05.05.2024 21:52
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

25.03.2007
12:00

Версiя для друку

Анатолій Назаров: Органи Служби безпеки виконують накази Президента...

ЗМІ: Галичина
Автор: Ігор НИКОРОВИЧ
дата 24.03.2007
У неділю Служба безпеки України відзначатиме 15-ту річницю свого існування. На жаль, нинішня ситуація в державі далеко не найкраща. Отож ми звернулися до начальника управління СБУ в області генерал-майора Анатолія Назарова з банальним на перший погляд питанням щодо теперішніх завдань цього відомства. Якщо взяти до уваги протистояння Президента з прем’єр-міністром, то чиї накази виконуватимуть співробітники СБУ?
— Завдання Служби безпеки України були і залишаються незмінними. Вони визначені чинним законодавством ст. 2 Закону України «Про Службу безпеки України», — каже Анатолій Анатолійович. — Це, зокрема, захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного й оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спецслужб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці, запобігання, виявлення, припинення та розкриття злочинів проти миру і безпеки людства, тероризму, корупції та організованої злочинності у сфері управління й економіки та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України.
Органи та підрозділи Служби безпеки виконують накази Президента України, який відповідно до чинного законодавства є Верховним головнокомандувачем Збройних сил та інших військових формувань нашої держави, включаючи СБУ.
— Розмови про реформування Служби безпеки точаться не перший день. Не так давно, наприклад, це питання знову набуло розголосу завдяки публікації Дріжчаного на цю тему в газеті «Дзеркало тижня». Але то все слова, за якими немає реальних кроків, і таке враження, що СБУ перебуває у підвішеному стані. Люди працюють, по суті, за інерцією або тому, що повинні виконувати свою присягу, не знаючи, що чекає їх попереду. Зрештою, наскільки є необхідність в реформуванні Служби?
— Завдання і функції Служби безпеки України визначаються загрозами безпеці держави. Проаналізуймо їх.
Розвідувально-підривна діяльність іноземних спецслужб. Актуальною є ця загроза для України? Безперечно. Допоки існує держава, у неї будуть секрети, і ці секрети завжди будуть цікавити керівництво інших країн незалежно від того, дружньо чи вороже ставляться вони до України. Отже, нам не уникнути цікавості з боку іноземних розвідок, а відповідно і необхідності ефективно протидіяти їм. Є у нас підрозділ, який цим займається? Є.
Діяльність терористичних та екстремістських організацій і груп, посягання на державний суверенітет, конституційний лад та територіальну цілісність України. Актуальна загроза? Завжди актуальна. Кожна держава повинна себе захищати. Особливо якщо врахувати те, яких масштабів набуває сьогодні проблема міжнародного тероризму. Ці функції покладаються на підрозділи захисту національної державності.
Економічна злочинність. Зрощення великого капіталу і криміналітету, проблема відмивання грошей — і ці явища сьогодні становлять загрозу основам національної безпеки України, й перед ними необхідно поставити надійний заслін. Є у нас і такий підрозділ.
Корупція. Насамперед у вищих ешелонах влади, — думаю, не варто нагадувати нашим громадянам, як шкодить це негативне явище міжнародному іміджеві України, добробутові чесних платників податків, веде до втрати нашою державою економічної та політичної незалежності... І їй у нас є кому протидіяти — для цього, відповідно до чинного законодавства, в структурі СБ України діють спеціальні підрозділи з боротьби з корупцією та організованою злочинністю.
Таким чином, сьогодні в Службі безпеки функціонують усі підрозділи, необхідні для того, щоб ефективно протидіяти основним загрозам національній безпеці нашої держави. Інше питання, що час не стоїть на місті і часто під впливом зміни обстановки виникає необхідність збільшити або, навпаки, зменшити той чи інший підрозділ, надати тому чи іншому напрямові роботи пріоритетного значення. Доцільним є внесення коректив у діяльність усієї системи правоохоронних органів у плані чіткішого розмежування, конкретизації і, як наслідок, усунення дублювання їх функцій.
— Є деякий скептичний погляд на участь СБУ в захисті економіки від злочинних посягань. Йдеться не про боротьбу з промисловим шпигунством, а про виявлення фактів розкрадань, відмивання грошей тощо. Я так не думаю. Адже економічна злочинність завдає непоправної шкоди державі. І хоча Служба безпеки і раніше боролася з цим явищем, на жаль, це не завадило появі в Україні різних олігархічних кланів, боротьба між якими завдає чимало проблем як звичайним людям, так і країні загалом. Чому так сталося? Чи можете Ви на прикладі напрацювань вашого управління в області розповісти про тіньові економічні процеси на Прикарпатті?
