25.01.2011
12:00

Від чеського археолога до польсько-української співпраці

На Прикарпатті створено громадську організацію «Товариство культурних взаємин Україна – країни ЄС: Чехія, Польща, Австрія імені Івана Борковського». Його члени братимуть участь у підготовці грантів Вишеградського фонду країн Вишеградської четвірки – Чехії, Польщі, Австрії і Словаччини. Громадська організація уже пройшла державну реєстрацію. Очолив товариство доктор хімічних наук, професор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Іван Миронюк. Сьогодні він гість «Кур’єра Галіційського».

 – Пане професоре, яка буде основна мета діяльності новоствореного товариства?

 – Товариство створене з метою налагодження культурних взаємин з країнами ЄС, залучення інвестицій в економіку Городенківського району зокрема, звідкіля родом знаний європейський археолог Іван Борковський, та в економіку Прикарпаття загалом. Також значна роль відводитиметься налагодженню міжкультурного діалогу, науковій співпраці, пропаганді української культури. Нам є що представити та показати Європі. Через дипломатичний корпус ми нав’язуємо контакти з громадськими організаціями та науковими інституціями. Багато нам допомагає інститут трансформації суспільства Олега Соскіна.

 – Чи є вже якісь конкретні втілення міжнародної співпраці?

  Наш університет має добру співпрацю з Варшавським та Ягеллонським університетами. Із останнім є спільні програми щодо підготовки спеціалістів  у галузі права, філології та мистецтва. Українські студенти отримуватимуть дипломи в Польщі, а поляки – в Івано-Франківську. Наразі наші сусіди та партнери збільшили кількість студентів, які навчатимуться у Польщі. У нас є курси польської мови, для студентів нефілологічних спеціальностей, які досить популярні. Також наші професори хіміки, філологи, інформатики, економісти, кібернетики  читають лекції у польських університетах Жешува, Кракова, Варшави.

Серйозно працюють прикарпатські та краківські вчені над спільними дослідженнями у сфері біохімії та біотехнології. Складаємо проект щодо спільних досліджень у сфері нанотехнологій. Також студенти нашого юридичного інституту одночасно із дипломом про закінчення українського вузу отримають диплом Краківського університету. Зроблено це для того, аби молоді люди не виїжджали закордон, а здобували освіту в Україні та одночасно мали європейські можливості. Йдеться про 10-12 бакалаврів з правового інституту. Незабаром таку можливість матимуть й магістри.

Є напрацювання і в мистецькій сфері. Зокрема, наші студенти художньо факультету інституту мистецтв мали виставку в Кракові. Хочемо обмінюватися із сусідами інформацією про мистецькі здобутки вузів. Цікавим мав би бути й проект щодо відновлення костелів. Ось маємо на території сусідньої Тернопільської області, в місті Підгайці, дуже зруйновану святиню, в якій є гріб засновника Станіславова Андрія Потоцького. Але стіни костелу попадали, суцільна руїна. То чому би не відновити храм, не відродити память про засновника міста.

 – У «Товаристві культурних взаємин Україна – країни ЄС: Чехія, Польща, Австрія імені Івана Борковського» є ще  й екологічний напрям роботи.

 – Поляки, як і ми, зацікавлені у спільній охороні навколишнього середовища, охороні Карпат. У них є на це кошти, а ми, рятуємося, як можемо. Але треба робити це спільно. Особливо якщо йдеться про запобігання техногенним катастрофам. Так разом із румунами будуть створені пости екологічного стану води, повітря, ґрунтів та дерев.  Проте не відкидатимемо й допомогу з інших країн, зокрема нашого найближчого сусіда та партнера – Польщі.

Розмовляла  Галина ПЛУГАТОР



return_links(15); ?>