17.06.2009
12:00

Дитячо-юнацький туризм і краєзнавство в Україні

 

Як БРІЗ вже повідомляв, в Івано-Франківській області відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція "Дитячо-юнацький туризм і краєзнавство в Україні та формування гармонійно розвиненої творчої особистості" з участю директорів обласних центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, провідних науковців, спеціалістів даної галузі України.

На пленарному засіданні виступили: Береговський З.Л., перший заступник голови обласної ради, кандидат педагогічних наук; Рудакова З.М., головний спеціаліст Міністерства освіти і науки України; Матющенко О.К., директор Укрдержцентру туризму і краєзнавства учнівської молоді; Завгородня Т.К., доктор педагогічних наук, професор Прикарпатського національного університету ім. В.С. Стефаника; Косило М.Ю., директор облдержцентру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Заслужений працівник освіти України.

У рамках конференції працювали такі секції:

  1. Секція "Система туристсько-краєзнавчої роботи в Україні: створення, розвиток, перспективи" працювала в інституті післядипломної педагогічної освіти. Керівники секції: Рудакова З.М, головний спеціаліст Міністерства освіти і науки України; Завгородня Т.К., доктор педагогічних наук, професор Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника.
    З повідомленнями виступили: Редіна В.А. - директор Харківської обласної станції юних туритсів, кандидат педагогічних наук, доцент Харківського національного університету ім. Каразіна; Гончар Н. Г. - директор Дніпропетровського дитячо-юнацького центру міжнародного співробітництва
  2. Секція "Краєзнавство та його роль у національно-патріотичному вихованні учнівської та студентської молоді" працювала на базі меморіального комплексу Степана Бандери. Керівники секції: Гаврилів Б.М., кандидат історичних наук, доцент Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника; Арсенич П.І., голова обласного товариства "Просвіта", доцент Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника.
    З повідомленнями виступили: Набитович М. В. - директора Львівського обласного центру краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді; Степовик П.М. - директор Чернігівського центру дитячого та юнацького туризму і екскурсій; Косило М.Ю. - директор облдержцентру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Заслужений працівник освіти України.
  3. Секція "Спортивний туризм, як засіб фізичного загартування та оздоровлення дітей і молоді, формування навичок здорового способу життя" працювала на Калуській філії облдержцентру туризму і краєзнавства учнівської молоді. Керівники секції: Матющенко О.К., директор Укрдержцентру туризму і краєзнавства учнівської молоді; Мицкан Б.М., доктор біологічних наук, професор Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника.
    З повідомленнями виступили: П'єх О.М. - заступник директора вищого професійного училища N 7 м. Калуша, кандидат у майстри спорту з водного туризму; Сінгаєвський В.М. - директор Чернівецького обласного центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді; Косило М.Ю. - директор облдержцентру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Заслужений працівник освіти України.
  4. Секція "Комплексна екскурсійна програма, як основа вивчення рідного краю" працювала на Ворохтянській турбазі "Говерла". Керівники секції: Гаврилів Б.М., кандидат історичних наук, доцент Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника; Арсенич П.І., голова обласного товариства "Просвіта", доцент Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника.
    З повідомленнями виступили: Толстіхін Л.М. - директор Волинського центру туризму, спорту та екскурсій; Гладиш І.В. перший заступник міського голови м. Яремче; Сміх М.В. - начальник відділу освіти Яремчанського міськвиконкому; Грицан М.М. - начальник управління освіти Коломийського міськвиконкому;Косило М.Ю. - директор облдержцентру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Заслужений працівник освіти України.

Під час роботи конференції 27 травня проведено урочисте відкриття нового приміщення приміщення Калуської філії Івано-Франківського обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді. Перерізали стрічку та виступили на імпровізованому мітингу Рудакова З.М., головний спеціаліст Міністерства освіти і науки України, Болюк З.А., начальник управління освіти і науки облдержадміністрації, Косило М.Ю., директор Івано-Франківського облдержцентру туризму і краєзнавства учнівської молоді. Відслужив літургію та провів освячення приміщень отець Сергій.

Завершилась робота конференції проведенням круглого столу "Туристсько-краєзнавча робота: Досвід. Проблеми. Пошуки". Було обговорено актуальні проблеми та прийнято рекомендації.

Рекомендації Всеукраїнської науково - практичної конференції "Дитячо - юнацький туризм і краєзнавство в Україні та формування гармонійно розвиненої творчої особистості"

26- 28 травня 2009р.

м. Івано-Франківськ

Як свідчать результати туристсько-краєзнавчої діяльності позашкільних навчальних закладів України, базовими осередками розвитку дитячо-юнацького туризму і краєзнавства в Україні є профільні позашкільні навчальні заклади туристсько-краєзнавчого напряму позашкільної освіти. Налагоджена й ефективно діє цілісна система туристсько-краєзнавчих навчально-виховних установ.

Їх головною метою є прищеплення вихованцям позитивних ціннісних морально-етичних та інтелектуальних пріоритетів, забезпечення умов для зміцнення фізичного здоров'я дитини.

