Історія найбільшого бою Української Повстанської Армії є маловідомою в українському суспільству. Висвітлення таких героїчних сторінок національно –визвольної боротьби має момент виховний, і ще більш наближує питання державного визнання ветеранів ОУН-УПА, армії визнаної українським народом, до позитивного вирішення.
Бій, що увійшов в історію, як бій Гурби — Антонівці, або Гурбинський бій, був одним з найтриваліших і одночасно найбільшим за масштабами серед тих, що коли-небудь вела УПА. Розпочався він, як вже зазначалося, у квітні і тривав до початку травня 1944 року. Він охопив терени сучасних Рівненської (Здолбунівського, Дубненського та Острозького районів) та Тернопільської (Кременецький та Шумський райони) областей. Основний ареал бойових дій припав на територію між селом Антонівці та урочищем Гурби. В смертельному герці зійшлись 5 тисяч упівців: відділи південної групи УПА-Північ «Богун», під командуванням командира Петра Олійника — «Енея», та з’єднання «Холодний Яр» УПА-Південь, очолюване командиром Миколою Свистуном, — і понад 35 тисяч бійців каральних загонів НКВД, на боці яких була авіація, танкові частини, бронепотяг та артилерія. Найбільш запеклі бої точилися з 21 по 25 квітня. Проявивши великий героїзм, знищивши понад 900 більшовиків, підбивши 5 танків, загони УПА прорвали вороже кільце на заході, в районі с. Буща, та вийшли з оточення. Власні втрати повстанців — 150 убитих та 60 поранених, більше 100 полонених. Одним з героїв бою став ні хто інший, як Василь Кук (полковник Василь Коваль), завдячуючи військовій майстерності якого упівцям вдалося вийти з оточення.
Цього року виповнюється 63 річниця з часу тих подій, і молоді українські націоналісти шанують пам’ять героїв і пам’ятають про їх героїчну боротьбу. І тому громадська організація Молодіжний Націоналістичний Конгрес, у тому ж таки 2002 році започаткувала патріотичну молодіжну вишкільну теренову гру, яка дістала назву бою: «Гурби — Антонівці». Суть гри полягає в тому, що учасники діляться на дві команди — по 2 куреня, кожен з яких своєю чергою поділяється на сотні — сотні на чоти, чоти — на рої, так як і в УПА, відповідно до організаційно-штатної структури останньої. Команди змагаються між собою за право заволодіти прапором суперника. При цьому кожна команда повинна суворо дотримуватися правил чесної гри — прояви поганої поведінки під час її проведення можуть каратися дискваліфікацією (виключенням з табору) гравців, пияцтво та тютюнопаління тут також різко засуджується.
Цього року гра відбулася вже вп’яте, її цьогорічним організатором став також Конгрес Українських Націоналістів. Цьогоріч в грі приймали участь представники з Сумської, Харківської, Миколаївської, Чернігівської, Вінницької, Київської, Рівненської, Волинської, Тернопільської, Івано-Франківської, Львівської і Закарпатської областей, чисельною була і делегація молодіжної референтури Конгресу з цих регіонів. Проходила гра з 1 по 5 травня у південній частині Рівненської області, поблизу урочища Гурби. На відкритті перед учасниками гри виступив голова МНК Ярослав Іляш, який побажав, щоб цей терен гри збільшився з 25 квадратних кілометрів на територію всієї України, щоб всюди активно діяли молоді націоналісти. Наступним мав слово голова Всеукраїнської молодіжної референтури КУН Василь Попович, він передав особисті вітання молоді від голови Конгресу Олексія Івченка та його заступника Євгена Гірника, які на жаль не змогли приїхати, а також від Головного Проводу КУН. Василь Попович зазначив, що в рік сотої річниці Романа Шухевича і 65-ї річниці УПА молоді націоналісти повинні дружно провести ветеранів національно-визвольних змагань Хрещатиком. До присутніх звернулись також представники тернопільської влади і безпосередні учасники Гурбенського бою. Цьогорічна гра була вельми цікавою і успішною не зважаючи на результат.
Ось які враження від участі грі в молодих кунівців:
Голова молодіжної референтури КУН з Волині Володимир Демков: Це четверта гра «Гурби- Антонівці», в якій я беру участь. Саме ця гра була найприкметнішою з точки зору патріотичного виховання молоді. Нам сприяли погодні умови, і ми перемогли, захопивши прапор жовтих. Голова молодіжної референтури КУН з Миколаєва Олексій Козачинський: Гра була дуже добре організована і проведена. Ми знайшли багато друзів і однодумців з інших областей. Нас щиро прийняла тернопільська героїчна земля.
Голова молодіжної референтури КУН з Сум Олександр Бойко: Гурби показали, що нестандартний підхід може дати результат. Під час гри панував дух єдності, всі стали великою сім’єю. Як на мене, така гра може бути підґрунтям для активної позиції молоді в націоналістичному русі. Член молодіжної референтури КУН з Івано-Франківщини, начальник штабу жовтих Андрій Тірон: Ми використовували тактику регулярної армії, а наші супротивники вели партизанську тактику. В нас було безліч маневрів, і ми їх переграли в бойових операціях, але на жаль, втратили свій прапор. Нашу команду надихнула перемога в великому бою лава на лаву. Я дуже задоволений грою.
По завершенню гри відбулась вечірня ватра де всі співали повстанських пісень і ділилися враженнями. Кращим учасникам гри було подаровано пакети патріотичної літератури від Конгресу Українських Націоналістів, а також кращі з кращих взяли участь в турнірі з пейнтболу. Василь Довбуш. oksent@ukr.net
|