07.05.2024 15:00
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

05.01.2008
12:00

Версiя для друку

Розстріляне Різдво

60 років тому на Прикарпатті енкаведисти вбили юнаків з вертепу.

Першим впав Ірод. Він стояв посеред хати у своєму чорному плащі. Прикрив рукою груди і припав головою до долівки. Куля влучила в серце. А тоді впав Янгол. Матінка Божа, Ісус, три царі й пастухи заціпеніли: ясне обличчя 15-річного Омеляна Пасєки заливала багряна кров. 

Село Дорогів, що у Галицькому районі, загубилося посеред карпатських лісів.

У 1947-му, напередодні святого Різдва, кутя була приправлена не медом солодким, а сльозою гіркою. І колядки в селі не звучали веселі. Бо падала мерзла земля на труни молоденьких хлоп’ят. Село ховало 15-річного Омеляна Пасєку та 17-річного Миколу Якубишина. Сумна була та похоронна процесія. За трунами йшли лише тати з мамами, брати-сестри та найближча родина.

– Було близько сьомої вечора. Ми зібралися в хаті Миколи Якубишина. Хата мала, а нас вісімнадцятеро було. До Різдва кілька днів лишилося. Хлопці й костюми вертепні того вечора зодягли, самі їх пошили. Хотіли, щоб гарно все пройшло, бо то була восьма, остання наша репетиція, – згадує Михайло Іванович Макута (тоді у 47-му – хлопченя з розстріляного вертепу. Михайлик тоді поранений був. Куля влучила у хребет).

– Ось так Микола стояв, – старий чоловік стає посеред хати навпроти вікна. Розправив плечі, гордо підняв сиву голову – тоді, в 47-му, грав роль одного з трьох Царів. – Микола був у довгому чорному плащі, він Ірода у вертепі грав. Біля нього Омелян Пасєка руки до неба здійняв. Він був Ангелом. А я  в той час біля них стояв, якраз моя черга була слова говорити.

„Я цар Всесвітній, вість несу вам, люди”, – хлопці спершу й не зрозуміли, чому Ірод схопився рукою за серце і впав посеред хати. А відразу ж за ним – і Омелян-Янгол. Вони так і лежали голова до голови неподалік стола, де через кілька днів мала потішити родину солодка кутя великого празника.


 – Ми й не встигли втямити, що трапилося. А тоді світла не стало: каганець дзенькнув і згас. Й тільки дир-дир – черга автоматна через вікно. Хтось з наших крикнув: „Хлопці, лягайте!”.Найменшому з того Різдвяного вертепу заледве виповнилося 14, найстаршому – 32. Юнаки попадали на глиняну долівку, хтось забився у кут, хтось під лаву, а автоматна черга не вщухала.

– Ми зрозуміли, що нас у тій кімнаті переб’ють усіх. Якось відчинили двері й почали втікати до сіней та комори. Я малий був, втиснувся в коморі між старими діжками, зачаївся. Хлопці сидять тихо, а серце аж розриває чийсь стогін. Я спершу подумав, що це Тарас Курилів. Він також царя грав і, коли почали стріляти, біля вікна в центрі хати з нами стояв. Але то не Тарас стогнав, а Омелько, котрий мав роль Янгола. Він смертельно ранений був, а ми не могли йому пособити, – згадує пан Михайло той страшний вечір.

Ніч темна вкрила прикарпатське село. Тишу розривали лише автоматні черги та виття собак. Вже всі стіни оселі зрешечені були, а енкаведисти все стріляли й стріляли. А тоді ще й гранату кинули на цвинтар, біля якого стояла хата старої Якубишихи. Зорі ясні встеляли дорогу молодим вертепівцям. Пригнувши голови, втікали хлопці з розстріляної оселі Якубишинів. Михайлик добіг додому і заховався у клуні. До хати боявся йти, щоб ненька своїм голосінням ще більшої біди на родину, на його дрібних сестричок і братиків не накликала.

 – Я ще коли в коморі в Якубишинів сидів, то здогадався, що поранений. Сорочка на спині мокра була, аж хлюпало. Як сидів уже вдома в клуні, почав себе обмацувати. Зрозумів, що в хребет влучили. Намацав там кулю, – Михайло Макута піднімає сорочку: на спині – шрам, як п’ять копійок. – Зуби зціпив і ту кулю рвонув. Потім зрозумів, що мене врятувала ватяна фуфайка.
Вже в хаті батько завісив ковдрами вікна, а мати рвала старі простирадла і, як уміла, перев’язувала свого сина Михайлика. Хоча й втратив хлопчина багато крові, та до лікарів Макути боялися звертатися. Знали, що їх чекає розстріл або ж тюрма і Сибір.  І тієї ж ночі старий Пасєка запріг у сани коня. Поїхав до хати старої Якубишихи по свого сина Омеляна.

Наступного дня копали копачі  у Дорогові велику могилу. Для Омеляна Пасєки і Миколи Якубишина. А село неначе вимерло. Лише енкаведисти у військових строях і з автоматами у руках лишали сліди на засніжених сільських вулицях. Та ще з хат, разом з димом, приглушені плачі виривалися. Енкаведистів після нічної стрілянини наїхало у Дорогів багато. Кілька машин з Галича та Івано-Франківська начальство прислало. Матері боялися, що ось-ось відчиняться хатні двері, і прийдуть солдати по їхніх синів. А енкаведисти боялися, що в село нагрянуть хлопці з криївок (у ті роки всі навколишні від Дорогова та сусідніх сіл ліси ними всіяні були). Селянам наказали не виходити з хат. Михайлик Макутів тугіше затягнув закривавлене простирадло на худенькім тілі й пішов на цвинтар. З друзями вірними свого босоного дитинства, з Миколою та Омельком попрощатися.

– З того нашого вертепу Богдан Стасінчуків, Дмитро Якубишин, я і Тарас Курилів ще святу земельку топчемо. Тарас отемнів, час своє бере, а для решти наших хлопців вже давно рідня на святу вечерю порожні тарілки ставить. У 47-му у Дорогові не колядували. Й вертепу не було. Тільки слідчі ходили від хати до хати – розпитували про те, як стрілянина почалася. Казали, що судитимуть лейтенанта Єфанова.

Але люди в те не дуже вірили. Знали, що переведуть його, аби тут не вбили, в інший район, та й по всьому суду буде. А це ж він стріляв у різдвяний вертеп разом з ястребком Грибковим, котрий родом теж наш, галицький. Грибков вредний був, але він тої ночі в хлопців не стріляв. Стояв на стежці біля Єфанова. А енкаведист у нашім селі довго був, його звідкись прислали. Ото ходив селом вічно п’яний й до людей чіплявся. Вони й тоді з Грибковим самогонки напилися й пішли хлопців розстрілювати. Потім казали, що думали, ніби в хаті Якубишихи бандерівці з криївок ховалися. Але то неправда. Добре знали, що там діти  репетицію „Вифлеємської ночі” проводять. Хтось доніс”.
Відтоді колядка-співанка у Дорогові залишилася про розстріляне Різдво 47-го... 

 

Світлана МАРТИНЕЦЬ

газета «Вісник і К» (м. Луцьк)

 

Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1451 раз




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>