11.07.2011
12:00

Експрес: Космачанин виготовляє гуцульські капелюхи із символами «Євро-2012»

Молодий майстер Іван Горганюк із карпатського села Космач, що на Івано-Франківщині, розпочав виготовлення гуцульських кресань… із символами Євро-2012.

Поєднуючи традиції виготовлення традиційних гуцульських головних уборів із новими символами, майстер таким чином хоче презентувати гостям краю та вболівальникам багату карпатську культуру. За виготовленням єврокапелюхів спостерігала кореспондент «Експресу».

…До присілка Ведмежий, де живе молодий майстер із дружиною Анною,  від центру села добрий шмат дороги. Місцеві долають шлях швидко, а для гостей краю легко захекатися. Зате краєвид, що відкривається, вартий, аби з тебе сім потів зійшло. Навколо — гори, ошатні людські будиночки, річка, смереки. Рай і привілля. У кожній хаті живуть талановиті різьбярі, боднарі, столярі, вишивальниці, ткалі, ліжникарки, музиканти-віртуози. Що не господа — то своєрідний музей.

У Івана й Анни також ціла виставка кресань: чорні, зелені, кавові, з  пласким дном, широкими краями, легко піднесеними полями з боків, оздоблені ширшими та вужчими смужечками ниток, різнокольоровими байорками (шнурами). На деяких збоку звисають різнокольорові круглі вовняні кутаси — дармовиси. Ось і євроновинка — великий із чорного фетру приземкуватий головний убір. Навколо капелюха косичкою із ниток сплетені два прапори країн, що прийматимуть Єврочемпіонат з футболу. Внизу — синьо-жовтий український прапор, зверху — біло-червоний польський стяг. На прапорах різнокольоровими кораликами викладено EURO-2012.

«Гуцул без кресані, як дівчина без приданого, — каже, запрошуючи до хати, привітна господинька Анна. – А ми з чоловіком  хочемо, аби  вболівальники, які з усього світу з’їдуться до нашого краю, трішки погуцулилися. У нас гордяться своєю землею, яскравим одягом, запальною коломийкою, музикою, людьми талановитими. Добро й талант передамо гостям з інших країн через ці кресані. Адже наші капелюхи — це не просто собі головні убори. Вони — обереги, які тримають чоловічу силу й енергію гір. Наші народні автентичні кресані навколо мають з ниток та бісеру сплетені візерунки. Ромбики, кружальця, качурики, безкінечники. У кожному цьому елементі закодована прадавня сила й можливо молитва».

Ось вбирають ґазди такі кресані, й нічого лихого до них не вчепиться.

«Кресані для євро вболівальників ми оздоблювали «косичкою», це поєднання трьох начал: неба землі та людини, — мовить Іван Горганюк. — Усе так переплетено, що вже й не розбереш що і де головне. Таке старовинне значення цього плетення».

Капелюхи для євровболівальників родина космацьких майстрів закуповує у Хусті, що в сусідній Закарпатській області. Там головні убори коштують приблизно по 150 гривень кожен. Вартість дизайнерських «спортивних» кресань від Горганюків триста гривень.

«Але фантазія, робота та витрати на матеріали для прикрас вартують, напевно й більше», — мовить пані Горганюк. Яка буде ціна на кресані до початку чемпіонату, родина ще не знає. Але вже зараз є чимало замовлень на вироби талановитої космацької родини.

У планах Анни та Івана Горганюків поєднати гуцульські орнаменти та ковбойські капелюхи, а також виготовити єврокресані для дітей та підлітків. Останнє справа нелегка, адже доводиться звичайні капелюхи відігрівати парою та надавати їм потрібний  менший розмір на спеціальному обладнанні. Космацькі майстри горді, що  частинку їхніх сердець та краю повезуть в усі куточки світу. І через капелюхи згадуватимуть Україну».

Сабіна РУЖИЦЬКА, Космачreturn_links(15); ?>