17.11.2008
12:00

Україна-Польща: об’єднує нас спільна історія

 З 21 по 30 жовтня 2008 р. делегація з Долинської спеціалізованої школи №6 у складі 13 учнів та 3 керівників групи брала участь у міжнародному молодіжному проекті "Об’єднує нас спільна історія", який було реалізовано на території Польщі. Це вже другий візит учнів школи до Польщі в рамках даного проекту.

Перших три дні українська делегація гостювала у м. Кетш. На запрошення гімназії ім. Т. Костюшки. Тут українська молодь мала змогу ознайомитись із системою освіти у Польщі, відвідати уроки у гімназії та ліцеї, побувати у школах гміни Кетш, де нас приймали, як рідних людей (можливо, тому що більшість населення даного регіону має українське коріння).

 Тут учні мали можливість глибше пізнати культури та звичаї Польщі, порівняти історію обох народів. Гідно представили учні Долинської спеціалізованої школи №6 і наш бойківський край. Мультимедійна презентація Долини та Долинської спеціалізованої школи №6 вразила всіх присутніх, а чудовий спів юних долиняночок викликав у залі бурю овацій.

Виступи українців так сподобались полякам, що учнів нашої школи було запрошено виступити на районному святі до Дня вчителя.Приємно порадували українців і школярі початкової школи м. Кетш, які підготували для нас виступ до Дня України (намалювали стінгазети на українську тематику, читали вірші українською мовою, співали українських пісень, танцювали гопака).

Користуючись нагодою, висловлюємо подяку дирекції гімназії та координатору проекту у м. Кетш – пані Агаті Мормул, які підготували цікаву культурну програму та опікувались українською делегацією. Щиро вдячні також і опікунам – п. Ірені та п. Майї за допомогу у проведенні занять та екскурсійних поїздок.Ще довго пам’ятатимуться прогулянки затишними вуличками Кетша, відпочинок біля чудових фонтанів у центрі міста Бєльско-Бяла, казковий Краків, де кожен будинок, кожна вуличка дихає історією. А музей, костели, пам’ятні місця… всього й не перелічити. Приємним сюрпризом для нас стала поїздка до чеського міста Опава.

А далі українська делегація разом з молоддю з гімназії в м. Кетш помандрувала до Бескиду Шльонського – у мальовничу гірську місцевість Істебна. Саме тут, в горах, учні змогли познайомитись з культурою гуралів (гірське населення, як наші гуцули), відвідали "курну" хату в Істебній, музей мережива в Конякові, мали змогу пограти на гуральських музичних інструментах, почули спів гуральської капели, скуштували регіональні гуральські страви – журек, осципки, кльоцки, біґос.

Але молодь тут не тільки відпочивала, а й навчалась: досліджували спільні моменти в історії наших країн, укладали українсько-польський та польсько-український міні-словник, проводили цікаві інтеграційні заняття.У серцях кожного з нас залишиться частинка гостинної польської землі, щирі усмішки наших польських друзів та ті щасливі хвилини, які ми провели у Польщі.

Особливу подяку хочемо висловити голові молодіжної організації "Piastun" Кшиштофу Павлаку, завдяки зусиллям якого цей проект був реалізований.

Георгій Василюк, директор Долинської спеціалізованої школи І-Ш ступенів №6:

"Шість разів на землях Глюбчинського повіту воєводства Опольського звучав гімн України у виконанні наших співучих учнів - учасників проекту ЄС "Об’єднує нас спільна історія" – і я дуже радий,що єднання Європи відбувалось з участю української молоді, яку тут представляла Долинська спеціалізована школа І-Ш ступенів №6.

Майбутнє об’єднаної Європи важко уявити без співпраці і партнерства українських і польських шкіл, тому логічним підсумком нашого перебування у Польщі стало підписання шкільних угод на двох мовах між гімназією ім.Т.Костюшки м.Кетш і спеціалізованою школою І-Ш ступенів №6 з поглибленим вивченням предметів м.Долина.

