03.10.2008
12:00

Луцький: «Ставка на дитячий футбол»

У рамках загальнонаціонального проекту «Футбольна країна» кореспондент Інформ-служби ФФУ поспілкувався із заступником голови Івано-Франківської обласної федерації футболу (ІФФФ) Василем Луцьким.

В інтерв’ю він розповів про концепцію розвитку футболу на Прикарпатті, та стан спортивної інфраструктури в області.

– Василю Андрійовичу, яким нині є футбольне господарство Івано-Франківщини? Яка структура обласних змагань?

– Основний турнір – це чемпіонат області, у першій лізі якого виступають 16 дорослих та 16 юнацьких клубів. У другій – ще по 12 команд. Окрім цього, федерація проводить змагання серед дитячо-юнацьких спортивних шкіл, незалежно від їхньої відомчої приналежності. Це дитячо-юнацька футбольна ліга. Тут змагання проходять по системі осінь-весна. У чемпіонаті сезону 2007-2008 участь брало 58 команд. Велику увагу ІФФФ приділяє змаганням на призи клубу «Шкіряний м’яч» у трьох вікових групах.

Фактично третій і четвертий етап, тобто зональні та фінальні обласні тури, ми організовуємо самотужки, допомагаючи переможцям виїжджати й на всеукраїнські старти. Також федерація проводить різноманітні турніри як з великого футболу,так і з міні-футболу. Це турніри, які занесені у всеукраїнський календар: Кубок Підгір’я та Кубок пам’яті Мирослава Думанського.

Дуже популярними є міні-футбольні змагання серед працівників банківських структур, органів влади, дитячі змагання, які проходять під лозунгом «Граємо за Україну разом!». Ця система підготовки дає можливість готувати резерв для професійного футболу та аматорських команд.

Деякі представники Івано-Франківщини беруть участь у всеукраїнських дитячо-юнацьких змаганнях. Наприклад, «Прикарпаття» виступає у вищій лізі в чотирьох вікових групах. А команди ДЮСШ №3, «Ніка» та «Енергетик» (Бурштин) змагаються в першій лізі. Від нашої області в чемпіонаті України бере участь жіноча футбольна команда «Нафтохімік» з Калуша.

Минулого року вона стала чемпіоном України і цього сезону представляє нашу державу у Кубку УЄФА (аналог Ліги чемпіонів). До речі, перший етап цього єврокубку вони вже пройшли, на другому етапі прийматимуть суперниць вдома. Три ветеранські команди області брали участь у чемпіонаті України серед ветеранів. В цьому році таких команд буде дві – «Хімік» (Калуш) та «Спартак» (Івано-Франківськ).

В області діє понад 30 футбольних відділень у школах. 20 відділень діє власне в системі освіти. 9 відділень – в спортивному товаристві «Колос». Також маємо школи «Прикарпаття» та «Україна», приватні «Ніку» і «Сігуенью». З юними талантами працює більше 150 тренерів.

Звичайно, матеріально-технічна база бажає бути кращою. На жаль, ми маємо великий відтік талантів, коли багато обдарованих хлопців переходять у школи інших областей. 

– За рахунок чого забезпечується робота обласної федерації? Чи допомагають вам органи влади й держава? Які взаємини між футбольною громадськістю, чи є єдність, солідарність?

– Потрібно віддати належне тому, що останні чотири роки ІФФФ надається фінансова допомога обласної державної адміністрації на проведення дитячо-юнацьких змагань. Ми, як усі обласні федерації футболу, є колективним членом Федерації футболу України. Ведеться тісна співпраця, нам надається постійна фінансова підтримка, також для потреб обласної федерації були надані транспортні засоби. Звичайно, співпраця ведеться і з футбольною громадськістю області.

Ми регулярно організовуємо виїзди вболівальників на матчі національної збірної, але робота з шанувальниками футболу є більшою прерогативою футбольних клубів, вони мають тісніший контакт із своїми фан-клубами. 

– Які проблеми найбільш актуальні нині для Прикарпаття? Чи існує програма розвитку футболу в області – які її основні напрямки й постулати? Як пропагується футбол, наскільки великий інтерес до нього?

– Ми би хотіли, щоб до спорту через футбол залучалося якомога більше людей. До прикладу, хотілося б, щоб у змаганнях клубу «Шкіряний м’яч» брали участь усі школи. Також ми хотіли б, щоб усі наші райони та міста були представлені у обласному чемпіонаті. На жаль, останніми роками ми втратили футбол у Коломиї, Долині, пасе задніх й Калуш. Команда там ледве виживає. Необхідно також, щоб районні чемпіонати проводилися більш організовано. Треба, щоб районні та міські федерації працювали більш плідно, щоб там працювали люди, які знають та люблять футбол.

Проблем вдосталь і з матеріально-технічною базою. Необхідно, щоб для тих, хто займається футболом були створені відповідні умови, щоб у селах було не тільки пасовище з двома футбольними воротами. Необхідно, щоб це було певне спортивне ядро, де люди могли б займатись не тільки футболом, а й іншими видами спорту. 

Сьогодні на медицину виділяються величезні кошти, а на спорт, на фактичне запобігання захворюванням чомусь виділяється мізерне фінансування. Але необхідно розуміти, що якщо вкладаються більше коштів у запобігання захворювання, то менше необхідно буде виділяти у його лікування. Звичайно, на Івано-Франківщині діє програма розвитку футболу.

Проте вона виконується не так, як би хотілося. Разом з тим, зараз в області вже встановлено більше 20 футбольних майданчиків з штучним покриттям. Цього року здано в експлуатацію декілька майданчиків більшого розміру 20х40 метрів. Проте є ще райони, де немає майданчиків, а стадіони в жалюгідному стані, і це не приваблює людей на ці споруди. 

Та незважаючи на всі складнощі, футбол на Прикарпатті дуже популярний. Це виявляється хоча б у функціонуванні більш ніж 300 команд! Тобто ми маємо тисячі футболістів, які кожної неділі організовано виходять на поле і грають у футбол. Є нам і чим гордитися. Троє вихованців нашої ДЮСШ №3 входять до складу кандидатів юнацької збірної України. Постачаємо гравців і до міні-футбольної збірної країни – тут достатньо згадати хоча б її капітана Федора Пилипіва. 

– Зараз однією з найрезонансніших проблем в обласному футболі є ситуація навколо стадіону «Рух» та передачі його в оренду клубу «Прикарпаття»…

Стадіон «Рух» – це довгобуд, який більше 20 років не можуть закінчити. Він зараз переживає навіть руйнацію, бо почалося ураження споруди грибком. Хотілося б, щоб керівництво області та міста зробили один рік ударним, віднайшли кошти і привели до ладу головну спортивну арену області. 

Інформ-служба ФФУ 



return_links(15); ?>