23.10.2008
12:00

Підліткова злочинність на Прикарпатті має тенденцію до зниження

  Захист прав і свобод неповнолітніх й надалі залишається одним з пріоритетних напрямків роботи органів прокуратури. На сьогодні в Івано-Франківській області проживає понад 300 тисяч неповнолітніх. Якщо говорити про підліткову злочинність на Прикарпатті, то протягом останніх років вона має тенденцію до зниження, однак поруч з цим небезпечні діяння підлітків стають більш жорстокішими і цинічними.

Найскладніша криміногенна обстановка в молодіжному середовищі спостерігається в Городенківському, Галицькому, Богородчанському, Рожнятівському районах. Аналізуючи ситуацію, яка вимальовується за результатами прокурорських перевірок чітко відмежовується одна з причин яка призвела до даної проблеми. Йдеться перш за все про бездоглядність за неповнолітніми. Адже кількість кинутих напризволяще дітей, батьки яких виїхали на заробітки, щороку збільшується, загострюється проблема соціального сирітства.

Неналежним є також контроль за умовами виховання та проживання дітей у сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків і зловживають алкогольними напоями не забезпечують належного догляду за дітьми. Це в свою чергу породжує нову проблему, суть якої полягає в тому що виховує наше молоде покоління більше «вулиця» ніж сім’я.

А надмірна не контрольованість якраз і стає поштовхом до вчинення підлітками злочинних дій. Особливого занепокоєння викликає зростання злочинності серед неповнолітніх осіб в стані алкогольного сп’яніння.

Станом на 1 жовтня неповнолітніми в стані алкогольного сп’яніння скоєно 35 злочинів участь у яких взяли 29 підлітків.

У закладах охорони здоров’я області під профілактичним наглядом через гостру інтоксикацію та розлади психіки внаслідок вживання алкоголю перебуває 60 дітей. Практично своє дозвілля підлітки проводять у кафе, клубах. де здійснюється реалізація горілчаних виробів.

Однак, органи виконавчої влади й надалі видають дозвіл на відкриття торгових точок, що здійснюють реалізацію горілчаних виробів поблизу навчальних закладів. Крім того учні часто пропускають самопідготовку та пізно повертаються у заклад через те, що багато часу проводять біля ігрових автоматів в нетверезому стані.

В цьому році до адміністративної відповідальності притягнуто 207 неповнолітніх осіб, які перебували у громадських місцях в стані алкогольного сп’яніння проте органам міліції не завжди з’ясовуються місця реалізації підлітками алкогольних напоїв. Не проводиться з ними належна профілактична робота. В органах кримінальної міліції на обліку перебуває 48 неповнолітніх осіб. які мають схильність до вживання наркотичних засобів.

Незважаючи на цю проблему розповсюдження наркоманії серед підлітків в області не має жодного стаціонарного відділення чи центру для реабілітації наркозалежних неповнолітніх осіб чи молоді. Лікування наркозалежних осіб здійснюється обласним наркологічним диспансером в якому не має дитячого відділення.

На «Програму реалізації державної політики в сфері боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів на 2003-2010 роки» кошти для реалізації заходів передбачених обласному наркологічному диспансеру, взагалі не виділялися.

Упродовж останніх років через відсутність фінансування мережі закладів культури масово відкриваються комп’ютерні клуби, зали з ігровими автоматами де використовується не ліцензована продукція та ігри з елементами жорстокості та насильства. Без сумніву це згубно впливає на свідомість дітей, провокує їх агресивну поведінку. Проте режим роботи цих закладів не контролюється органами виконавчої влади.Ще однією причиною скоєння неповнолітніми злочинів є їх незайнятість.

Статистика свідчить про те, що майже 80 підлітків які були нічим незайняті в тому числі і навчанням - вчинили злочини.Впродовж першого півріччя 2008 року службами зайнятості населення працевлаштовано 660 неповнолітніх. Тобто рівень працевлаштування склав 40%. Причинами не працевлаштування неповнолітніх осіб після закінчення навчальних закладів є те, що органами державної виконавчої влади бронюються робочі місця для даної категорії осіб за професіями, які не затребувані на ринку праці.

В той же час як показала прокурорська перевірка - праця дітей використовується суб’єктами підприємницької діяльності з грубим порушенням законодавства.Підприємці часто не виплачують підліткам їх заробітну плату, а якщо і виплачують то без відомості в «конверті» без реєстрації неповнолітніх у службах зайнятості, залучають їх до важких робіт, робіт із шкідливими для здоров’я умовами праці. За такими фактами прокуратурою порущено 9 кримінальних справ.

В окремих професійно-технічних закладах, коледжах не ведуться журнали обліку направлень випускників на роботу. Відсутні достовірні документи, які підтверджують фактичне працевлаштування випускників закладу.Сприяли значному росту злочинності серед учнівської молоді неналежно організований відпочинок дітей в позаурочний час.

Створені загальноосвітніми навчальними закладами ради з питань профілактики правопорушень серед учнів в окремих випадках носять формальний характер На ради профілактик не запрошуються батьки, діти яких схильні до порушень навчального процесу, пропусків занять в школах.Практика свідчить що нерідко підлітки залишають домівки через насильство в сім’ї, стають на шлях правопорушень.

Органами прокуратури області потягом 2007-2008 років порушено 40 кримінальних справ стосовно батьків або осіб, які їх замінюють, що злісно ухиляються від виконання обов’язків по вихованню своїх дітей. Значну увагу міськрайпрокурори приділяли перевіркам додержання вимог законодавства щодо захисту житлових та майнових прав дітей сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування де виявлено грубі порушення в діяльності служб у справах дітей, органів опіки і піклування щодо закріпленні і збереження житла щодо неповнолітніх які влаштовані на виховання в ці дитячі заклади, до опікунів.

В окремих особових справах дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування які перебувають на обліку в службах в справах дітей відсутні підтверджуючі документи про закріплення ними житла та майна та права власностіВсього органами прокуратури області в цьому році на захист прав і свобод неповнолітніх протягом року порушено 53 кримінальні справи, до відповідальності притягнуто понад 200 посадових осіб, поновлено права 826 дітей. Відшкодовано 873 тисячі не отриманих ними коштів – повідомляє прес-секретар прокурора Івано-Франківської області Людмила Гласова. 



return_links(15); ?>