08.06.2009
12:00

Готуйтесь!!! Грибний сезон розпочинається

Завдяки дощам, які пройшлись цього тижня Україною, вдало розпочинається грибний сезон. Гриби багаті фосфором, кальцієм, йодом, марганцем, чим і корисні для нашого здоров’я, але потрібно бути обережними. Світ грибів дуже різноманітний. На планеті фахівці нараховують до 2 тисячі шапкових грибів. У цю кількість входять й їстівні, і отруйні гриби. На наш стіл потрапляє не більше 60 видів. Проте навіть в них розібратися не дуже просто.

 

Ліси Івано-Франківщини багаті на білі гриби, сироїжки, маслюки, опеньки, лисички та інші гриби. Але поміж їстівних трапляються й отруйні, які розмножуються більш інтенсивно і чимось схожі з їстівними. Розібратись з ними дуже непросто. Наприклад мухомор відрізнити від їстівних грибів дуже легко за яскраво-червоною шапочкою з білими пластівцями на поверхні. Та й летальність від отруєння ними невелика.

 

А от, з’ївши інших “поганців” (в українських Карпатах нараховується 26 видів), можна і померти, в іншому випадку процес лікування довготривалий і тяжкий. Особливо потрібно берегтись отруйних і неїстівних грибів, які дуже схожі на їстівні (гриби – двійники). 

 

Найнебезпечніших двійників мають шампіньйони (печериці) й деякі види сироїжок. Це смертельно отруйна бліда поганка, яка в наших лісах зустрічається з липня по жовтень. Молоді екземпляри її дуже нагадують шампіньйони. Впізнати бліду поганку можна за клубневидним потовщенням і комірцем в нижній частині ніжки.

           

Двох грибів-недругів має й білий „цар” лісу. Це неїстівний гірчак і отруйний – чортів гриб. Гірчак сильно нагадує білий гриб. Але трубчастий шар у нього блідо - або брудно-рожевий (у “біляка” білий, жовтувато-білий, жовтий), м’якуш на зламі рожевіє (у справжнього білого гриба залишається білою), на смак цей гриб дуже гіркий.

           

Чортів гриб від білого відрізняється яскравим жовтувато-червоним та криваво-червоним кольором трубчастого шару шапки та густо цегляним кольором нижньої частини ніжки. На зрізі м’якуш спочатку червоніє, а потім синіє.

 

ЩОБ ЗАПОБIГТИ ОТРУЄННЮ ГРИБАМИ, СЛIД ПАМ’ЯТАТИ:

·        Не збирати невідомі, а також зовсім не знайомі гриби.

·        Збирати тільки ті гриби, про які точно відомо, що вони їстівні.

·        Ні в якому разі не куштувати на смак сирі гриби.

·        Перед приготуванням гриби двічі прокип’ятити по 7-10 хвилин, міняючи воду.

Навіть їстівні гриби, при неправильному приготуванні, можуть спричинити важкі, нерідко смертельні отруєння.

На жаль на Івано-Франківщині  минулого року  констатувалось чимало фактів отруєння грибами. Тому перш ніж вирушати в ліс, потрібно гарно поінформуватись задля безпеки.



return_links(15); ?>