|
24.03.2008 12:00
|
Версiя для друку |
Респектабельність скла |
Чеський кришталь в Україні повертає свою славу.
Кришталь завжди був, є і буде ознакою респектабельності, достатку і хорошого смаку. У світі, як зрештою і в Україні, найбільшою популярністю користується саме чеський кришталь. І це зовсім не випадково. Адже у Республіці Чехії термін «кришталь» застосовують лише тоді, коли мова йде про вишукані вироби зі скла найвищої якості.
Люстри
Чи знали майстри Богемії, експериментуючи з кварцовим піском, окисами калію і кальцію, що скло, яке вони винайдуть, так прославить їхню батьківщину? Чисте, прозоре, блискуче, — із XVII сторіччя богемське скло стали іменувати кришталем. І сьогодні кришталь — це одна із основних статей експорту Чехії.
Із кришталю виготовляють люстри, бокали, вази, статуетки… Але його історія бере початок саме із виготовлення люстр. У 1724 році майстер з гранування скла Джозеф Пальме отримав королівський ордер на виробництво люстр. Перший цех виробництва світильників був відкритий у селі Прахень недалеко від міста Каменецьки Шенов у північній Богемії. Ці кришталеві люстри домінували в Європі до середини XVIII сторіччя і значно вплинули на еволюцію і стиль майбутніх світильників у всьому світі.
Чеські кришталеві люстри були дуже популярні в аристократії того часу. Досконалі оригінальні вироби Джозефа Пальме прикрашали палаци у Версалі та Фонтенбло французького короля Людовика XV, брюссельський палац герцогині Марії Єлизавети, віденські хороми австрійської імператриці Марії Терезії, палац російської цариці Єлизавети та будівлі Празького Кремля.
До речі, чеський кришталь, представлений, наприклад, у салонах >«Комфорт-люкс», має три маркування якості: traditionale, standart та premium — найяскравіший та найблискучіший кришталь. Майстри говорять, що це благодатний матеріал для виготовлення люстр, бра та настільних ламп. Адже світло переливається у кожній намистинці та підвісці лампи і створює неповторну атмосферу в помешканні. Зазвичай дизайнери пропонують для чеського кришталю люстри у класичному стилі. Переконують, що саме цей стиль найбільше пасує до цього матеріалу. У київському салоні «Богемія» пропонують люстри із чеського кришталю Elite Bohemia, Art Glass, Bydzov. Виготовлені у класичному стилі, оформлені кольоровими виноградинками, різноманітними підвісками чи позолочені — словом, кожен може підібрати все необхідне для створення власного неповторного інтер’єру.
Витончений посуд
Також чеський кришталь використовують для виготовлення бокалів (Jessie, Laura, Cut glass + gold), ваз (Bowle), цукерниць та статуеток. «Бокали надзвичайно красиві, але коли я говорю своїм відвідувачам про те, що на окремих з них напилене справжнє золото, вони не вірять», — розповідає Наталія Зобко, директор салону «Богемія» (Івано-Франківськ). Таку недовіру вона пояснює тим, що довгий час Україна знаходилася у складі СРСР, її кордони були закриті і тому люди не звикли до елітних і якісних речей.
«Проте, ситуація уже змінюється на краще. Українці вже всюди бувають. Їздять в тури, на відпочинок за кордон. Ходять по тамтешніх магазинах, дивляться на гарні речі, тому хочуть їх обов’язково мати у себе вдома», — говорить пані Наталія. Своїм відвідувачам вона пропонує придбати неймовірної краси бокали або вази. І радить клієнтові, який хоче зробити незабутній подарунок, зупинитися на маленьких статуетках тваринок, які не тільки приємно милуватимуть око, а й приноситимуть удачу. До речі, подарувати коштовний і милий подарунок із чеського кришталю можна і маленькій дитині. В салоні на вибір можна придбати навіть аксесуар для малечі — соску із чеського кришталю з позолоченою ручкою.
«В цьому сезоні особливо модними будуть бокали із чеського кришталю, виготовлені спеціально для наречених, — розповідає пані Наталія Зобко. — Саме тому планую найближчим часом відкрити у салоні весільну експозицію. Адже одруження — це така подія, коли хочеться себе оточити найкрасивішими речами, які би ще й прослужили не один рік. Тому тут найбільш доречними будуть вироби із чеського кришталю».
Ноу-хау для модниць
Дійшло до того, що чеський кришталь повинна мати в сумочці кожна модниця чи ділова жінка, яка пильно стежить за своїм манікюром. Остання новація на основі чеського кришталю — пилочка для нігтів «Bohemian Sklo».
На першому етапі розплавлена кришталева маса заливається розтопленим оловом. Коли маса застигає, то виходить ідеально рівна поверхня, яка не потребує ні полірування, ні шліфування. Потім на скло наноситься оксид алюмінію, який надає пилочці нерівну поверхню. Далі на пилочку вручну наносять декоративний малюнок. Цікаво, що така кришталева пилочка довговічна, вона просто не зношується. Нині є кілька колекцій таких пилочок: класичні (виконані в чорно-білих тонах, розміщені в прозорих чохлах), кольорові (розмальовані у два кольори, такі пилочки можуть мати оксамитовий чохол), декоративна колекція «стрази» — прикрашені стразами (до 30 страз), чохол тільки бархатний.
З історії Історія чеської скляної промисловості починається з 1376 року, коли в маленьких містах Північної Чехії майже біля кожної хатинки від Турнова до Ізерських гір почали з’являтися скловарні печі, які з часом перетворилися в склозаводи. Слово «кришталь» увійшло до вжитку в склодувному виробництві в той час, коли було вперше отримане безбарвне скло. Спочатку чеський кришталь був безсвинцевим. Він відрізнявся чистим, неспотвореним заломленням світла, прозорістю і красою гранованих поверхонь. Коли виявилося, що після додавання оксиду свинцю поліпшуються оптичні властивості, з’явився свинцевий кришталь.
Цікаво У Чехії термін «кришталь» застосовується, коли мова йде про вишукані вироби зі скла високої якості. Лідирований кришталь тут — це кришталь із вмістом оксиду свинцю більше 24 %. Присутність свинцю в склі знижує його крихкість, робить його м’якшим і більш піддатливим для обробки (гранування та гравіювання). Свинець також робить матеріал важчим і додає склу властивість дифракції світла. Якщо потрібна максимальна міцність, скло може містити до 40 % свинцю. З іншого боку, кришталь може містити менше 24 % свинцю, якщо в ньому високий вміст оксиду барію, який забезпечує високу якість дифракції світла.
Олеся Ткачик http://status.net.ua/
|
Інші статті
Архів статей
|
Цю статтю переглянули 2099 разів |
|
|