30.09.2008
12:00

Ювілейний вікенд у Снятині

 У суботу й неділю (27-28 вересня 2008 р.) Снятин з оновленими фасадами кількох пам’яток і центральною вулицею гучно й велелюдно завершив за різноманітності заходів святкування свого 850-річного ювілею.

Деякі з акцій, як виставка книжкових новинок видавництв, якими керують чи є засновниками уродженці Снятинщини, відбулася ще в першій половині вересня, про що «Галичина» вже повідомляла.

Якщо в суботу в програмі урочистостей були тільки відкриття пам’ятників Тарасові Шевченку та письменникові, краєзнавцю й діаспорному громадському діячеві Михайлові Бажанському, презентація фотоальбому «Снятине мій» Василя Пилип’юка й науково-практична конференція «Снятину 850 років» за участі науковців Прикарпатського та Чернівецького національних університетів, то в неділю відбулися головні масові святкові дійства: урочисте відкриття святкувань на площі Незалежності з участю чільних представників усіх місцевих — обласної, районної й міської влад і відомих у політиці покутян і гостей, а також зачитання вітальних телеграм від Президента України В. Ющенка та прем’єр-міністра Ю. Тимошенко представниками фракцій «НУ—НС» і БЮТ у Верховній Раді; перший обласний фестиваль «Покутські джерела» за участі художніх колективів Городенківського, Коломийського, Снятинського, Тисменицького й Тлумацького районів і м. Коломиї та благодійний концерт на вщерть заповненому міському стадіоні з участю відомих виконавців — Руслани, гуртів «Гайдамаки», «Друга ріка», «Тартак», шведського поп-співака нігерійського походження Доктора Албана та ін., який вели двоє ведучих телеканалу "1+1".

З ініціативи Руслани Лижичко під час концерту був оголошений всеукраїнський благочинний телемарафон «Ти не один!», який у понеділок пізно ввечері транслювали в телеефірі «1+1». Під час нього зібрали  через sms-повідомлення кошти на допомогу десяти найбільш постраждалим від липневої повені багатодітним покутським родинам.

Проте головною подією снятинського ювілею, на думку самих організаторів святкового дійства, стало все-таки започаткування фестивалю «Покутські джерела», який зібрав багато творчих колективів із п’яти районів і на який покладають велику надію в справі збереження й продовження покутських культурних традицій.

Виступів, у т. ч. з демонстрацією так званого первинного фольклору, тобто цілком автентичного виконання, було так багато, що журі, створене під патронатом івано-франківського Навчально-методичного центру культури й туризму Прикарпаття, тільки вчора визначило з неабияким трудом через різноманітність самих колективів і їх жанрового репертуару переможцями фестивалю Снятинський і Коломийський райони, які й поділили між собою гран-прі в 3 000 гривень.

Як сказала кореспондентові «Галичини» завідувач відділу народної творчості й аматорського мистецтва згадуваного вище Навчально-методичного центру Стефанія Капустинська, вона була вражена кількістю молоді в творчих колективах і їх народними строями. Такі ж враження привезла зі Снятина й більшість івано-франківських журналістів.

Ще одним учасником святкувань у Снятині став Національний оркестр Військово-морського флоту України, який виступив із концертною програмою. Цим моряки віддячували покутянам за надану раніше допомогу при становленні українських військово-морських сил. Попри святкові розваги, які організовано за спонсорські кошти, в інфраструктуру Снятина в останні кілька місяців вдалося залучити з різних бюджетних джерел близько 10 млн. гривень, освоєння частини яких триватиме й після ювілею, запевнили на прес-конференції члени оргкомітету ювілейних святкувань із числа керівництва області, району та міста. Завдяки цьому покутська столиця дістала новий поштовх для свого оновлення, що різні промовці біля мікрофону й за святковим столом називали європейськістю.

Однак одного ювілею для досить запущеного протягом багатьох десятиліть міста, звичайно, дуже мало, й снятинцям доведеться ще дуже багато й довго працювати, щоб їхнє місто набуло справді європейського за духом і формою шарму.

Газета "Галичина"

Петро ПАРИПА 



return_links(15); ?>