10.04.2010
12:00

У квітні Європа відзначає 300-ліття першої Конституції на континенті – авторства українського гетьмана-емігранта Пилипа Орлика

Унікальний документ зберігається в Швеції. Наші науковці - академік НАН України Юрій Шемшученко та Вячеслав Олещенко з Інституту держави і права ім.В.М.Корецького НАН України,  - побували в гостях у шведів і першими з українців  на власні очі побачили цей документ…

-Як перша українська і європейська Конституція потрапила до Швеції?

- Варто одразу ж зазначити, що "Конституція Пилипа Орлика" відома лише в списках латинською мовою, датованих ХVIII століттям. І той документ, який зберігається у національному архіві Швеції, найвідоміший із них, - розповідає Вячеслав Олещенко. 

- Раритет знайшли у минулому столітті. Конституція зберігалася у папці з написом «Справи Козачини». А до архіву Основний Закон Запорозького війська потрапив після розкопок на сільськогосподарських угіддях. Конституцію знайшли у глиняному горщику, згорнутому у сувій. Навіть на титульній сторінці є залишки землі…

На думку тамтешніх учених, цей документ переписав Пилип Орлик для вручення дипломатам європейських держав. Його готували для транспортування, а через певні обставини закопали.

- Розкажіть, будь ласка, в яких умовах шведи сьогодні зберігають Конституцію Орлика?

- Влада Швеції, її вчені, архівісти  приділяють особливу увагу цьому документу та розуміють його унікальність. Зберігають його в підземних сховищах архіву в окремому сейфі. Там  постійно однакові температура та вологість. А ми жартуємо, що до цього документа й мікроби, навіть якби схотіли, ніяк не доберуться.

- Як виглядає цей документ, з яким ви працювали?

- Це 13 аркушів формату А5. Ми з ними ще працюємо, але вже можу сказати, що знайшли багато подібностей з почерком Орлика. У документі дотримані всі принципи тодішньої каліграфії. Адже Гетьман мав у цій справі велику практику – довший час був головним писарем Гетьманщини.

- Чи можна буде цей документ побачити в Україні й коли саме?

- Не можу відповісти на це запитання, бо шведи вкрай рідко дозволяють вивезення особливо цінних документів. Знаю те, що у Стокгольмі будуть експонувати Конституцію у середині місяця. Ми її скопіювали і привезли в Україну. Цього року збираємось видати друком.

- Чому за стільки літ ніхто з українців не бачив цього документа? І як це вдалося вам?

- Чомусь не було особливого зацікавлення, а може, і грошей. Ми ж побували у Швеції з допомогою колишнього уповноваженого з прав людини у Швеції Франка Ортона. З відповідним проханям виступив президент благодійного Фонду «Україна – свята родина» Іван Матієшин. Він, до слова, має намір привезти цей документ зі Стокгольма до Києва для експонування…

Газета "Експрес"

Тарас Вархоляк

Фото з «круглого столу» в м. Івано-Франківську, архів Івано-Франківської Обласної наукової Бібліотеки

return_links(15); ?>