02.05.2024 06:48
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

11.07.2007
12:00

Версiя для друку

Упродовж першого півріччя 2007 року 17 із 66 центральних органів державної влади прийняли 79 рішень, що впливають на діяльність ОГС.

  Український незалежний центр політичних досліджень провів моніторинг всіх рішень центральних органів державної влади, прийнятих упродовж першого півріччя 2007 року, та виділив акти, які впливають на діяльність організацій громадянського суспільства. Аналіз визначених актів дав можливість зробити наступні висновки. Упродовж першого півріччя 2007 року 17 із 66 центральних органів державної влади прийняли 79 рішень, що впливають на діяльність ОГС. Варто зазначити що лише 21 такий акт – або 27% - є спеціальним, тобто впливає виключно на ОГС чи окремі види ОГС (об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, громадські організації інвалідів, окремі громадські організації тощо) або стосується утворення дорадчих органів з представників ОГС.

Органи державної влади дуже мало своєї уваги приділяють вирішенню проблем ОГС. Наприклад за перше півріччя 2007 року ВР України прийняла 107 законів, серед яких тільки 7 законів стосуються ОГС (6%), але жоден не є спеціальним щодо ОГС. Втім, за той же період у парламенті було зареєстровано 11 спеціальних законопроектів щодо ОГС, жоден з яких не був прийнятий за основу.

 

Президент України за перше півріччя прийняв 580 указів, з них тільки 7 (1%) стосуються ОГС, і 3 укази (0,5%) є спеціалізованими щодо ОГС. Кабінет Міністрів України за перше півріччя прийняв 1386 акти (886 постанов і 500 розпоряджень), з них тільки 39 (3%) стосуються ОГС, і 12 (0,9%) є спеціалізованими щодо ОГС.

 

Найбільшу активність в регулюванні діяльності ОГС проявив Кабінет Міністрів: 39 постанов і розпоряджень склали 49% від загальної кількості прийнятих органами державної влади актів, що впливають на ОГС. На другому місці Верховна Рада України - 12 законів та постанов (15% загальної кількості актів, що впливають на ОГС). Третє місце посідає Президент України – 7 указів (9% загальної кількості актів). Інші центральні органи виконавчої влади прийняли 19 актів (постанови, накази, листи), тобто 24% актів, а Конституційний Суд України і Вищий господарський суд України - по одному акту.

 

За сферами регулювання, органи державної влади найчастіше приймали акти щодо Взаємодії ОГС і органів влади – 20 актів (25% загальної кількості актів) і Державної політики сприяння розвитку ОГС - 19 актів (24%). Відповідно у сферах Фінансування ОГС було прийнято 14 актів (18%), Доступ до інформації – 10 актів (13%), а Соціальні послуги і Оподаткування ОГС – по 8 актів (10%).

 

По характеру впливу актів на діяльність ОГС можна виділити 52 акти, що несуть загалом позитивний вплив (позитивний і переважно позитивний) (це склало 66% від всіх рішень), та 15 актів, що несуть загалом негативний вплив (негативний і переважно негативний) (19%). Також виявлено 12 актів, можливий вплив яких оцінюється як "невизначений", що склало 15%.

 Найбільше актів, що негативно впливають на ОГС, приймали: Верховна Рада України – 3 (25% прийнятих актів), Президент України – 1 (14%), Кабінет Міністрів України – 4 акти (10%).

Можна відзначити значну законодавчу ініціативу протягом першого півріччя 2007 року. Було ініційовано 42 законопроекти, 10 з яких було прийнято в першому читанні, один відкликано, а один був прийнятий та набрав чинності. Найбільш активними ініціаторами законопроектів були народні депутати – 32 акти, Кабінет Міністрів України – 9 актів і Президент України – 1 акт.

Однак далеко не всі законопроекти несуть позитивні зміни для ОГС.

Так, Кабінет Міністрів вніс 3 законопроекти, що несуть негативний вплив (33% від всіх ініційованих КМУ), народні депутати внесли 8 негативних законопроектів (25% від всіх ініційованих депутатами). "Відзначилися" такі депутати: Фракція Партії регіонів (Юрій Мірошниченко (двічі), Юрій Болдирєв, Андрій Пінчук), Фракція блоку "Наша Україна" (Віктор Лещенко), Фракція Соціалістичної партії України (Микола Садовий) , Фракція блоку "Юлії Тимошенко" (Олександр Фельдман, Євген Суслов).

 

По кількості зареєстрованих законопроектів, що впливають на діяльність ОГС, найбільш активним можна назвати Комітет ВР України з питань фінансів і банківської діяльності (Голова Петро Порошенко) – 7 законопроектів.

Друге місце посіли 3 комітети - Комітет з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва (Голова Сергій Матвієнков ) – 4 законопроекти, Комітет з питань економічної політики (Голова Володимир Заплатинський) - 4 законопроекти, Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин (Голова Михайло Гладій) - 4 законопроекти.

Однак дивує, що профільний комітет, який відповідає за законодавство для громадських організацій, а саме Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування - (Голова Віктор Тихонов) не ініціював й не отримав жодного законопроекту. Це свідчить про те, що реально суб’єкти законодавчої ініціативи у першому півріччі 2007 року не приділяли значної уваги системному вдосконаленню регулювання діяльності ОГС.  

Що змінилося

 Загалом, до позитивних змін можна віднести значне розширення доступу ОГС до участі у виконанні державних програм, а також доступу до інформації про їх виконання та умови фінансування з державного бюджету (33 акти). Значно розширилася законодавча база стосовно надання соціальних послуг та участі ОГС у подальшому реформуванні системи соціальних послуг (13 актів). Несподівану активність органів державної влади зафіксовано щодо регулювання права власності і користування нерухомим майном і земельними ділянками (шість актів і дев'ять законопроектів). Ще 13 актів стосуються розробки та оцінки державних стратегій, програм та концепцій, які передбачають участь ОГС. Які можливі зміниНайбільш важливий вплив на діяльність ОГС можуть справити прийняття Податкового кодексу, змін до закону про оподаткування прибутку підприємств, а також поширення дії закону про банкрутство на неприбуткові організації, зокрема, і ОГС. Втім, зазначені законопроекти не передбачають концептуальних змін порівняно з діючим законодавством.Значне занепокоєння викликає можливість обмеження конституційних прав громадян та ОГС у разі прийняття в сучасній редакції проектів законів про правову допомогу та свободу мирних зібрань. Крім того, у законодавчих пропозиціях простежується тенденція ускладнити доступ ОГС до оренди та іншого користування державним і комунальним майном. РекомендаціїОтримані результати моніторингу свідчать про те, що органи державної влади мають більше своєї уваги приділяти вирішенню проблем, що заважають розвитку громадянського суспільства в Україні. Органи влади мають запроваджувати нове регулювання для ОГС більш системно, планомірно та шляхом актів, що стосуються саме ОГС. Органи влади та народні депутати України мають більше уваги приділяти визначенню очікувань та потреб ОГС і проводити консультації з їх представниками щодо проектів актів. Представники об'єднань громадян мають збільшити свою активність щодо інформування про першочергові потреби ОГС та більш активно брати участь у роботі спільних робочих груп по розробці проектів актів. Експерти:Максим Лациба – Керівник програм Українського незалежного центру політичних досліджень.Олександр Вінніков – Радник з правових питань Мережі громадянської дії в Україні (UCAN)

Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1325 разів




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>