18.08.2011
12:00

Івано-Франківськ – в транскордонній співпраці

Коли засновник нашого міста Анжей Потоцький обирав в середині далекого ХVII сторіччя місце для свого майбутнього дітища – могутньої на той час фортеці Станіславів, він невипадково обрав саме благодатну  рівнину в межиріччі двох стрімких річок Бистриць, де з зелених пагорбів відкривається чудовий вигляд на величні Карпатські хребти. Розкинувшись на роздоріжжі головних торгівельних шляхів зі Сходу на Захід та з Півдня на Північ, нове місто повинно було не лише захищати простори тодішньої держави та стратегічні гірські перевали від набігів орд завойовників, а й стати важливим центром міжнародної торгівлі та мультикультурних контактів.

Таким важливим центром був, є і залишається колишній древній Станіславів, а нині  Івано-Франківськ. Перебуваючи практично в центрі транскордонних шляхів, у безпосередній близькості до кордонів одразу кількох східноєвропейських країн, як, власне, і самого географічного центру Європи, наше місто – його дружня працьовита громада – бере активну участь практично у всіх сферах транскордонного співробітництва: соціально-економічній, культурній, освітній, екологічній, сфері розвитку фізкультури і спорту та збереження національної пам’яті.

На сьогоднішній день громадою Івано-Франківська укладено 23 угоди про партнерство з містами та територіями практично в усіх країнах, з якими межує Україна, і навіть за океаном. Найбільша кількість споріднених міст і територій партнерів – 12 – у Республіці Польща, де угоди про партнерську співпрацю було укладено з громадами міст Жешув, Хшанув, Зєльона Гура, Рибнік, Томашов Мазовєцкі, Ополє, Свідніца, Люблін, Кошалін, а також Новосольсьского повіту та Дільницею Охота столичного міста Варшава. Крім того, три міста-партнера (Бая Маре, Орадеа, Тирговіште) Івано-Франківськ має сьогодні в Румунії, два (Сєрпухов та Сургут) – в Російській Федерації, по одному – в Республіці Білорусь (Брест), Угорщині (Ніредьгаза), Литві (Тракай), Латвії (Єлдава), Чеській Республіці (Пршеров), Грузії (Руставі) і навіть один – місто Арлінгтон – у США. При цьому громада міста є активним членом Асоціації споріднених міст з центром в м. Бая Маре, Міжнародного форуму історичних центрів, Асоціації європейських муніципалітетів “Energy-cities”, як член Асоціації міст України підтримує тісні зв’язки з Радою Регіонів Європи, Міжнародною Спілкою Громад та Організацією міст-побратимів.

Однією з найважливіших сфер міжнародного співробітництва, до якого залучено наше місто, є економіка. Як свідчить офіційна статистика, протягом 2010 року в економіку м.Івано-Франківська надійшло 20,4 мільйона доларів США прямих іноземних інвестицій у формі грошових внесків та майна. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій на 1 січня 2011р. склав 113,7 мільйони доларів, що у розрахунку на одного жителя міста становить 477,6 доларів США.

При цьому інвестиції надійшли з 41 країни світу, серед яких лідерство впевнено тримають Польща, Угорщина, Румунія, Італія, Туреччина. Гроші з-за кордону було інвестовано у 214 підприємств міста. Лідерами економічного співробітництва виступили такі підприємства з іноземними інвестиціями, як ТзОВ «Тайко Електронікс Юкрейн ЛТД», ТзОВ «Електролюкс Україна» (колишня Українська побутова техніка) та інші, які не лише долучились до закріплення за Івано-Франківськом слави важливого промислового центру, а й створили чималу долю робочих місць, чим суттєво сприяли подоланню в місці проблеми зайнятості населення. Отже ми бачимо практичну економічну користь для жителів міста від транскордонної співпраці.

За підсумками минулого року загальний обсяг експорту продукції підприємств Івано-Франківська перевищив 120 мільйонів доларів США, імпорту – 132 мільйони доларів США. Експортували наші земляки переважно продукцію сільського господарства: молочні продукти, яйця, зернові культури, а також необроблені шкіри та електричне устаткування. Імпортували – енергетичні матеріали, зокрема нафту та продукти її переробки; полімерні матеріали, пластмаси, електроніку, текстиль.

Ефективний розвиток економіки не можливий без належного рівня освіти та науки, які в нашому глобалізованому суспільстві також не можуть розвиватись ізольовано. Головними форпостами міжнародного співробітництва у галузі освіти і науки були і залишаються івано-франківські виші, приносячи студентам і викладачам досвід та велику закордонну практику, без якої зараз неможливо. Так, найбільший в обласному центрі вищий навчальний заклад – Прикарпатський національний університет ім. В.Стефаника сьогодні має укладені партнерські угоди з 43 навчальними закладами та організаціями в Польщі, Румунії, Молдові, Угорщині, Туреччині, Російській Федерації, Німеччині, США, Канаді, КНР, Італії і навіть на Кубі та в Сан-Маріно; брав та продовжує брати активну участь в 10 міжнародних проектах, в тому числі таких, як: Створення Міжнародного центру зустрічей студентської молоді України та Республіки Польща та Відбудова обсерваторії на горі Піп Іван (реалізуються спільно з Варшавським університетом), Створення Етнографічного центру ім. С.Вінценза у с. Бистрець Верховинського району (спільно з Варшавським університетом та Посольством Республіки Польща в Україні), Наноматеріали в пристроях генерації та накопичення енергії (спільно з Фондом цивільних досліджень та розвитку США), Сонячні елементи третього покоління: синтез та властивості матеріалів (спільно з Інститутом фізики Академії наук Республіки Польща), Риби як модель для вивчення змін довкілля, спричинених людиною (спільно з Федеральним міністерством досліджень і технологій ФРН), Охорона і дослідження пралісових екосистем Карпат (спільно Міністерство лісового господарства Республіки Чехія) та інших. 

