07.05.2009
12:00

В Івано-Франківську відбудеться регіональний фестиваль «Прем’єри сезону»

Розмовляла Леся ТУГАЙ

Прикарпаття має потужні мистецькі традиції. Одна з них — театральний фестиваль із семилітньою історією «Прем’єри сезону», котрий об’єднує вистави театрів Західної України, творячи в Івано-Франківську престижний театральний конкурс.
За словами директора обласного академічного музично-драматичного театру ім. І. Франка заслуженого артиста України Ростислава Держипільського, такий фестиваль — чи не єдиний у світі. Бо, згідно з правилами фестивалю, театри везуть лише прем’єрні постановки сезону, а не найкращі з репертуару, як це заведено. Торік була реальна загроза, що Івано-Франківськ втратить право проводити «Прем’єри сезону», тому, з огляду на офіційно визнану економічну кризу цього року, в реальність фестивалю вірили лише завзяті оптимісти. Розмовляємо з одним із них — Ростиславом Держипільським.

— Пане Ростиславе, майже впритул до традиційного, очікуваного театралами початку фестивалю всі відповідальні за його проведення зберігали олімпійський спокій. Ми вже можемо повідомити, що 10 травня фестиваль розпочинається. Який його кошторис?

— Скажу відверто — були труднощі, однак наша команда доклала надзусиль. Передусім ми закодовуємо себе і наших глядачів: «Не впускайте кризу в свою душу». Спершу кошторис фестивалю вимагав 150 тисяч. Як я розумію, це небагато. Згодом нам його врізали удвоє і зупинилися на сумі 93 тисячі. Наразі виділили 45, котрі й дали нам можливість говорити про фестиваль реально і розпочати діяти. На щастя, маємо спонсора — «Райффайзен Банк Аваль». Та найголовніше, що наш фестиваль дає прекрасну можливість театрам Західної України за тиждень побачити, як живе кожен театр. Ми не маємо права відмовити їм і собі в такій насолоді.

— Отож 10 травня регіональний фестиваль «Прем’єри сезону» стартує. Чим будете дивувати городян та гостей краю після всеукраїнського фестивалю «Прикарпатська весна», котрий має дуже давні традиції, та Міжнародного ковальського фестивалю?

— Прихильники в кожного свої. Цього разу фестиваль розпочнеться театралізованою ходою від ратуші через Вічевий майдан із зупинкою на «сотці», а далі — до театру. Ми запрошуємо всіх охочих взяти участь у цікавому дійстві, котре влаштовує молода генерація нашого театру разом з оркестром та балетом. До нас приїдуть колективи зі Львова — пропонують сучасну фантазію за Шекспірівською «Ромео і Джульєтою», два колективи з Ужгорода — гротеск за Миколою Кропивницьким «По ревізії» та «За двома зайцями» — музичну комедію за Михайлом Старицьким, з Чернівців — драму Я. Стельмаха за романом «Мадам Боварі» Гюстава Флобера, з Луцька — музичну драму «Кармен», з Рівного — драму «Останній строк»... Глядачі також побачать психологічний детектив гостей фестивалю — Національного академічного театру ім. і. Франка «Маленькі подружні злочини». Цікаво, що художній керівник театру Богдан Ступка запросив для постановки цієї речі культового польського режисера театру і кіно Кшиштофа Зануссі, а сценографію робила його колега Єва Старовірська.
Ми ж на правах господарів згідно з Положенням про фестиваль маємо право презентувати дві прем’єри. На художній раді обрали «Солодку Дарусю» за Марією Матіос та сценічну фантазію Мирослава Гринишина «KURAZH».

— Участь у конкурсних фестивалях або ж просто гастролі для живого акторського колективу важко переоцінити. На яких театральних фестивалях побували Ви як актор?

— Зараз пригадаю. У 1999 році побував на «Тернопільських вечорах» з виставою «Галілео Галілей», цього ж року ми їхали до Чернігова. Далі було «Театральне Березілля» в Києві, відтак — фестиваль театрів з усього світу в Любліні «Конфронтації театральні», де протягом десяти днів на різних сценах міста дають по три-чотири вистави. Також незабутні враження залишив студентський фест у Фрайбурзі.

— Чи зазнало змін журі фестивалю і чи плануєте традиційні обговорення вистав з участю театральних критиків, художніх керівників театрів, журналістів?

— Цього року, як і торік, журі фестивалю очолює народний артист України Федір Стригун. Як і торік у журі буде театральний критик зі Львова Світлана Максименко. Назву також співголову журі — начальника відділу театрального мистецтвознавства Міністерства культури і туризму Олену Воронько, а також Ярослава Гранка — заступника голови Національної спілки театральних діячів України та відповідального секретаря Львівського міжобласного відділення Національної спілки театральних діячів Володимира Григоренка. В журі також працюватимуть театрознавець, театральний критик з Києва Ірина Чужинова та артистка Ірма Вітовська, котра родом з Івано-Франківська. До журі ввійшли й начальник управління культури Івано-Франківської ОДА Володимир Федорак, директор інституту мистецтв професор Анатолій Грицан, генеральний директор телебачення «Галичина» Ольга Бабій.

— І Ви, як директор театру — господаря фестивалю?

— Так.

— На торішніх «Прем’єрах сезону» був дуже цікавий символ фестивалю — лялька-гуцулка. Ще, пам’ятається, призи для переможців також були солідні. Чи вдасться не відійти від високих стандартів цього року?

— Завдяки нашим спонсорам ми продовжимо наші призові традиції. Символ фестивалю цього року ми дещо модифікували. Він у процесі виготовлення. Яким він буде, побачите.

— Розкажіть про номінації, в яких визначатимуть найкращих.

— Колективи здобуватимуть перемогу за найкращу виставу і далі відповідно — режисуру, сценографію, музичне оформлення, хореографічне рішення, за найкращі чоловічі ролі першого плану, другого плану, так само й жіночі, а також за найкращий дебют — чи режисерський, чи акторський, чи хореографічний, музичний або ж сценографічний. Окрім цього, журі вручить свій спеціальний приз.

До нашої розмови приєднується заступник директора театру Дарія Кузнецова. У неї питаємо про цінову політику.

— Ми серйозно працювали на те, аби ціни на вистави під час фестивалю були доступні. Скажу, що квитки коштуватимуть від 15 до 60 гривень. На прем’єрні вистави нашого театру — від 15 до 50, а на вистави столичного театру, Волинського та Львівського — в межах 20 — 60 гривень.

Сподіваємося, що вистави відвідають і зацікавлені глядачі з районів області. З цією метою ми передали туди зведені афіші з анонсами вистав, витрачаємо чималі кошти на рекламу. Встановили 20 афіш на сіті-лайтах, у бус-TV, на телебаченні. Віримо також, що до театру підуть спонсори, побачивши, що театр не піддається кризі і процвітає. На жаль, у нас немає автобуса, але з вересня ми плануємо розпочати гастролі — те, що театрові для повноцінного життя дуже потрібно. На 24 червня нас запросили до Полтави на «Мазепа-фест». Туди повеземо «Солодку Дарусю». Отримали також запрошення до Луцька, Кривого Рогу та Черкас. Маємо велике бажання поїхати до Львова. Згідно з попередньою домовленістю це буде взаємообмін.

— Пане Ростиславе, а чим житиме театр після фестивалю?

— Під кінець травня і в червні ми покажемо нашим глядачам ще дві прем’єри. Театр з нетерпінням чекає свого глядача.


return_links(15); ?>