19.05.2024 22:35
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

16.06.2007
12:00

Версiя для друку

Софія Андрухович: «Я не хотіла б жити за межами України»

  Софія Андрухович в сучасному українському літературному процесі постать відома. Спочатку до неї ставилися дещо критично, з огляду на її відоме далеко за межами України прізвище. Але за кілька останніх років вона видала чотири книги: «Літо Мілени» (2002), «Старі люди» (2003), «Жінки їхніх чоловіків» (2005) та «Сьомга» (2007). Після презентації її нового роману журналіст газети «Репортер» поспілкувався з письменницею. 

– Софіє, чи пам’ятаєш ти, що вперше написала? Який це був твір і скільки тобі було тоді років?

– Не пам’ятаю. Пригадую, що писати я почала дуже рано, але ні точної дати, ні що саме я тоді написала – не згадаю. Може тому, що як тільки навчилася писати – одразу почала щось придумувати, якісь історії.

– Не складно було пробиватися в літературу з таким прізвищем?

– Справа в тому, що я не «пробивалася в літературу», бо ніколи не дивилася на це з такої точки зору. Я почала писати і все складалося само по собі, я не вважаю, що жити можна лише безперервно штурхаючись, пропихаючись і ламаючи карки собі та іншим. Я зовсім інакше відчуваю життя. Спокійніше, розслабленіше, споглядальніше. В ситуації з прізвищем є стільки плюсів, скільки й мінусів (хоча мінусів, мабуть, таки більше – просто протягом останнього часу я навчилася давати собі з ними раду і ставитись цілком спокійно). І цим ситуація дуже врівноважується. Тому насправді у мене шанси такі ж, як і в усіх інших. З одного боку упереджене ставлення, а з іншого – внутрішнє усвідомлення того, що я і батько – зовсім різні письменники. Але я сама відчуваю, що починала з нуля. А вже на цьому етапі я себе відчуваю абсолютно повноцінною особою, письменницею, яка досягла того, чого досягла завдяки собі основною мірою.

– Часто буває, що долі дітей відомих батьків дуже складні. Ти відчувала якесь особливе ставлення до себе в школі, інституті? І взагалі, чи немає певного зобов’язання перед прізвищем?

– Очевидно в мене такий характер і таке виховання, що я ніколи не намагалася брати участі у змаганнях, ніколи не боролася за перше місце, тому що я не сприймаю літературу і писання як змагання. І тому через те, що я займаюся цим тільки для власного задоволення, то не зважаю на якісь такі речі. І насправді мені здається, що в мене все дуже добре, щасливо складається.

– Якими були дитинство і юність Софії Андрухович? Що цікавого можеш пригадати?

– Про це дуже багато є в «Сьомзі». Було дуже багато всього цікавого, як і у кожного з нас. Якраз в «Сьомзі» кілька частин присвячено спогадам про дитинство. Тому що «Сьомга» – це певним чином рефлексії дорослої людини про дитинство і юність. Наприклад, я дуже добре пам’ятаю, що значна частина мого вільного часу в дитинстві проходила в іграх на території дурдому. Ми тоді жили навпроти дурдому, там був прекрасний сад і ми дітьми бавилися в тому саду.

– А ким ти хотіла стати в дитинстві?

– Я завжди хотіла бути письменницею. Ніколи не хотіла бути ні вчителем, ні лікарем, ні космонавтом. З дитинства я дуже любила читати, моя мама працювала в бібліотеці, і я дуже багато часу проводила там. Книжки для мене з дитинства були чимось особливим, ходами в інші життя, паралельні світи. І я мріяла, що колись зможу потримати в руках свої книжки, що я також зможу створювати щось подібне і дарувати людям схожі відчуття на ті, які отримую від книжок інших авторів.

– І яке було відчуття, коли взяла в руки свою найпершу книжку?

– Прекрасне. Це було варте того, щоб про це мріяти. Книжка з білими аркушами пахла свіжою фарбою.

– На якій літературі формувався твій світогляд? Які книги любила читати в дитинстві і зараз?

– Улюблених книг дуже багато. Я читаю дуже різну літературу і в мене немає таких чітких критеріїв визначення кращих. Люблю різну літературу. Раніше дуже захоплювалася Маркесом, він залишився одним з моїх улюблених письменників, але не знаю, чи захочеться мені ще його перечитувати. Перечитувати люблю Хуліо Кортасара, Кадзуо Ішіґуро та Марціна Свєтліцького.

– Були колись випадки, коли батько втручався в процес писання, давав поради, як треба писати, що варто змінити?

– Ні, ніколи, за що я йому дуже вдячна. Коли батько зрозумів, що в житті я збираюся займатися писанням, одразу ж відмежувався від цього. Він ніколи не втручався, нічого мені не радив і читав те, що я написала, вже переважно в книжках. Або я присилала йому рукописи, і він відгукувався на них уже як читач, а не як вчитель, батько, критик.

– Ти відчуваєш якісь зміни в собі і в своїх творах між першою книгою і цим новим романом?

– Разючі зміни. Насправді, за чотирма книжками, які в мене вийшли, можна дуже чітко простежити зміни мого внутрішнього світу, моїх поглядів, того, як я дорослішаю. Ці книжки абсолютно відмінні й дуже відрізняються одна від одної. Навіть можна сказати, що кожну з цих книжок написала зовсім інша людина. Та сама людина, але щоразу інша (сміється).

– З яким містом ти пов’язуєш своє майбутнє життя?

– Мені подобається ні з чим не пов’язувати своє майбутнє, подобається не знати, що буде потім, жити в очікуванні. Я зрозуміла, що можу жити, причому жити так, як хочеться, повноцінно в будь-якому місті. Це залежить тільки від того, з ким живеш і чим займаєшся, як ти себе почуваєш у цей час. Особливо добре мені, звісно, у Франківську, але зараз ми з чоловіком живемо в селі під Києвом, і це теж прекрасно. Зовсім інша атмосфера, магія, інше повітря… Єдине, що я точно знаю, я хочу жити в Україні. Я не хотіла б жити за межами України. І добре, що можна порівнювати, випробовувати, вибирати і змінювати собі ці місця і не обов’язково вибирати одне місце на ціле життя.

Розмовляла Любов Загоровська  



Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1508 разів




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>