20.05.2024 00:25
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

07.06.2007
12:00

Версiя для друку

За 103 мільйони гривень продано “банк нашої землі”

БРІЗ вже повідомляв про те, що банк «Прикарпаття» купила польська компанія. Пропонуємо сьогодні – статтю з цього приводу, опубліковану в газеті «Репортер»

Один із найвідоміших банків нашої області банк «Прикарпаття» позиціонував себе як регіональний банк, «банк нашої землі», діяліність якого зорієнтована на комплексне банківське обслуговування  економіки області та розвиток соціальної сфери Івано-Франківщини. Та нещодавно з’явилася інформація, що найбільший “патріот” нашого регіону серед банків АКБ «Прикарпаття» продав 82,88% акцій польській компанії Getin Holding. За 103 386 845,30 грн. 

Поки що про саму операцію продажу контрольного пакету акцій говорять якось неохоче. На місцевих сайтах з’явилося повідомлення, що 8 травня 2007 року в результаті перереєстрації прав власності  на акції АКБ «Прикарпаття» у склад власників 10-и і більше відсотків статутного фонду “Прикарпаття” увійшла Getin Holding Spolka Akcyjna.

Проте суму, яку отримали від продажу майже 82-и двох відсотків акцій чомусь акуратно замовчується. Коли ми звернулися до голови правління АКБ «Прикарпаття» Богдана Заріцького, за скільки все-таки продали банк полякам, він сказав, що інформація є доступною і відкритою, але конкретної відповіді на питання не дав. Натомість запропопонував почитати інтерв’ю із першим заступником голови правління АКБ «Прикарпаття» Андрієм Рязанцевим у одному із останніх номерів газети «Дело».

Про майбутні плани поляків щодо банку «Прикарпаття» голова правління теж нічого не розповів, повідомив тільки, що 12 червня в Івано-Франківськ приїде представник Getin Holding Бернад Атолтович, який відповідає за іноземний розвиток капіталів і в тому числі за банк «Прикарпаття». І від імені інвесторів він детально розкаже івано-франківським ЗМІ про їхнє бачення розвитку банку. Після того 22 червня відбудуться збори акціонерів, а разом з тим і певні статутні зміни, зокрема статутний фонд має збільшитися на 125 млн. гривень. За словами голови правління  банк набуде статусу всеукраїнського банку, а єдине, що банк може втратити це назву.

Попри те, що керівники (і головні колишні власники?) банку офіційно не оголосили вартість купленого поляками пакету, у поляків ця інформація дійсно є абсолютно відкритою. Нам навіть вдалося роздобути копію фінансового звіту за перший квартал 2007 року інвестиційної групи Getin Holding, де зазначено, що 27 квітня Національний банк України надав письмову згоду компанії Getin Holding S. A. для покупки істотної частки акціонерного капіталу АКБ «Прикарпаття». У результаті укладеної угоди компанія Getin Holding купила 18 015 349 акцій (з номінальнеою вартістю 1 гривня за кожну) за 103 386 845,30 грн. 

А починався банк з…

23 червня 1989 року відбулися збори засновників майбутнього банку «Прикарпаття» – п’ятнадцяти підприємств виробничого об’єднання «Прикарпатліс», які вирішили створити галузевий комерційний банк «Прикарпатлісбанк». 31 серпня того ж року вони зареєстрували банк у Державному банку колишнього СРСР, а вже 1991 банк перереєстрували в Національному банку України.

Країна у той час переживала нелегкий період, підприємства-засновники почали приватизовуватися, а перед банком «Прикарпатлісбанк», як і перед багатьма українськими банками, виникла проблема можливої самоліквідації. Статутний фонд «Прикарпатлісбанку» становив 50 млн. карбованців, а станом на 01.01 1994 року відповідно до вимог Національного банку України потрібно було мати 4 млрд. 2 грудня 1993 року банк у свої руки взяв Богдан Заріцький, який поки що залишаться головою правління. Через два роки на установчих зборах акціонерів комерційний банк реорганізовано відкрите акціонерне товариство «Акціонерний комерційний банк «Прикарпаття» із статутним фондом 100 млрд. крб.

ВАТ АКБ «Прикарпаття» позиціонує себе, як банк “нашої землі”, єдиний самостійний банк на Прикарпатті, згідно із ліцензією НБУ від 25.12.2001 року банк надає майже всі види банківських послуг і виступає універсальною фінансово-кредитною установою, в якій  обслуговуються суб’єкти господарської діяльності великого і малого бізнесу, а також фізичні особи.

 Єдиний місцевий банк змінює орієнтацію? або Межі “нашої землі” суттєво розширюються...

