На Івано-Франківщині двох молодих високопосадовців звинувачують у рукоприкладстві. Районний суд виніс обвинувальний вирок голові Рогатинської районної ради 34-річному Юрієві Чорному за нанесення побоїв. А на голову Городенківської райдержадміністрації 35-річного Івана Мороза поскаржився підлеглий, до якого той, буцімто, застосував фізичну силу. До влади прийшли люди із дуже жорстким стилем управління?
Улюбленець українських чиновників, поет Тарас Григорович Шевченко ще півтора ста років тому красномовно описав, в який спосіб передається "генеральне мордобитіє" від вищих до нижчих ешелонів влади. У тому, що на Івано-Франківщині звинувачення у застосуванні кулака як аргумента були пред'явлені двом теперішнім представникам влади районного рівня, можна простежити певну тенденцію. Експерти "ГК" припускають, що брутальна поведінка молодих, сформованих українською незалежністю, чиновників середньої ланки може свідчити про формування загалом агресивного методу державного управління, який виявляється як у президентській вертикалі влади, так і у всенародно обраній радівській горизонталі.
На щастя, в обидвох випадках інциденти за участю теперішніх очільників районної влади минулися незначними травмами і не призвели до якогось каліцтва, тож страждання потерпілої сторони мають, радше, моральний характер. Слід зауважити, що в кожній з описаних ситуацій проглядається ще й психологічне протистояння поколінь - конфлікт "батьків" і "дітей", в якому щоразу перемагала молодість.
Кримінальне минуле голови
На час пред'явленого йому звинувачення у скоєнні злочину Юрій Чорний ще не був головою Рогатинської районної ради. Три роки тому, у липні 2008 року він був головою спостережної ради ВАТ "Рогатинпісок", особою, яка, за його словами, "раз на рік веде контроль за господарською діяльністю і спрямовує підприємство, куди треба".
У той час для підприємства актуальним було продовження оренди земельної ділянки площею понад 2 гектари на околиці Рогатина. Рішення з цього приводу міська рада прийняла, але зі значним скрипом, а це, мабуть, вивело Юрія Чорного з рівноваги.
Під час сесії депутат міської ради 56-річний Микола Кліщ несподівано нагадав про заборгованість, яку, за його даними, має "Рогатинпісок" перед містом. Він стверджував, що підприємство не сплатило в повному обсязі в місцевий бюджет за умовами попереднього договору оренди. Окрім того, депутат запропонував врахувати вартість майнового комплексу, розташованого на ділянці, при нарахуванні орендної плати за землю для ВАТ "Рогатинпісок". За його підрахунками, місто щороку мало б отримувати від цього підприємства близько 300 тисяч гривень. Після такого виступу, рішення щодо виділення земельної ділянки для ВАТ "Рогатинпісок" було прийняте тільки за другою спробою.
Невідомо, хто повідомив про таку позицію депутата бізнесменові Юрію Чорному, але поведінка Миколи Кліща на сесії здалася йому дуже незрозумілою. Згодом, у розмові з репортером "ГК" Юрій Чорний переконував, що насправді ніякого боргу в підприємства перед містом не було і нема. Мовляв, міська рада колись прийняла одностороннє рішення про підвищення орендної плати, яке юристи "Рогатинпісок" оскаржили в суді. Саме тому його здивував і обурив виступ депутата Кліща.
"Я хотів почути його позицію особисто від нього, - пояснював репортерові "ГК" свої подальші дії Юрій Чорний. - Може, в мене дійсно є момент, якого я не розумію в житті".
Ішов, побачив, упав?
...Те, що відбувалося далі учасники конфлікту описують по-різному. За версією потерпілого,
десь через тиждень після тієї пам'ятної сесії міськради Юрій Чорний навмисне перестрів його біля фотосалону в центрі Рогатина, куди Микола Кліщ прийшов разом зі своєю дружиною. Викликав його на вулицю, завів у провулок і спитав, чому його так цікавить ВАТ "Рогатинпісок".
