23.07.2009
12:00

Інвестиційного чуда на Прикарпатті не сталося

Пресмаш - по лезу бритви

Захопивши рейдерським шляхом ВАТ "Пресмаш", нинішні керівники обіцяли золоті гори. Не пройшло й року, а позов про штучне банкрутство підприємства вже розглядається у суді.  Нині підприємство переведене на одноденний робочий графік, а заробітної плати пресмащівці не бачили з березня.

ВАТ "Пресмаш" доведено до штучного банкрутства. Ситуацію прозорою на назвеш. "Вже доведено, що на Пресмаші сфабрикованими документами відбулось рейдерське захоплення підприємства", - каже начальник управління праці та соціального захисту населення ОДА Ярослава Ульванська.
Днями у приміщенні ОДА проводили спеціальну комісію по рейдерству. До складу комісії входять представники усіх силових структур області: СБУ, УМВС, прокуратури, виконавчої служби, антимонопольного комітету, управління по банкрутству, управління праці при облдержадміністрації та інші служби.

Матриця по-франківськи

Власне бачення на кепські справи має голова правління ВАТ "Пресмаш" Богдан Пукіш. Він переконаний, що завод до банкрутства доводять свідомо. Будучи впродовж двох років головою правління, йому вдалося підняти Пресмаш на вищий рівень, тоді підприємство входило в п'ятірку кращих підприємств області.
Перші проблеми почались у травні 2007 року, коли фонд Держкоммайна представив державну частку акцій заводу на приватизацію. Супроти повної приватизації виробництва  виступали як тодішній голова правління, так і решта акціонерів.

Адже Пресмаш є монополістом, єдиним підприємством в Україні, яке виробляє механічні та гідравлічні преса. На той час завод наростив немалі темпи розвитку, працював по енергозберігаючих технологіях, тому переводити його в повністю акціонерне товариство не було змісту. Профільне міністерство відгукнулося на звернення тодішнього керівництва Пресмашу та рекомендувало фонду Держмайна, якщо проводити остаточну приватизацію, то лише на конкурсних засадах.

А це означало б соціальний захист працівників, відповідальність по інвестуванні, збереження профільності підприємства.

Натомість Богдан Пукіш переконує, що процес приватизації відбувся не правочинним шляхом. Державну частку Пресмашу ? 36 % акцій - викупили компанії "Дніпротехсервіс" та "Група Інтер Кар Груп". "Після торгів до мене зателефонували і домовились про зустріч у Києві з народним депутатом від Партії регіонів та почесним президентом ТОВ "Група Інтер Кар Груп" Павлом Лебедєвим. При зустрічі він озвучив, як спровокувати на підприємстві так звану безвитратну емісію, тобто незаконним шляхом лишити решту акціонерів власності, - вводить у хід афери Пукіш. - Справа мала проходити за схемою: гроші надходять з інших фірм, акції дрібних акціонерів знецінюються, далі кошти, які б мали інвестуватися у підприємство, власники виводитимуть. Як наслідок, акцій багато, але вони фінансово не підкріплені: ані контролю над роботою підприємства, ані коштів". У випадку непогодження пан Лебедєв пообіцяв, що Пукіш зрозуміє, чим грозить йому відмова.

На Прикарпатті для Пукіша починається "нове" обіцяне життя. В період червень-жовтень 2008 року на Пресмаші було проведено 17 перевірок. Вже 29 вересня того ж року проти тодішнього голови правління відкрита кримінальна справа за ст. 366, 212 ККУ. Пукіша звинувачують у підробці документів бухгалтерської звітності та приховуванні податків у особливо великих розмірах. Через дев'ять місяців звинувачення зняли, а кримінальну справу закрили.

Вже тоді це був добре продуманий хід, адже офіційно голову правління від виконання обов'язків можна зняти за умов, коли на нього відкрита кримінальна справа. "При податковій інспекції існує відділ корупції і в мене на руках є заключення, що тоді під час перевірки посадовими особами були допущені порушення. Втім чи відповідатимуть податківці за наклеп, який спричинив до порушення кримінальної справи, - невідомо", - показує документи Пукіш. Крок був перший і далеко не останній.

Маски шоу

9 жовтня 2008 року відбулося рейдерське захоплення Івано-Франківського заводу "Пресмаш". У час, коли Б. Пукіш був у Києві, йому в телефонному режимі повідомили, що терміново скликають акціонерні збори та, що частина його акцій забороною суду заблокована. Роман Харук (голова Івано-Франківської обласної асоціації приватних таксистів)у змові з посадовими особами ТОВ "Укрсервіс" вчинив протиправні дії, які призвели до силового захоплення товариства.

Пан Пукіш стверджує, що в Івано-Франківську є люди, яким заплатили за те, щоб вони спровокували ситуацію аби можна було здійснити рейдерство. "Ще в липні директор ТОВ "РеСти", підприємства, де зберігались усі акції Пресмашу, попередила мене про те, що починається полювання", - пригадує.

