12.11.2009
12:00

(R) Вибираємо скарбничку на пенсію або «як не боятися фінансової кризи»

У країні фінансова криза. Масові звільнення. Зниження рівня зарплат. Про це пишуть всі газети, говорять по телебаченню, цим заповнений Інтернет. Проте, як не дивно, гаманці «на чорний день» з доларами, гривнями, євро та іншими грошовими знаками лише наповнюються. Але як забезпечити та захистити накопичене? Адже страшно потрапити у ситуацію, коли заощаджували на старість, відкладали по копієчці, відмовляючи собі в маленьких радощах, та так і пропало все – ні старості забезпеченої, ні маленьких радощів, з яких і складаються краса і чарівність буття.

 

Давайте поміркуємо, які є методи заощадження і збереження накопиченого впродовж довгих років. Вибір великий, головне – не помилитися.

«У панчосі»

Плюси. Гроші завжди в досяжності.

Мінуси. Це тільки банкноти; якщо зберігати їх в будинку - пожежа, потоп, злодії, інфляція, знецінення будь-якої з валют.Банківська скринька або надійний сейф захистять від пожежі, потопу, злодіїв. Проте, витрати є (сейф – купити, банківську скриньку - орендувати), а захисту від інфляції немає.

«В цінностях»

Плюси.

Квартиру і машину складно вкрасти. Ювелірним прикрасам і банківським металам не страшні пожежі і потопи.

Мінуси. Для покупки нерухомості або автомобіля потрібна велика сума коштів і одразу, що не всім під силу і зручніше відкладати щомісяця малими сумами.Банківські метали – непоганий варіант, але надто велика різниця між ціною купівлі та продажу. Іноді можна втратити 18% за рахунок зміни курсу долара.

«Депозит у банку»

Плюси. 

Відсотки покривають інфляцію.

Мінуси.

Для того, щоб умови депозиту були найбільш вигідними – потрібна одразу велика сума, інакше відсотки будуть значно менші.Проте, проценти не завжди покривають інфляцію, банк може стати банкротом, тоді гроші взагалі не повернуть, що так часто чуємо останнім часом з початком фінансової кризи. Хоча існує можливість отримати відшкодування з фонду гарантування вкладів фізичних осіб (нажаль, тільки теоретично).

«У недержавному пенсійному фонді»

Плюси.

Накопичуючи в пенсійному фонді, ви зберігаєте свої кошти і в банках (найкращих, які вибирають фахівці, відслідковуючи їх стан), і в підприємствах різних галузей (їх теж відбирають фахівці), і «в цінностях» нерухомості, банківських металах, без злодіїв-пожеж-потопів.

Інфляція теж не страшна, оскільки кошти зберігаються не в грошових знаках, а в різних активах, вартість яких зростає, з ростом інфляції. І не в одному якомусь вигляді (наприклад, нерухомості), а у великій кількості різних «інвестиційних корзин».

 Накопичення можна робити різними частинами, навіть по гривні в місяць.

Але найважливіше – НПФ не може бути банкротом! Якщо фонд починає неефективно працювати, то накопичення переводяться під наглядом державних органів до ефективно працюючого фонду.

НПФ – неприбуткова організація і весь дохід, розподіляє між майбутніми пенсіонерами. Весь, а не певний відсоток, як в інших фінансових установах. Наприклад, в банк поклали 100 гривень під 20%, на які той купив золото, що виросло відносно гривні в 5 раз (на 500%). Банк нарахує лише 20 гривень, а решта буде його прибутком. А НПФ нарахує своїм пенсіонерам всі 500 гривень.

Мінуси. 

Ми значно менше знаємо про цей спосіб накопичення, ніж про інші.

На питання, чи варто ставати вкладником НПФ в умовах фінансової кризи відповідає Тетяна Сальнікова, директор Всеукраїнського адміністратора пенсійних фондів, що обслуговує три недержавні пенсійні фонди: НПФ «ВСІ», НПФ «Покрова», заснований Українською Греко-Католицькою Церквою, НПФ «Соціальна підтримка».

- Тетяно, зараз фінансова криза, люди не довіряють жодним фінансовим установам. Підкажіть, чи варто ставати учасником НПФ, чи краще почекати до закінчення кризи?

 - Рекомендую ставати учасником НПФ саме зараз, оскільки накопичення потрібно зберегти, а не втратити їх під час кризи, коли не буде що зберігати.

Не потрібно боятися, що за підсумками 2008 року НПФ показали збитки. Треба вміти їх порівнювати, оцінювати, дивитись, куди інвестовані активи фонду, чи дозволить це пережити кризу, інфляцію, чи принесе дохід та погасить отримані збитки.

Наведу приклад. В НПФ «ВСІ», який ми обслуговуємо, за результатами 2008 року збиток склав -2,53%. В умовах, що склалися, це добрий результат, якщо взяти до уваги -74% зниження річного індексу ПФТС і середню збитковість відкритих інвестиційних фондів на рівні -33%. При цьому, Фонду і його компанії по управлінню активами «Всесвіт» вдалося, всупереч кризі, забезпечити прибуток в останні два місяці 2008 року +10,85%! Таким чином, НПФ і його КУА, за рахунок грамотного консервативного вкладення пенсійних накопичень, вже почали покривати збитки, отримані в результаті фінансової кризи з початку року.

Хочу звернути увагу на надійність і виплати. Ми бачимо, як все більша кількість банків, про існування проблем в яких ніхто і подумати не міг, не повертають депозитні вклади населенню, стоять на межі банкрутства, отримали тимчасові адміністрації НБУ. Люди не можуть повернути власні заощадження, не говорячи уже про дохід на накопичені кошти.

А тим часом, НПФ не можуть бути банкротами і повністю виплачують 100% пенсій своїм учасникам.

Сама людина об'єктивно не в змозі розкласти свої накопичення в різні інвестиційні інструменти, по 20-30 різних банках, підприємствах, не в змозі щоденно відстежувати їхній стан, ситуацію на світових ринках валют, металів. Навіть якщо учасник, вибравши фонд, не побачив у ньому надійності, може у будь-який момент перевести свої накопичення до іншого, який задовольнятиме його більше, ніж попередній.

Якщо говорити про пенсійні накопичення, то вони робляться на десять, двадцять, тридцять років. Пенсійні фонди переживуть будь-які кризи, про що свідчать історичні факти. І якщо управляють активами кваліфіковані фахівці, то криза навпаки дасть можливість в подальшому отримати істотний прибуток. Отже, не варто боятися фінансової кризи.

 Цілодобова телефонна консультаційна лінія:

0-800-503-63-90

(безкоштовно зі стаціонарних телефонів по всій Україні)



return_links(15); ?>