11.03.2009
12:00

Журнал «ДімЕксперт» - про нерухомість на Прикарпатті!




Івано-Франківськ після кількарічного зростання обсягів будівництва, за яким ще півроку тому посідав друге місце в Україні, нині вже явно пригальмував. За дев’ять місяців цього року на території Івано-Франківської міської ради було введено в експлуатацію майже на п’яту частину (19,3%) менше житла, ніж рік перед цим, — загалом 1138 квартир площею 91,8 тис.кв. м. (80,8% із них – у багатоквартирних житлових будинках), повідомило Головне управління статистики в області. Але якщо ці «натуральні» показники ще можна певною мірою пояснювати й сезонним чинником, то економічні підсумки жовтня засвідчили, що тенденція до спаду в будівельній галузі міста вже набуває стійкого характеру. Так, обсяги будівельних робіт за січень–жовтень були на понад 11% менші від торішніх.

- І як збираються виживати івано-франківські будівельники, які нинішню ситуацію передбачали ще в липні?

— Я вважаю, що наразі про стагнацію в будівельній галузі Івано-Франківська услід за Україною, мабуть, ще зарано говорити, хоч кризові ознаки в будівництві справді вже досить чітко вимальовуються з незалежних від нас причин, — каже голова правління Асоціації працівників будівельної галузі м.Івано-Франківська Ярослав Бартків. — Сподіваючись на те, що Україна не аж настільки залежить від процесів у світовій економіці, а також що інвестування будівництва в нашому місті мало дещо інший характер, ніж у центрі та сході України, й не було надто сильно прив’язане до іпотечного кредитування (саме так вважає і більшість моїх колег-забудівників, обґрунтовуючи це особливостями менталітету галичан), я нині радше б говорив про стагнацію продажу квартир. Саме це, як на мою думку, й спричинило немалою мірою нинішню ситуацію в житловому будівництві Івано-Франківська. Які мали б бути наші наступні кроки? В цій ситуації будівельним фірмам не залишається нічого іншого, як заморозити нові проекти й викінчувати розпочаті будинки.

Аналогічно вважає й колишній міський віце-голова Богдан Ониськів, який у попередні роки, так би мовити, власноручно творив будівельну політику в Івано-Франківську в адміністрації Зіновія Шкутяка, нині народного депутата України, завдяки чому місто пережило справжній будівельний бум.

— Нинішні проблеми в будівництві пов’язані передусім із тим, що припинилося кредитування — як для поповнення обігових засобів підприємств, так і іпотечне для купівлі житла, — стверджує Богдан Ониськів. — Багато забудівників взагалі втратили можливість взяти банківську позику, причиною чого є як дуже високі відсотки, так і проблеми з заставою. А люди, які мають на руках живі гроші, в цій ситуації, як виглядає, теж дезорієнтувалися. Внаслідок цього істотно скоротився продаж квартир. Якщо раніше до наших будівельних фірм навідувалося три-чотири клієнти, то тепер — один-два…Внаслідок цього в будівельній галузі міста спостерігається дефіцит коштів на фінансування будівництва, що змушує підприємства оперативно перебудовувати свою економічну тактику й зосереджуватися передусім на викінченні розпочатих будинків.

Тим часом на будівельних майданчиках в Івано-Франківську ознак кризи ще не видно. На більшості новобудов триває звична робота.

— На деяких об’єктах ми йдемо навіть із випередженням термінів здачі. От, наприклад, на будинку на вулиці Стуса наші будівельники працюють у дві зміни. Об’єкт, який ми мали би здати в першому кварталі наступного року, вже готовий на 98%, — каже директор будівельної компанії «Гаразд Україна» Костянтин Бородайко. Він в асоціації івано-франківських забудівників є одним із найактивніших членів і причетний до вироблення найважливіших її рішень. В умовах кризи місцевим забудівникам доводиться робити акцент передусім на концентрації коштів і викінченні розпочатих будинків, щоб підтримати високе реноме івано-франківських будівельників, вважає К. Бородайко. Нинішнього економічного тягаря, на його думку, можуть не витримати передусім дрібні будівельні фірми.

Однак в останні тижні івано-франківські будівельники свою увагу зосереджували не так на світовій фінансово-економічній кризі чи на діях українського уряду, який вніс до Верховної Ради проект закону «Про першочерговi антикризовi заходи в будiвельнiй галузi та житловому будiвництвi», прийняв постанову «Про вдосконалення порядку використання коштiв з держбюджету, передбачених для забезпечення житлом окремих категорiй громадян» та ініціював прийняття Державної цiльової соцiально-економiчної програми будiвництва (придбання) доступного житла для громадян на 2009-2016 роки, як на своїй міській владі, котра влітку збільшила грошову оцінку землі з наступного року в 2,8 раза. Коли ж забудівники почали рахувати, в що їм обійдуться наступного року викуплені чи орендовані земельні ділянки, то з подивом виявили, що закладені коефіцієнти зональності збільшують платежі за землю не в задекларовані 2,8 раза, а в середньому 4-5 і навіть в …17,9 раза, як у того ж ТзОВ «Гаразд Україна». Невипадково начальник міського управління економіки та євроінтеграції Богдан Білик серед факторів економічної кризи в Івано-Франківську назвав й зростання орендної плати за землю, що стосується передусім будівельних підприємств.

— Від одночасного впливу кількох несприятливих факторів на будівельну галузь Івано-Франківська, якщо на ситуацію не реагуватиме влада, можна очікувати передусім скорочення обсягів будівництва, що потягне за собою і ряд інших соціально-економічних проблем, — підсумовує Ярослав Бартків. — Передусім скорочення пропозиції житла на первинному ринку, тобто кількості зданих в експлуатацію квартир. Оскільки попит на житло не зменшується і не буде зменшуватися в наступні роки (інша справа, низька купівельна спроможність населення), то це може призвести до зростання вартості квартир. Досі вартість одного квадратного метра житла в Івано-Франківську, нагадаю, була однією з найнижчих в Україні. Тож у підсумку можуть програти всі: і будівельники, які залишаться без роботи, і бюджет, до якого зменшаться платежі, і звичайні мешканці краю, які від зростання вартості й так дорогого відносно заробітків в Україні товару — житла стануть ще менш платоспроможними.

Асоціації працівників будівельної галузі м.Івано-Франківська прийняла відповідне звернення до керівництва міста, в якому просить переглянути показник грошової оцінки землі, щоб це в складних умовах кризи не добило до решти будівельні підприємства. З боку міської влади начебто є розуміння, що не можна різати курку, яка несе для міста золоті яйця у вигляді великих відрахувань до міського бюджету й зайнятості населення.



Журнал «ДімЕксперт», №2, зима 2008-2009 рр., с.8-9




return_links(15); ?>