А повертаючись до програми проекту і нашого десятиденного перебування у Польщі, до речі, за кошти Унії, насамперед, хочу подякувати учням школи, їх батькам, вчителям, володіючим польською мовою – Г.Д.Мазничці, В.М..Шувері, молодіжній польській організації "Піастун" за усвідомлення важливості і реалізацію спільного плану заходів українських і польських школярів з міст Долини і Кетш. Сьогодні їх єднає не тільки спільна історія, але й спільне майбутнє. Свідченням цього є гордо складена клятва учасників проекту – "Ukrainsko-polska przyjazn nazawsze"("Українсько-польська дружба назавжди"). Цьому треба вірити, бо майбутнє Європи - в обіймах молодих європейців!"

Качурівська Анастасія, учениця 10-го класу:

"В жовтні цього року я разом із групою інших школярів їздили у Польщу. У гостях ми перебували 10 днів. Перші чотири дні провели у своїх прийомних сім’ях і місті Кетші, де завели нові і вельми цікаві знайомства з польськими дітьми. Завдяки цьому ми пізнали нові звичаї і культуру та весело провели час зі своїми новими знайомими. Решту шість днів ми провели у іншому місті, а саме у місті Істебна. За весь час, проведений у Польщі, ми відвідали багато різноманітних міст, побували в багатьох музеях, після яких в нас залишилися незабутні відчуття. Мали змогу піднятися на висоту більшу ніж 800 м на спеціальних підйомниках.

На вершині гори каталися на спеціальних санках по металевих трубах, що назавжди закарбувалося в пам’яті. Напевно, найнезабутнішою була поїздка до славнозвісного міста Кракова, де ми відвідали відомий краківський замок-музей "Вавель". Під час цієї екскурсії дізналися багато нового з історії Польщі.Але найважливішим у цій поїздці було здобути досвід розмовної польської мови та пізнати звичаї наших сусідів.

Особисто мені найбільше сподобалося перебування у моїй прийомній сім’ї, де я познайомилася з цікавими людьми. Сім’я, в якій я жила, знає досить багато про нашу країну, а головне, стежить за політичними подіями в Україні. Пані Домена, пан Мар’ян та їхній син Домінік ставилися до мене та моєї подруги Ірини дуже добре, що в свою чергу викликало велику приязнь до них та до їхньої країни. Я дуже вдячна їм за такий прийом і сподіваюся, що ми ще колись зустрінемось."

Гошилик І., Сенчишак Ю., Перекицей О., учениці 11 В класу Долинської спеціалізованої школи №6:

"Веселими видались канікули для нас – учнів Долинської спеціалізованої школи №6. ми разом із двома вчителями – Шуверою Вірою Михайлівною і Мазничкою Галиною Дмитрівною відвідали гімназію-ліцей у м. Кєтші Опольського повіту в Польщі. Разом із нами також їздив і директор вищезгаданої школи Василюк Г.Г. Дні, які ми провели в Польщі, були справді незабутніми. Знайомство із новою групою з гімназії виявилось напрочуд приємним.

Хоча спочатку ми говорили на різних мовах, але швидко порозумілися і знайшли спільну мову.Приємною несподіванкою була поїздка до Кракова, де ми відвідали старовинний замок Вавель, а також побачили найбільшу в Європі площу Сукенніце. Цікавою була екскурсія до Чехії, а саме до міста Опави.Також ми відвідали такі міста, як Бєльсько-Б’яла і Рацібож.

Наша група ходила в гори, ми піднялися на вершину гори, звідки відкрився чудовий краєвид на місцевість Устроня і Вісля. Кожен день був насичений і цікавий по-своєму.Та поряд із екскурсіями був у нас також вільний час, а вечері – дискотека.

Останні дні перебування традиційно завершилися обміном подарунків між польськими та українськими дітьми та створенням українсько-польського словника.Подорож була вражаючою і незабутньою. Сюрпризом було те, що ми відвідали не тільки Польщу, а ще й Чехію.

Ми пишаємося тим, що надзвичайно гарно представили нашу державу в м. Кєтш. Наша програма дуже сподобалася усім польським учням, а також дирекції школи.Дуже сумно що це була наша остання поїздка, і ми хочемо щиро подякувати організаторам цієї поїздки, а саме пану Кшиштофу і пані Агаті. Якби не вони, ми б не мали такої чудової поїздки. Ми вас ніколи не забудемо!"

За матеріалами газети «Добра справа»



return_links(15); ?>