"Я тільки встиг відповісти, що мене як депутата міської ради цікавить все, що відбувається в місті Рогатині, як відразу в хід пішли кулаки", - розповідав репортерові "ГК" Микола Кліщ.
Згідно з висновком судово-медичної експертизи, яку було долучено до матеріалів порушеної з цього приводу кримінальної справи, потерпілому було заподіяно не менше 7-10 ударів, внаслідок чого у нього були діагностовані тілесні ушкодження, зокрема, закрита черепно-мозкова травма, забій м'яких тканин голови з гематомами, крововилив на слизовій оболонці лівої щоки, подряпини на лиці та садно на лікті.
"Ви знаєте, хто ту експертизу робив? Його сусід, лікар, - висловив свою недовіру експертові Юрій Чорний. - Порахуйте десять ударів, це треба мати шість рук, щоб чотири тримало, а дві наносило. Ми просто говорили, ніхто не кричав, ніхто не сварився, стали собі трохи збоку, відійшли, щоб не перегороджувати вхід до фотосалону. Ми спілкувалися і йому в процесі спілкування стало зле, він зблід під час нашої розмови, хоча нічого там такого каверзного я йому не говорив, він реально впав лицем на асфальт, я поміг йому встати, подав барсетку, спитав, як в нього справи, як він себе почуває".
У розмові з репортером "ГК" Юрій Чорний, якого за час розслідування кримінальної справи встигли обрати спершу депутатом, а потім головою Рогатинської районної ради, запевняв, що у нього ніколи раніше не виникало потреби у такому з'ясовуванні стосунків з депутатами. Казав, що з ним таке було вперше. Мовляв, він просто проїжджав і побачив Миколу Кліща, згадав його позицію і вирішив з ним поговорити. Зміст тієї розмови пригадати не зміг, пославшись на те, що від 2008 року збігло вже багато часу.
У розпорядженні "ГК" опинився диктофонний запис, на якому зафіксована пізніша розмова Миколи Кліща та Юрія Чорного з приводу подій того липневого дня 2008 року. Ця бесіда пройшла експертне дослідження і долучена до матеріалів кримінальної справи, яку в квітні цього року завершив розглядати Галицький районний суд (аудіозапис розмови слухайте тут). Як видається, під час цієї розмови Юрій Чорний фактично визнав, що під час з'ясування стосунків з депутатом він декілька разів таки ударив свого опонента. "То такі ляпаси, б.., щоб ти спам'ятався і не робив цей... Правильно, накіпило, б..., набрало, не стримався, ну і шо?", - емоційно промовляв на запису голос, схожий на голос Юрія Чорного, який врешті тут же пояснив свою поведінку надмірною цікавістю Миколи Кліща. "Коли ти сказав, шо мене всьо цікавить... Ну раз тебе всьо цікавить. Знаєш, такі речі навіть найважніші люди, бляха, які мають набагато більший статус і, бляха, достаток, б..., і інше положення в житті, вони таких речей не говорять, шо мене всьо цікавить, - стверджував голос, схожий на голос теперішнього голови районної ради. - От мене не цікавить, що в Рогатині... Мій Рогатин знаєш де? В мене за парканом. Отам, де я збудував, ото є мій Рогатин. А все, що робиться за парканом, мені по великому рахунку пос...ти".
За вироком Галицького районного суду за нанесення тілесних ушкоджень особі, яка виконувала обов'язки депутата, Юрія Чорного було засуджено до 3 років позбавлення волі. Однак, цей вирок було оскаржено як підсудним, так і стороною обвинувачення і потерпілим. Зокрема, Микола Кліщ не вдоволений тим, що цивільний позов (1 мільйон 400 тисяч гривень) був задоволений не в повному розмірі. "Ми подали апеляцію, бо мені за цивільним позовом відшкодували 3 тисячі гривень матеріальних збитків і 15 тисяч моральних збитків, - зауважив у розмові з репортером "ГК" Микола Кліщ. - Шановні, налупити комусь морду, а потім заплатити 20 тисяч?! Я не бідна людина...".