Акціонерні збори відбулися із значним порушенням. Головних фігурантів справи та тих, хто підтримував моє керівництво, було виведено з залу. По липовій довіреності, буцімто підписаній Богданом Пукішом, пан Бренік (м. Чернівці) голосував по питаннях: розпаювання акцій, проведення емісії, зміна правління, спостережної ради, ревізійної комісії та статуту підприємства. На наступний день впродовж 25 хвилин усі змінені статутні документи було зареєстровано. Зазвичай, ця процедура займає до двох тижнів часу.

"Лише завдяки тому, що я вчасно подав звернення до прокуратури про організацію рейдерської атаки на Пресмаші, пан Кошовий С.О., в. о. голови правління, та Пихтін І. В., голова наглядової ради, не змогли усі документи вивезти за межі підприємства".

Чинний директор правління Богдан Пукіш відмовився віддавати новому керівництву печатку та статутні документи та подав позов до суду про неправомірне захоплення влади на заводі.

Не пройшло і півроку, як на підприємстві почалися заборгованості. В травні-червні 2009 року на Пресмаші проведено перевірки, де доведено, що на розрахунковий рахунок підприємства поступало 187 тис. грн., а на заробітну плату скеровувалось лише 34% освоєнних коштів.

"На сьогоднішній день борг по заробітній платі становить 424 тис. грн., а ще платежі до бюджету та відрахування до пенсійного фонду. "Нинішні керівники незаконно закуповували непотрібне обладнання, при цьому підробляючи документи", - розповіла пані Ульванська. 

У комісії цінних паперів пояснили, що реалізована на Пресмаші схема стопроцентно відповідає рейдерській атаці. Врешті 15 червня 2009 року була вирішена ухвала суду про те, щоб визнати недійсним рішення позачергових зборів акціонерів товариства від 9 жовтня 2008 року. Ухвала набирає чинності через десять днів. Відтак зворотною стороною подано апеляцію. Існує окремий позов про неправомірно проведену приватизацію державної частки Пресмашу.

Майбутнє сьогодні

"Про те, що зарано тішимося, ми зрозуміли одразу, бо дізналися, що 17 червня 2009 року суддя Шкіндер розглядав заяву в суді про банкрутство ВАТ "Пресмаш"", - говорить Богдан Пукіш. - Той, хто спровокував рейдерство, дружить із головою Івано-Франківського суду паном Гвоздиком. Тому мені зрозуміло, яким шляхом виносилися не зовсім адекватні рішення та чому так вільно та легко поводяться деякі представники бізнесу".

Натомість нинішній в.о. правління каже, що банкрутство - це оздоровлення заводу і це те, що відбувається  в рамках інвестиційних домовленостей.
На сьогоднішній день ситуація на Пресмаші склалася невтішна: з березня не виплачена зарплата. У фінансовій звітності існують дані про те, що на підприємство закуплено електромостовий кран вартістю 2, 5 млн. грн., коли ж реальна - 300-400 тис. грн.

Те, що кран є недоцільним придбанням, згідні усі, бо такої потужності машину на Пресмаші ніхто не використовуватиме. До того ж, кран не поміщається у жодне приміщення заводу. Пукіш допускає, що через банкрутство нинішні власники хочуть остаточно розпродати майно і розорити виробництво. "Самі ж рейдери довели підприємство до банкрутства. Шляхом нарощування боргів через один кран хочуть отримати у власність Пресмаш.

На заводі ще залишилось цінне обладнання - це верстати "Шкода". Свого часу завод за безцінь три Шкоди продав, якщо це допустити сьогодні, Пресмаш пропаде. Усе робиться для того аби розвалити підприємство, а не реанімувати його, як це декларувалося", - переконаний Пукіш.

Обнадійливим обіцянкам нинішнім керівникам заводчани повірили. Але перше з чого почали реанімацію "нові" голови - це скорочення робітників. Нинішній голова наглядової ради ВАТ "Пресмаш" Ігор Пихтін минулого року говорив про договір з китайською стороною, про створення спільного підприємства на базі заводу "Пресмаш". Проект передбачав введення великих інвестицій та збільшення робочих місць з 200 до 500 осіб. Нині ж кількість пресмашівців щоденно скорочується, а робочий графік переведено на одноденний.

Держслужбовець пані Ульванська повідомила, що матеріали по діяльності проблемного підприємства передано до прокуратури. Вже порушена кримінальна справа по факту нецільового використання коштів ст. 175 КК України. Слідство триває. Загроза втратити підприємство постала дуже гостро, а подібні випадки нерозумної втрати чи свідомого доведення промислових виробництв до скрути в області є.

Пресмашівці готові працювати й далі, але чи є можливість? Схоже на те, що за Пресмаш воюватимуть довго.

Цифра
1075
акціонерів внаслідок штучно створеного банкрутства Пресмаш лишаться права власності.


"Івано-Франківський оглядач" №28



return_links(15); ?>