Дитячо-юнацький туризм і краєзнавство комплексно впливає на формування морального і фізичного здоров'я молоді, її інтелектуальний розвиток шляхом залучення до активного пізнання світу й самого себе в світі.

Зміни, що відбуваються в суспільному житті країни, визначають нові вимоги до організації навчально-виховного процесу в позашкільних навчальних закладах.

Успішна самореалізація особистості в період навчання та після його закінчення, її соціалізація в суспільстві, активна адаптація до швидкозмінних соціально-економічних, культурологічних, інформаційно-інтелектуальних, науково-технічних процесів, збереження високих духовно-моральних принципів життя є найголовнішим завданням навчальних закладів. Особливе місце серед навчальних закладів посідають позашкільні заклади з таких причин.

Основним об'єктом навчання і виховання в позашкільному навчальному закладі є конкретна дитина, її можливості, інтереси, нахили, психофізичні особливості, стан здоров'я. Відсутність примусу, свобода вибору заняття робить позашкільний заклад привабливим для дітей різного віку. Індивідуально-особистісний підхід реалізується не в намірах чи принципах, а на практиці, безпосередньо через спілкування, що є безцінним для розвитку особистості.

Нагальною потребою сьогодення стає запровадження сучасних методик виявлення обдарованих учнів, їх навчання, виховання та надання соціально-педагогічної підтримки, а також пошук шляхів ефективної реалізації їх творчих здібностей.

З урахуванням викладеного, учасники конференції вважають, що метою подальшого розвитку туристсько-краєзнавчого напряму необхідно консолідувати зусилля міністерства, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування для впровадження наступних позицій:

  1. Ужити заходів щодо розширення мережі комплексних і профільних позашкільних навчальних закладів, залучення більшої кількості дітей до занять у туристсько-краєзнавчих гуртках (не менше 2/3 дітей шкільного віку).
  2. Удосконалити нормативно-правову базу для забезпечення цього напрямку діяльності, зокрема підготувати проект Закону України "Про дитячо-юнацький туризм і краєзнавство", розробити проект Державної програми розвитку позашкільних навчальних закладів України.
  3. Забезпечити в повному обсязі позашкільні навчальні заклади туристсько-краєзнавчого напрямку сучасними навчальними комп'ютерними комплексами та підключення їх до інформаційної мережі Інтернет.
  4. Ужити заходів щодо зміцнення матеріально-технічної бази туристсько-краєзнавчої роботи в загальноосвітніх, професійно-технічних і позашкільних навчальних закладах.
  5. Ужити заходів щодо здійснення модернізації приміщень діючих центрів туризму, дитячих турбаз, придбання якісного спеціального спорядження для проведення навчально-тренувального процесу на належному рівні.
  6. Ужити заходів щодо створення умов для гармонійного розвитку особистості шляхом налагодження ефективної, злагодженої діяльності позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладів.
  7. Розробити комплексні екскурсійно-краєзнавчі багатоступеневі програми з урахуванням фізичного розвитку, освітнього рівня та вікових особливостей учнів з метою реалізації їх творчих здібностей засобами туризму та краєзнавства.
  8. З урахуванням прогнозованих демографічних змін ужити заходів щодо відкриття філій туристсько-краєзнавчих позашкільних навчальних закладів, дитячих турбаз, особливо в сільській місцевості.

Вважаємо за необхідне керівникам центрів туризму і краєзнавства, станцій юних туристів:

  • здійснювати координацію туристсько-краєзнавчої роботи в регіоні, місті, мікрорайоні, селищі всіх зацікавлених навчально-виховних закладів, громадських організацій;
  • дбати про гуманізацію змісту навчання туристсько-краєзнавчої освіти;
  • упроваджувати інноваційні методи та технології навчання й виховання;
  • залучати до туризму і краєзнавства дітей з особливими потребами, розвивати дистанційні форми туристсько-краєзнавчої освіти;
  • спільно з науковцями виступати розробниками навчальних посібників, навчальних програм для гуртків туристсько-краєзнавчого профілю;
  • створити інформаційну базу діючих у регіоні клубів, секцій, гуртків військово-патріотичного виховання;
  • створити в закладі структурний підрозділ для організації та проведення в регіоні, місті, мікрорайоні, селищі роботи з національно-патріотичного виховання учнівської молоді;
  • визначити своє місце та роль у процесі створення й реалізації Державної цільової програми "Молодь України" на 2009-2015 роки;
  • здійснити комплекс заходів щодо залучення учнівської молоді до вивчення та написання історії міст і сіл України, створення музеїв у кожному навчальному закладі регіону, міста, мікрорайону, селища, поповнення експозицій діючих музеїв;
  • створювати комплексні краєзнавчо-екскурсійні програми для учнівської та студентської молоді;
  • удосконалювати роботу діючих екскурсійно-туристських баз, розширювати їх географію, створювати банк даних про їх можливості.

Висловлюємо надію і переконання, що реальним пріоритетом діяльності навчальних закладів стане формування гармонійно розвиненої творчої особистості, активного, свідомого громадянина - патріота Української держави.



return_links(15); ?>