Тим часом Юрій Чорний називає перший у своєму житті судовий процес повчальним для себе і знаковим, який допоміг багато що в житті переоцінити та зрозуміти. " Я займаюся господарськими справами району, а для ведення кримінальної справи винайняв своїм коштом адвоката, - сказав він. - У мене троє неповнолітніх дітей, я вже тепер міг би написати заяву про застосування до мене закону про амністію і при цьому залишитися при посаді. Але я буду до кінця боротися, сподіваючись на Апеляційний суд".
Розгляд справи в апеляційному суді Івано-Франківської області повинен розпочатися вже цього тижня. "ГК" стежитиме за перебігом судового процесу.
Під грифом "секретно"
Другий випадок, який трапився у Городенківській райдержадміністрації, ще більш неоднозначний: 54-річний завідувач сектору з питань діяльності правоохоронних органів, оборонної та мобілізаційної роботи Дмитро Михайлюк звинуватив свого начальника, голову РДА Івана Мороза у насильстві.
За словами Дмитра Михайлюка, голова райдержадміністрації викликав його до себе в кабінет на початку робочого дня, в п'ятницю, 15 липня, і вимагав від нього написати заяву про проведення службового розслідування щодо його діяльності у сфері режимно-секретної роботи.
"Режимно-секретна робота - це було моє додаткове навантаження, а не основна діяльність, - пояснював репортерові "ГК" скаржник. - П'ять років тому на мене її поклали і як так її виконував. А цього року, коли до мене почали чіплятися, я уже відмовлявся від цих обов'язків. Написав заяву, щоб ці функції передали комусь іншому, тим більше, що закон про мобілізаційну роботу, за яку я відповідаю, забороняє мобпідрозділам виконувати додаткові функції".
Як стало відомо, у лютому цього року під час планової перевірки обласного УСБУ на Дмитра Михайлюка було складено адмінпротокол за те, що він "не забезпечив контроль за охороною державної таємниці, у результаті чого виникли передумови до втрати відомостей секретного характеру або їх розголошення". Постановою Городенківського районного суду 24 травня цього року звинуваченому було винесено усне зауваження. Але, за словами "секретника", перевірки УСБУ не припинилися, востаннє "есбеушники" приїжджали за тиждень до того, як Михайлюка викликав у свій кабінет Іван Мороз. Про те, що відбувалося у кабінеті, відомо тільки зі слів потерпілого.
Як би там не було, після відвідин кабінету голови Дмитра Михайлюка госпіталізували в районну лікарню з діагнозом стенокардія напруги. Окрім пекучого відчуття в грудях, пацієнт скаржився на головокружіння та біль у потилиці. В історію хвороби вписали, що "хворий пережив стрес (отримав 2 удари кулаком в голову)".
Лікар відділення судинної неврологої обласної клінічної лікарні, де продовжував лікування городенківський чиновник, у п'ятницю, 29 липня, запевнив репортера "ГК", що медичних причин для перебування пацієнта в стаціонарі більше немає. "У нас були підозри на одну нехорошу патологію, тепер ми її виключили і будемо рекомендувати виписку", - сказав медик. Дмитро Михайлюк вважає, що його передчасно виписали через тиск на лікарів з боку влади. Він звернувся із заявами до міліції та прокуратури з приводу насильства щодо нього, а також поскаржився на дії голови РДА в обласну державну адміністрацію та Президенту.
На жаль, отримати коментар щодо цієї ситуації від керівника райдержадміністрації не вдалося попри всі спроби. Редакція "ГК" охоче надасть Іванові Морозу можливість висловити свою позицію щодо непорозуміння, яке виникло між чиновниками районної адміністрації.
Богдан СКАВРОН