28.04.2024 21:54
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

14.12.2007
12:00

Версiя для друку

Чим ми дихаємо? Повітря усередині приміщення в 5-7 разів брудніше, ніж зовні!

З домашніх речей і нашої повсякденної життєдіяльності виділяється безліч шкідливих органічних сполук (формальдегіди, феноли, озон тощо). Страждають наші дихальні шляхи від приготування їжі, куріння, від миючих засобів, фарб, лаків і т.д. А якщо ви ще й не любитель провітрювати приміщення, то концентрація шкідливих речовин може набути критичної маси, і тоді ви дуже дивуєтесь, чому безпричинно, як на вашу думку, болить голова і звідки взялась алергія у дворічної доньки.

 

Так, шкідливим є тютюновий дим, котрий являє собою суміш із більш як 4000 складових, із яких 40 – це такі, що однозначно викликають ракові захворювання.  Маленькі діти, чиї батьки палять в їх присутності, схильні до інфекцій дихальних шляхів (пневмонія і бронхіт) в значно більшому ступені, аніж діти, чиї батьки не палять.

Шкідливим є так зване біологічне забруднення.
Біологічне забруднення - це продукти пакування та гниття, цвіль, віруси, шерсть тварин, пилові кліщі, таргани, пилок, що виділяють концентровану кількість того ж формальдегіду. Основні ознаки біологічного забруднення вашого житла – безпричинне чхання, сльозоточивість очей, кашель, задишка, запаморочення, проблеми з травленням, алергія.
Не виходячи із будинку при систематичному неприбиранні і непровітрюванні кімнат, можна захворіти на ряд інфекцій: грип, кір, вітряна віспа; важчі випадки – астма, алергія, навіть туберкульоз – можуть бути викликані плісенню у будинку, шерстю домашніх тварин тощо.
Так що ж таке формальдегід, котрий, як виявилось, переслідує нас усюди?
За даними відділу токсикології Івано-Франківської облсанепідемстанції, формальдегід – безбарвний газ із сильним неприємним запахом. Гранично допустима концентрація формальдегіду в атмосферному повітрі 0,035 мг/м3.  У міському повітрі фонові концентрати досягають 0,005-0,01 мг/ м3. І на порядок вищі ці показники у забудованих міських районах у години пік і в умовах смога. У питній воді, за винятком власне аварійних ситуацій, концентрація не перевищує 0,1 мг/дм3. Формальдегід утворюється як побічний продукт згорання, добре розчиняється у воді.
Формальдегід міститься в будівельних матеріалах, тютюновому димі, виділяється при згоранні природного газу в побутових газових плитах. Наприклад, він використовується як компонент клеїв і пластирів, як консервант в деяких фарбах.  
Деяка кількість формальдегіду знаходиться в сирих продуктах (м'ясо, фрукти, овочі). При чому його вміст збільшується при обробці (наприклад, на кілька порядків збільшується вміст формальдегіду при копченні м’яса).
Основний шлях поступлення формальдегіду в організм – інгаляційний: в середньому 1 мг/день, в крайніх випадках -  2 мг/день. У курців цей показник збільшується до 10 мг/день. Але необхідно відмітити, що в організмі людини формальдегід до 80% окислюється і перетворюється на вуглекислий газ та воду Уокер Дж.Ф. Формальдегид. М.: Гос. науч.-техн. изд-во хим. лит., 1957» (Walker, J.F. , "Formaldehyde," 3rd ed., New York, Reinhold, 1967).]. 
Природне запитання: як вберегти себе та близьких нам людей від цього впливу? 
Перша відповідь, котра приходить на думку майже усім медикам, з котрими спілкувалися наші журналісти, – «ми вже себе бережемо тим, що живемо в Карпатах». Справді, як каже відоме прислів’я, «палиця має два кінця»: ті ж дерева, котрі при всиханні і подальшому гниттю активно виділяють формальдегід, своїм зеленим листям бережуть нас не тільки від випарів формальдегіду, але й від сотні інших речовин.
А загалом, пише газета «Деревообробник»,  «вже кілька років тема використання формальдегідних смол жваво обговорюється у середовищі медиків та промисловців». Так, зазначає видання, науковий спір виник ще у 2004 р. між Міжнародним агентством з досліджень раку (IARC) та Європейським об’єднанням промислових виробників та споживачів формальдегіду Formacare. Темою дискусій стала ступінь небезпеки формальдегіду. IARC запропонувало його підвищити, перевівши формальдегід з категорії 2А, тобто „можливо канцерогенного” у категорію 1 – „канцерогенного для людей”.
Зрештою після дводенної дискусійної міжнародної конференції із зазначеної тематики, професор медицини Девід Коггон з університету в Саутгемптоні (США), який спеціалізується зокрема на безпеці праці та охороні навколишнього середовища, заявив: „Якщо у зв’язку із впливом формальдегіду в тих концентраціях, які на сьогодні прийняті у західних країнах, взагалі можна говорити про якийсь ризик виникнення ракових захворювань, то цей ризик дуже незначний”.
Повернемось із Берліну, де відбувалась вищезгадана Конференція, до Долинського району. Ми вже повідомляли, що компанія «Уніплит» оголосила про початок проектно-пошукових робіт для запуску лінії з виробництва якісно нової продукції – МДФ. Перший етап цієї роботи полягає у вивченні оцінки  впливу майбутнього виробництва на екологію. І ось тут знову виплило питання шкідливості викидів формальдегіду у повітря. 
При виготовленні МДФ не використовуються шкідливі речовини, але при високій температурі обробки деревини виділяється формальдегідна пара. Для запобігання її потрапляння у відкрите повітря та у водойми проектанти нової заводської лінії встановлюють надсучасні фільтри, котрі не тільки зменшують рівень концентрації формальдегіду, але й загальний сумарний рівень викидів усіх шкідливих речовин «Уніплиту» буде нижчим за попередні роки.
До речі, саме боротьба з викидами формальдегіду привела товариство до встановлення нової котельні, яка буде утилізувати відходи деревообробки, які займають чималі території, гнояться і тліють у відкритому ґрунті – виділяючи при цьому той самий „страшний” формальдегід.
Так рішення про будівництво котельні було прийнято на базі Рішення сесії районної ради від 05.07.2006р. № 35-2/2006 «Про програму поводження з відходами в Долинському районі на 2006-2010роки»  та державної програми енергозбереження України, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 5 лютого 1997 р №148.  
Таким чином, нова котельня ТзОВ „Уніплит” несе на собі дві дуже важливі соціально-економічні функції, санітарну - утилізацію відходів деревообробки, та економію дефіцитного палива для державних потреб, що також робить підприємство  енергонезалежним.   
За матеріалами „Гольццентральблатт”, «Деревообробник», нормативними документами України  та даними Івано-Франківської облсанепідемстанції підготувала Говера Оксана 


Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 2027 разів




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>