— На мою думку, контррозвідувальний захист економіки є одним з найважливіших завдань, котрі стоять перед Службою безпеки України. Спробую висловити свій погляд, в яких саме моментах можна розглядати захист економіки як захист національної безпеки.
Кожне велике підприємство прагне бути монополістом в тій чи іншій сфері економіки, як, скажімо, виробництво металу, добування газу тощо, використовуючи для цього державні ресурси. Як наслідок сьогодні газ (що добувається в Україні), собівартість якого, приміром, 114 гривень за тисячу метрів кубічних, доходить до споживача вже за ціною 600 гривень. Завдання Служби безпеки: на основі чіткого аналізу процесів у цій сфері вчасно вживати заходів, котрі дозволили б підтримувати баланс, не дозволити маніпулювати бюджетними коштами, протидіяти намаганням проводити економічну діяльність так, щоб це зачіпало інтереси безпеки держави, призвело до втрати її політичної та економічної незалежності.
Натомість розкриття дрібних крадіжок і т. п. — це не робота для спецслужби. Для того існують МВС, Державна податкова адміністрація, прокуратура. В той же час жоден злочин у сфері економіки не може бути проігнорованим. Тому, отримавши таку інформацію, ми зобов’язані або вживати заходів щодо припинення злочинної діяльності самі, або передати її за підслідністю до інших правоохоронних структур. Наприклад, протягом минулого року управління повернуло валютних коштів з-за кордону на суму півтора млн. гривень, запобігло спричиненню економічних збитків підприємствам області на 98 млн. гривень, за нашими матеріалами інші правоохоронні та контрольні органи повернули до бюджету у вигляді штрафних санкцій 67,8 млн. гривень.
— Які інші процеси, котрі відбуваються в Україні, небезпечні для держави загалом і для нашої області зокрема?
— Стосовно Прикарпаття вважаю однією з найбільших проблем нашої області відплив капіталу з регіону. Поясню. Сьогодні тут діє багато великих прибуткових промислових підприємств. Проте фактично це структурні підрозділи різних концернів, корпорацій тощо. Туди йде левова частка прибутків від діяльності цих підприємств замість того, щоб наповнювати ними бюджет області.
Мінімізувати відплив прибутків з області — одна з важливих проблем, яку треба негайно вирішувати.
— Повертаючись до загальних питань, хочу довідатися про оцінку погрози нардепа-соціаліста В. Волги захопити за допомогою військ МВС всі стратегічні об’єкти в разі підписання Президентом указу про розпуск парламенту. Чи не можна вважати його слова як констатацію можливості варіанту силового захоплення влади, іншими словами, військового перевороту? Яким чином в СБУ зреагували на цю заяву, коли врахувати те, що в області розташовано батальйон внутрішніх військ, підпорядкований МВС?
— З цього питання нагадаю: у відповідь на висловлювання народного депутата України В. Волги Служба безпеки України оприлюднила заяву, в якій стверджується (цитую): «Відповідно до Конституції України в нашій державі діє чіткий визначений Законом порядок задіяння силових структур. Будь-які заяви політиків щодо застосування правоохоронних органів всупереч чинному законодавству є антиконституційними». В зазначеній заяві керівництво Служби безпеки України закликало представників усіх політичних сил до неухильного дотримання принципу законності та поваги до Основного Закону України і нагадало, що використання силових структур у політичних цілях заборонено законодавством нашої держави. Від себе додам: такі заяви з вуст народних обранців є небезпечними і навіть злочинними, оскільки свідчать про те, що окремі політики не заперечують можливість силового варіанту захоплення державної влади. В той же час, вважаю, військовий переворот за вказаним сценарієм неможливий, оскільки Конституція та закони України, як зазначалося раніше, чітко визначають порядок застосування національних військових формувань, в т. ч. внутрішніх військ МВС, і не допускають можливості використання їх тими чи іншими політиками для задоволення власних амбіцій.
