ЖЕКи на межі банкрутства. Не допомагають навіть дотації. Міська влада винесла їм останнє «попередження». «За ЖЕКами тягнеться шлейф боргів у розмірі приблизно 26 млн. гривень, - коментує ситуацію начальник житлово-комунального господарства Петро Косюк. – Ці борги зібралися за останні 12 років. Зараз їх погасити не реально, нема чим».
Головний комунальник міста вбачає вихід у списанні пені і штрафів, решта заборговану суму пропонує рекструктуризувати і «продовжувати спокійно працювати». Мовляв, із бюджету кожного року ЖЕКівці отримують дотаційні гроші. Не винятком стане і цей рік . За ці кошти комунальники мають намір гасити реструктиризовану заборгованість, а поточні витрати оплачувати із власних надходжень. А також повернути борги податковій адміністрації та пенсійному фонду.
Такий план виглядає дещо захмарним. Адже всі попередні роки комунальники, навіть з дотаціями, не спромоглися оплачувати поточні витрати, а тут ще зменшувати боги. На це в Косюка одна відповідь: «Скромніше треба жити. Криза на вулиці». Більше того, він переконаний, що за таких умов ЖЕКи навіть стануть краще працювати, і їх ліквідовувати чи реструктиризовувати не можна за жодних умов.
Менш категоричним є заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства Олександр Дерев’янко: «У нас створене комунальне підприємство «Дирекція замовника», яка буде обслуговувати КЕТЧівський фонд, об’єднання співвласників». Після того як буде вивчено досвід Замовника, Олександр Вадимович планує провести процедуру банкрутства ЖЕКів та їх реформування. Щоправда, реформують не всі.
Люди кажуть, «може, коли їх позакривають, порядку буде більше». Якщо ж комунальники і далі так працюватимуть, то грошей у них не буде ніколи. Через судові тяганини з мешканцями, грошей явно не побільшає.
Так, жителька м. Калуша Марія Тимчишин зуміла відсудити у ЖЕКа 12 тис. гривень. Жінка розповідає, що в грудні минулого року комунальники почали робити шатрове перекриття будинку. Здерли смоляний захист, і навіть півдаху перекрили. А далі як завжди: грошей не стало – роботи припинилися.
«В березні були сильні дощі, – пригадує Марія Тимчишин. – Весь п’ятий поверх залило. З стін текло. Куди ми тільки не зверталися: і до міської, і до обласної влади. За півтори місяці дах таки перекрили, але тепер стіни цвітуть». Тож жінка вирішили відсудити в ЖЕКу гроші на ремонт помешкання. Комунальники, звичайно, своєї вини не визнавали. І навіть після рішення суду подали апеляційну скаргу. Та це їм не допомогло. Кругленьку суму таки довелося виплатити потерплій. Тож поки комунальники не навчаться працювати, ніякі дотації не допоможуть, переконані люди. А боргова яма тільки збільшуватиметься. «Івано-Франківський оглядач», №25
|