Без води немає життя на планеті — і цим сказано все. Та коли її забагато, тоді виникають чималі проблеми. Розміри збитків, заподіяних торішньою липневою повінню (4 006,34 млн. грн.) у кілька разів перевищили навіть загальні збитки періоду з 1955 по 2007 роки (1 017 млн. грн.). І це без врахування різниці в цінах.
Виділення коштів з Держбюджету на будівництво протипаводкових споруд і ліквідацію наслідків паводків ніколи не було співрозмірним з обсягом збитків від них. Якщо за період з 1955 по 2008 рр. на будівництво й ліквідацію наслідків стихії область отримала й освоїла з різних джерел фінансування 626,1 млн., то цього разу надійшло 343,9 млн., при ліміті 484,8 млн. З них облводгоспові — 151,7 млн.
Решту отримали райдержадміністрації, міські ради та Служба автомобільних доріг. З різних причин недофінансовано 122,7 млн. грн. і все ж за короткий осінньо-зимовий період збудовано й закріплено майже 23 водозахисні дамби, зміцнено 99,5 км берегів, відновлено 13,5 км кріплень дамб та 11 км берегоукріплень, відрегульовано 33 км русел річок. Роботи виконувалися на 462 об’єктах, у тому числі на 121 об’єкті — облводгоспом.
Надзвичайно важливим і обнадійливим стало затвердження Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року № 1151 «Державної цільової програми комплексного протипаводкового захисту в басейнах річок Дністра, Пруту і Сірету», розробленої Держводгоспом України. Цей документ дає можливість на державному рівні вирішувати споконвічну проблему Прикарпатського регіону — захист від затоплень і руйнувань під час проходження повеней і паводків.
Програма визначає комплексний підхід до вирішення протипаводкових заходів — від будівництва водозахисних дамб і берегоукріплення, будівництва водоакумулювальних ємкостей, зменшення інтенсивності поверхневого стоку шляхом захисного лісорозведення, будівництва контурної меліорації на водозаборах та інших заходів до впровадження сучасних методів прогнозування розвитку повеней і паводків та інформування громадян про можливість виникнення надзвичайної ситуації шляхом модернізації й розширення об’єктів існуючої мережі гідрометеорологічних спостережень, впровадження електронних інформаційних систем та систем моделювання повеней і паводків.
Проте реалізація цих заходів вимагає великих фінансових затрат і матеріальних ресурсів — десятки мільярдів гривень, у тому числі на території області — понад 18 млрд. грн., через що програма й розрахована до 2025-го та на наступні роки.
На тлі великих обсягів робіт і заходів з ліквідації наслідків торішнього паводка в тіні залишилася реалізація «Комплексної програми першочергового забезпечення сільського населення, що користується привізною водою, централізованим водопостачанням у 2001—2005 роках та прогноз до 2010 року». Вдалося виконати лише проектні роботи стосовно водопостачання жителів Олеші Тлумацького району, на що витрачено 1 048,0 тис. грн. державних коштів.
Поряд із цим підвідомчі міжрайонні управління водного господарства, на балансі яких 192,6 км водозахисних дамб, 87 км берегоукріплень, 593,6 км каналів міжгосподарських меліоративних мереж, 325 гідротехнічних споруд, здійснюють догляд, виконують поточні і капітальні ремонти, на що затрачено 680,8 тис. грн. Міжрайонні управління здійснювали також відновлювальні роботи на водогосподарських об’єктах, пошкоджених паводком, — освоєно 840,84 тис. грн.
В процесі виробничої діяльності постійно відчуваємо розуміння і підтримку з боку керівництва обласної державної адміністрації й обласної ради, передусім їх голів — Миколи Палійчука та Ігоря Олійника. Тісно співпрацюємо з управлінням з питань надзвичайних ситуацій та у справах з ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи ОДА (В. Семенів), зі Службою автомобільних доріг в області (С. Сендерський), головним управлінням агропромислового розвитку ОДА (М. Сухолиткий), з районними держадміністраціями, іншими службами області.
Відрадно, що в колективах водогосподарських організацій збереглися висококваліфіковані кадри інженерно-технічних працівників, механізаторів і робітників, які успішно виконують поставлені перед галуззю завдання. Найбільшої подяки та похвали заслуговують ветерани облводгоспу — Б. Гулин, М. Олексевич, А. Феняк; Коломийського міжрайуправління — В. Деба, А. Дімбровський; Івано-Франківського — А. Жерновий, С. Вінтоняк; Галицького — С. Жирак, З. Бульбан, Н. Ворона; працівники колишніх будівельних організацій, а тепер Івано-Франківського «ВАТ ПМК-75» (очолює І. Яворський), Івано-Франківського «ВАТ ПМК-118» (Г. Граб’юк), Отинійського «ВАТ ПМК-150» (Р. Єремій), Коломийського «ВАТ ПМК — 82» (І. Шутяк). З нагоди професійного свята висловлюю щиру подяку всім працівникам водогосподарського комплексу області за сумлінну працю, за розуміння важливості покладених завдань. Від усієї душі бажаю міцного здоров’я, вагомих успіхів, добробуту й родинного щастя кожному з них. Григорій ВАТАМАНЮК
Газета «Галичина»
|