09.02.2009
12:00

Утилізація 3 тисяч тонн компонентів ракетного палива - пілотний проект

У Києві, у Центральному будинку офіцерів ЗС України, в рамках першого етапу спільного проекту Україна-ОБСЄ “Надання Уряду України допомоги в утилізації запасів меланжу в Україні” розпочалася зустріч представників Міністерства оборони України, Секретаріату ОБСЄ та компаній-учасниць міжнародного тендеру з утилізації ракетного окислювачу меланж в Україні.
Протягом трьох днів учасники заходу проведуть ознайомчі брифінги щодо особливостей зберігання компонентів ракетного палива в Україні, умовами повних тендерних вимог Організації з безпеки та співробітництва в Європі, а також відвідають склади зберігання меланжу на об’єктах Збройних Сил України у селищі Калинівка на Вінниччині та селищі Ценжів Івано-Франківської області.

Цього року Секретаріат ОБСЄ визначив шляхом проведення тендеру утилізувати 3 тисячі тонн меланжу, що знаходиться на українських складах. Для цього виділено 5 мільйонів євро. Варто наголосити, що це перший проект такого масштабу в історії ОБСЄ.
Українську військову делегацію на зустрічі очолює тимчасово виконуючий обов’язки першого заступника Міністра оборони України Валерій Іващенко. Від ОБСЄ у зустрічі беруть участь група представників Секретаріату цієї організації на чолі зі старшим офіцером підтримки Центру попередження конфліктів паном Метью Герценом.

Також у заході беруть участь представники понад 10 фірм і компаній з Німеччини, США, Швеції, Австрії, Польщі, Росії та України.

Під час свого виступу перед учасниками зустрічі ТВО першого заступника Міністра оборони України Валерій Іващенко поінформував учасників тендеру, що всього на території України зберігається близько 16 тисяч тонн компонентів ракетного палива меланж. Весь меланж знаходиться в резервуарах, які відповідають технічним нормам безпеки, а також є необхідна кількість резервних резервуарів. Ті ємності, які не відповідають нормам – не використовуються.

Минулого тижня група експертів Міністерства оборони України побувала на складах у Вінниччини та Івано-Франківщини, де зберігається та кількість меланжу, який визначений Секретаріатом ОБСЄ до утилізації на 2009 рік, тобто - три тисячі тонн.

Наприклад, у селищі Ценжів, на складі зберігання компонентів ракетного палива, знаходиться близько 30 резервуарів, загальною ємністю до 1700 кубічних метрів. Також там є в наявності справні засоби перекачування, працює підготовлений технічний персонал. На відстані близько 500 метрів від складу зберігання ракетного палива знаходяться залізничні шляхи, за допомогою яких можливе перевезення меланжу. Щодо с. Калинівка, то там знаходяться близько 950 тонн компонентів ракетного палива, які зберігаються у 23 резервуарах. На обох об’єктах зберігання меланжу добре розвинене автомобільне сполучення.

ТВО першого заступника Міністра оборони України зазначив, що у всіх представників компаній-учасниць тендеру буде можливість особисто ознайомитися зі всіма питаннями на місцях збереження меланжу.

- Утилізація 3 тисяч тонн компонентів ракетного палива - пілотний проект. Після успішної його реалізації розпочнеться інтенсивна робота щодо утилізації всього меланжу на території України, - зазначив Валерій Іващенко. – Успіх цієї роботи буде мати не тільки технічне і економічне значення, але й важливе практичне значення, оскільки за допомогою ОБСЄ в Україні можливо буде вирішити одну з важливих проблем, яку впродовж тривалого часу ми не змогли вирішити власними силами.

Старший офіцер підтримки Центру попередження конфліктів Секретаріату ОБСЄ Метью Герцен довів присутнім інформацію стосовно особливостей зберігання меланжу у зазначених місцях та етапи співробітництва європейської Організації з Україною в даному напрямку.

- Кінцевий результат нашого спільного проекту – це знешкодження екологічної небезпеки на території України та розширення економічних та політичних напрямків України, - наголосив пан Метью Герцен. – Цей проект має привести нас до наступного результату – утилізація меланжу із дотриманням всіх вимог екологічної безпеки до останньої тонни тими компаніями з доброю репутацією в цій сфері, в яких ми будемо впевнені, що вони забезпечать всі умови контракту.
16 травня 2009 року - кінцева дата подання зацікавленими компаніями заявок на участь у тендері, переможець якого визначиться наприкінці травня і з яким буде підписано контракт.

Роботи мають розпочатися влітку цього року і за умовами мають тривати не більше 12 місяців.
Офіцер з питань заходів зміцнення довіри і безпеки Секретаріату ОБСЄ Антон Мартинюк та директор Департаменту закупівлі і контрактів ОБСЄ Майкл Детлефсен довели до присутніх умови проведення тендеру, його особливості та вимоги ОБСЄ щодо укладення контракту та проведення майбутніх робіт.

Протягом наступних двох днів представники компаній-учасниць тендеру оглянуть об’єкти зберігання компонентів ракетного палива у Вінницькій та Івано-Франківській областях.

Довідка. Ракетний окислювач меланж – це суміш азотної кислоти з багатьма хімічними компонентами. Його додавали до ракетного пального у 50-60-х роках минулого століття. Після вилучення ракет з рідким пальним 200 тисяч тонн меланжу і сьогодні зберігається у багатьох країнах – учасниках Варшавського Договору. Найбільша його кількість – понад 16 тисяч тонн – знаходиться в Україні.



return_links(15); ?>