06.12.2010
12:00

На путятинських жупанах квіти розквітають

Майстрині прикарпатського села Путятинці Рогатинського району відроджують одяг своїх прабабусь. У селі взялися до масового пошиття жупанів за старими зразками.

«Колись наші дівчатка, як маки цвіли, йдучи до церкви чи на забаву», – розповідає «Експресу» Орися Нехай, одна з ініціаторок збереження традиційного одягу села.

Жупани шиють із оксамиту, на них акуратними стіжками пришивають аплікацію у вигляді грон винограду з великими листочками. Це найпоширеніший візерунок на традиційній путятинській ноші.

«Але були ще й маки, колоски пшениці, різноманітні квіти», – продовжує пані Нехай. До жупанів вишивали з подібними прикрасами ще й спідниці.

Аби пошити та оздобити опільський жупан, путятинським майстриням треба й не так багато часу – трохи більше тижня.

«У наших руках спрацьовує генетична пам'ять, тому й кроїмо, шиємо та вишиваємо шиємо швидко», – з усмішкою мовить опільчанка. Окрім традиційної вишивки гладдю, рослинні візерунки роблять із бісеру й позолочених леліток.

На жаль, у путятинчанок мало зразків для пошиття жупанів за старовинними традиціями, адже багато одягу з бабусиних скринь нині прикрашають музеї Прикарпаття й Львівщини.

Музейники брали ще й вишиті сорочки, спідниці, старовинні рушники, верети, скатертини – усе, чим так славилося древнє опільське село.

Галина ПЛУГАТОР



return_links(15); ?>