— Про проблеми тероризму так багато говорять, що вже звикли до цього явища. Щоправда, на Прикарпатті ми втішаємося, мовляв, для нас це не притаманне. Однак коли врахувати, що в Україні одне з найбільш ліберальних міграційних законодавств і це приваблює масу мігрантів з Кавказу та Азії, то чи не опинимося в такій ситуації, як Франція, де араби влаштовують погроми, як Англія, в якій мусульмани організовують теракти і гинуть люди, як Німеччина, котра побоюється великої кількості турків, що проживають на її території? Про проблеми, які виникли у зв’язку з засиллям вихідців з інших країн, вже відкрито говорять і пишуть у Росії. Якщо подивитися на Прикарпаття, то бачимо в Івано-Франківську велику кількість студентів-іноземців. Де гарантія, що після закінчення навчання вони повернуться додому, а не залишаться у нас і через деякий час до них почнуть приїжджати їх родичі, знайомі, які будуть осідати в області, і настане час, коли почнуть серйозно впливати на наше життя? Чи відстежує УСБУ ці процеси, чи аналізує, наскільки вони небезпечні для України?
— Зазначені проблеми актуальні для України загалом і для нашої області зокрема. Насамперед не слід забувати, що Україна — європейська держава і, взявши курс на євроінтеграцію, ми тим самим сприйняли європейські цінності, зокрема щодо поваги до прав людини незалежно від її національності, громадянства, раси чи релігії. Мушу з вами погодитись: сьогодні кількість іноземних громадян, котрі з різних причин (переважно це навчання в наших ВНЗ) проживають на території області, постійно збільшується. Багато серед них вихідців з країн Азії і Африки. З одного боку, це позитивний момент: він свідчить про зростання авторитету української освіти, іміджу України на міжнародній арені, сприяє припливові до бюджету іноземної валюти. У той же час маємо багато фактів використання міжнародного студентського обміну для налагодження каналів нелегальної міграції, контрабанди наркотиків, поширення національної і расової нетерпимості. Приміром, торік громадянин однієї з африканських країн закінчив навчання в одному з івано-франківських ВНЗ і замість того, щоби відбути до себе на батьківщину, майже рік нелегально проживав на території області. Пам’ятаєте також про затримання минулого року чотирьох громадян Пакистану, котрі намагалися нелегально перебратись до Західної Європи.
Протидія таким негативним явищам проводиться. Це копітка робота за методом такого собі «сита»: вивчаємо ситуацію навколо перебування в регіоні іноземців, перевіряємо на причетність їх до терористичних, екстремістських угруповань, нелегальної міграції, наркоторгівлі, іншої протиправної діяльності. В разі отримання такої інформації вживаємо заходів протидії. Найчастіше це видворення іноземного громадянина з країни.
— Наскільки покращилося чи, навпаки, погіршилося фінансове забезпечення співробітників УСБУ? Яка ситуація з забезпеченням житлом? Чи є проблема з плинністю кадрів, і якщо є, то чому?
— Наведу кілька фактів. Торік при 100-відсотковому виконанні Державного бюджету Служба безпеки України недоотримала фінансування в розмірі кількох десятків млн. гривень. Ця ж ситуація повторюється і цього року: протягом перших трьох місяців за відсутності в цілому проблем з виконанням Держбюджету нашу структуру вже недофінансовано також на значну суму. То про яке покращення фінансового забезпечення може йти мова?
Додам, що на сьогодні більш як 140 співробітників управління не мають власного житла. Протягом останніх більш як п’яти років міська влада житло для управління не виділяла за винятком 2004 року (дві квартири в с. Крихівцях). Нині в розпорядженні УСБУ в Івано-Франківській області є земельна ділянка, яку можна використати під зведення багатоквартирного будинку. Втім, ми зіткнулися з труднощами щодо пошуку забудовника, оскільки жодна фірма не погоджується на умови контракту, які б хоч трошки покращили проблему забезпечення співробітників житлом (маю на увазі рекомендовану центральним управлінням СБУ передачу як мінімум 20% квартир у новозведених будинках до житлового фонду управління).
Я би не став говорити про проблему плинності кадрів. Радше ми маємо проблему з підбором нових співробітників. Труднощі соціального характеру часто відштовхують від нас тих спеціалістів, котрих ми би хотіли бачити у своїх лавах. Натомість ті, хто хоче у нас служити чи працювати, не завжди задовольняють нас за своїми професійними, діловими, фізичними та морально-психологічними якостями. Як результат доводиться шукати компромісні шляхи вирішення проблеми кадрового забезпечення, обирати з того, що є, а це не може не позначатись на загальному стані Служби. Хоча ми свої завдання виконуємо і будемо виконувати, всупереч різним труднощам та проблемам.


Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1933 рази




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>