 Як нам стало відомо Getin Holding – не єдина компанія, яка претендувала на контрольний пакет акцій «банку нашої землі». З подібними пропозиціями до нього зверталися грецькі і турецькі інвестори. Проте пропозиції поляків виявилися найпривабливішими. Ну і поляки чомусь вибрали саме «Прикарпаття» після дворічного вивчення українського банківського сектору. Ситуація нагадує любов з першого погляду.

Проте, за словами голови правління цю ситуацію до любові аж ніяк не можна прирівнювати, адже коли ти закохуєшся, то не можеш пояснити чому, а у економічних відносинах все треба чітко вивчити і перевірити. За роки незалежності в Україні закрили більше сотні банків, що не змогли вижити, а банк «Прикарпаття» зумів вистояти. Перевагою банку є й те, що за період його існування не було жодного випадку, щоб клієнт не повернув кредит.Проте багато кого дивує, як “найпатріотичніший” банк нашої області продався полякам? А як же «банк нашої землі»?

На це питання голова правління Богдан Заріцький “викрутився” так: «Я думаю, що наша земля тепер буде  не тільки Івано-Франківська область. Українська земля – вся наша, а «банк нашої землі» залишиться, бо це банк української землі». Отже гасло не поміняється, натомість розширяться межі «нашої землі». А до такого важливого кроку банк підштовхнула неспроможність конкурувати з іншими банками.

До прикладу, іпотечний кредит на квартиру АКБ «Прикарпаття» давав на п’ять років у той час, коли в Івано-Франківську з’явилися філії всеукраїнських банків, які дають такі кредити на 15-20 років. За депозитним портфелем АКБ «Прикарпаття» входив у сотню банків, а з появою інших банків в Івано-Франківську «банк нашої землі» відсунувся на 102 місце, потім – на 115, а зараз він десь займає 118-120 місце. Тому перед банком, очевидно, постало питання або залишитися патріотом свого регіону і помаленьку йти до банкрутства або продаватися потужнішому “гравцю” і виходити за межі області. (Глобалізація, що охопила світ, третього варіанту не дає). Банк вибрав друге.

А оскільки банк не мав достатньо коштів для того, щоб розширити мережу по всій Україні, то вирішив зробити це за рахунок іноземних інвесторів. Ще один аргумент – в країні відбувається переманювання кваліфікованих кадрів, а керівництво АКБ «Прикарпаття» відчуло, що не може дати спеціалістам ту зарплату, яку вони заслуговують. Ще однією причиною продажу контрольного пакету акцій полякам, за словами голови правління банку, є прагнення України вступити у СОТ, а для цього потрібно запустити на український фінансовий ринок іноземні банки.

Отже – це своєрідний крок до підготовки вступу України і СОТ. «Вважаємо, що ми робимо державну справу – залучаємо іноземний капітал на український ринок і таким чином банк набуде другого дихання і почне розвиватися», – каже Богдан Заріцький..

Що чекає «Прикарпаття»?

До фінансової групи Getin Holding Spolka Akcyjna входять дві фінустанови – Getin Bank і Noble bank, а тако лізингові і фінансові компанії GetinLeasing, Carcade, Powszechny dom Kredytovy, Fiolet kredyty та Open FinanceОскільки нові власники планують розширити банківську мережу «Прикарпаття» по всій Україні, то очевидно істотно збільшиться кількість робочих місць.

Адже банк починався з восьми працівників, а зараз в області функціонує 30 філій АКБ «Прикарпаття», і нараховується 368 працівників. Отже можна прогнозувати, що кількість робочих місць збільшиться приблизно до 1000, а у рейтингу НБУ “Прикарпаття” за допомогою інвестора значно підніметься.Як складеться доля керівництва компанії, поки що не повідомляють. Відомо тільки, що однією із умов інвесторів було залишити ключовий місцевий менеджмент. Працювати будуть всі, але поки що невідомо на яких посадах.

Подейкують, що головою правління банку стане перший заступник нинішнього голови правління Андрій Рязанцев, та й сам Заріцький не проти, щоб естафету керування перейняла команда молодих людей, на чолі з Рязанцевим.Отже основною причиною продажу контрольного пакету акцій польській компанії Getin Holding Spolka Akcyjna стала неспроможність конкурувати з великими банками країни.

А звідси випливає один висновок: регіональні банки нашої країни не мають майбутнього. «Банку нашої землі», напевно все-таки пощастило, що його викупив польський інвестор, який планує розширити банківську мережу по всій Україні. Адже деякі масштабні банки вже заявляли, що хочуть викупити менші «регіональні брати» для збільшення власної філіальної мережі. А власнику будь якого банку напевно більше хочеться розширити власну мережу (навіть за чужий рахунок), ніж стати чиєюсь філією. 

Марія Гаврилюк 



Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1643 рази




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>