Не відстають від ПНУ і решта івано-франківських вишів. Так, Івано-Франківський національний медичний університет бере активну участь в проектах Європейського Союзу в рамках транскордонного співробітництва та програми Tempus-IV та має укладені угоди з понад 50 освітніми, науковими та лікувально-профілактичними закладами в Бельгії, Білорусі, Болгарії, Великобританії, Іраку, Іспанії, Італії, Йорданії, Канаді, Малайзії, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Сирії, США, Таджикистані, Франції. А Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу наполегливо співпрацює з університетом Реджайни, університетом Саскатун (Канада); Гірничо-металургійною академією ім.С.Сташица (Університет гірничої справи і металургії, м.Краків (Польща)), Дрезденським технічним університетом (Німеччина) та університетом НОРД міста Бая Маре (Румунія), зокрема в питаннях спільного проведення учбових модулів з метою адаптації рівня освіти українських студентів до європейських стандартів, наукової інтеграції українських учасників в програми західноєвропейським рівнем освіти і підтримка їх при одержанні практичних знань шляхом участі у тренінгових програмах на іноземних підприємствах, вивчення іноземних мов, обміну досвідом та результатами в учбовій та учбово-методичній роботі, застосування сучасних методів та засобів навчання, обміну публікаціями, навчальними посібниками; обміну викладачами, студентами; організації спільних конференцій, семінарів, симпозіумів тощо.

Проте  позитивний досвід навчання за кордоном мають можливість отримати не лише студенти та їх викладачі, а й школярі. Так, Івано-Франківська загальноосвітня школа № 3 з російською та польською мовами навчання запровадила стажування учнів у Польщі та Російській Федерації, має угоди про вступи її випускників до вищих навчальних закладів Новгорода та інших міст Росії, а учні місцевої ЗОШ № 5 давно вже облюбували в плані стажування та відпочинку міста Німеччини, де вони мають змогу підкріпити свої знання іноземної мови та завести чимало цікавих знайомств з однолітками. В цей же час батьки учнів-стажерів радо приймають у свої сім’ї учнів з далеко та близького закордону.

З давніх-давен, налагоджуючи контакти між народами, люди прагнули показати свою націю в усій її красі. Тож не диво, що міжнародна співпраця не обходиться без взаємної демонстрації кращих надбань матеріальної та духовної культури. Численним професійним та аматорським мистецьким колективам Івано-Франківська не раз доводилось слухати грім аплодисментів поціновувачів мистецтва з Польщі, Словаччини, Румунії, Росії, Німеччини, Чехії та інших країн, де знають і люблять українську музику, спів,  мистецтво слова. Прикарпатські художники пожинали плоди слави на різноманітних бієнале та мистецьких конкурсах в Німеччині та сусідній Польщі, як і івано-франківцям не раз доводилось гостинно приймати у себе митців з-за кордону. Хорошою традицією стало вже проведення в нашому місті міжнародного мистецького фестивалю «Порто-Франко» та фестивалю джазової музики “Jazz Bez”. Цікавою новинкою став для наших земляків організований в червні цього року з ініціативи Генерального консульства Респубілки Польща в місті Львові поетичний концерт відомого польського майстра слова Ольгєрда Лукашеіча, присвячений 100-річчю з дня народження польського поета і перекладача Чеслава Мілоша. Таким чином Івано-Франківськ утверджує мистецьку славу України та міста.

Важливою віхою участі громади Івано-Франківська у транскордонному співробітництві у сфері культури є питання збереження національної пам’яті та охорони культурної спадщини. Саме цій проблематиці присвячено спільний проект РадиЄвропи і Міністерства культури України «Реабілітація культурної спадщини історичних міст», тестовий семінар в рамках якого відбувся в квітні цього року в Івано-Франківську за участю провідних західних архітекторів. Не випадково саме наше місто обрано як відправний пункт у розробці та тестуванні «Діагностичного досьє» історичних міст, спрямованого на збереження памяток історії та культури.

Кажуть, Бог допомагає тому, хто собі сам допомагає. Такої ж думки й представники громади Івано-Франківська, які об'єднуючись в органи самоорганізації населення беруть участь у проектах Європейського Союзу та Програми розвитку Організації Об'єднаних націй для покращення умов проживання. Завдяки участі у проектах ПРООН організацій співвласників багатоквартирних будинків, будинкових комітетів та житлово-будівельних кооперативів відремонтували підвальні розгалуження, під'їзди, замінили вхідні двері, каналізаційні та водогінні мережі, електромережі, збудували шатрові дахи, а також облагородили території. Проекти Програми розвитку ООН фінансуються з кількох джерел. Насамперед це фінансування ПРООН, яке складає половину суми проекту, зазначеного у кошторисі, 40% фінансування бере на себе муніципалітет міста, і 10% збирає сама громада, щоб показати свою зацікавленість у проекті.

У Івано-Франківську триває спільний українсько-румунсько-словацький проект «Впровадження інноваційного механізму системи роздільного збирання і вивезення сміття в районі», головною метою якого є ресурсозбереження та зупинка росту міського сміттєзвалища. Перший етап проекту «Запровадження системи роздільного збирання твердих побутових відходів» спільно з Європейським Союзом було запроваджено ще в 2007 році. а другий - спільно з ПРООН - у 2008 році.

Анна Рокай



return_links(15); ?>