домогосподарств, як по області так і по державі в цілому – як досить низький, що не дозволив забезпечити навіть достатнього харчування.
У порівнянні з 2006р. значно зросла питома вага домогосподарств (з 41% до 52%), які оцінили рівень своїх доходів достатнім для забезпечення поточних потреб, але заощаджень робити їм не вдавалося і зменшилася (з 48% до 37%) хто постійно відмовляв собі у найнеобхіднішому, крім харчування. Суттєво не змінилася частка домогосподарств Прикарпаття (з 8% до 7%), які надали високу оцінку своїм річним доходам – грошей вистачало навіть на заощадження.
При умові значного збільшення доходів, майже кожне друге домогосподарство області спрямувало би додаткові кошти в першу чергу на покращання житлових умов, відпочинок та купівлю побутової техніки, 41% – на лікування, кожне четверте – на придбання одягу та взуття, майже кожне п’яте – на накопичення, купівлю автомобіля або на отримання освіти.
Слід відмітити, що жителі Івано-Франківщини менш вимогливі до рівня свого добробуту, ніж населення інших областей Західного регіону. Для того, щоб не відчувати себе бідними, необхідно щомісяця на одну особу понад 2700 грн., відповіли 98% домогосподарств Закарпатської, 18% – Львівської, 10% –Чернівецької і лише 1% – Івано-Франківської областей. Забезпечити гідний рівень життя їхніх родин та відповідати майновому становищу середнього класу, на думку третини домогосподарств області, може дохід у розмірі 1500–2000 грн. на одного члена сім’ї в місяць.
Віднесли себе до небідних, але ще не представників середнього класу 61% домогосподарств, до бідних – 35% і до представників середнього класу – 4% (по Україні – відповідно 39%, 59% та 2%).
Більшість респондентів (60%) вважають, що відповідальність за їх добробут має нести як держава, так і вони самі, кожний п’ятий – переважно держава, кожний десятий – переважно вони.
Прогнози жителів області щодо очікуваних змін свого матеріального становища та перспектив розвитку економіки України на наступні 12 місяців більш оптимістичні ніж минулого року. Кожні два з п’яти домогосподарств сподіваються на покращання свого матеріального стану, а сім з десяти очікують сприятливих умов та позитивних зрушень у країні.
|
|