04.05.2024 04:47
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

24.03.2008
12:00

Версiя для друку

Фен-шуй піднімає ціну

На вартість нерухомості впливає кожна «дрібниця».

Будь-які операції із нерухомістю (купівля, продаж, обмін) не обходяться без оцінки вартості майна. І часто продавці самі встановлюють ціну житла, так би мовити, на око, керуючись вартістю аналогічного помешкання на ринку. Натомість, експерти радять звертатися до фахівців, ріелторів, які мають відповідні ліцензії на цей вид діяльності. Які критерії впливають на вартість нерухомості, дізнавався «Статус».

Офіційно

Процедура оцінки різних квартир майже ідентична, її стандарти розроблені міжнародними союзами і товариством оцінювачів. Спершу оцінювач дізнається максимум подробиць про об’єкт і аналізує інформацію. Ціна виставляється, виходячи з порівняння отриманих даних і еталону — середньої продажної ціни квартир з такими ж характеристиками.

Призначена оцінювачем сума вважається ринковою вартістю, про що свідчитиме виданий власникові квартири офіційний документ — «Висновок про ринкову вартість квартири». До нього додаються копії ліцензії оцінювача, страхування професійної відповідальності, акредитація при товаристві оцінювачів (якщо вона є).

Нюанси

Перше, що беруть до уваги ріелтори, коли оцінюють нерухомість, — це місце її розташування. За словами Сергія Майзеля, директора ріелторської компанії «Прикарпатський дім» (Івано-Франківськ), 30 % вартості житла залежить саме від місця його знаходження. У будь-якому регіоні України дорожчі ті квартири, що знаходяться у центральній частині міста. Хоча, зауважують експерти, все більшою популярністю користуються й добре обладнані спальні райони.

На вартість нерухомості також впливають інфраструктура, тип планування та наявність під’їзних шляхів до будинку. «З розвитком інфраструктури автоматично зростає ціна квадратного метра, — говорить Сергій Майзель. — Покупці все частіше звертають увагу на вид з вікна. Звичайно, квартира з вікнами на смітник буде дешевшою, ніж, скажімо, із видом на скверик. Буває, що покупці навіть консультуються з фахівцями з фен-шуй, тому хочуть квартиру з вікнами на захід чи схід. Відповідно всі ці побажання відображаються на оцінці нерухомості».

У фахівців з продажу нерухомості є певні поради і для продавців. Зокрема, не рекомендують перед продажем квартири робити в ній ремонт. Кажуть, що на вартість оцінки він не впливає. Тому затрати можуть себе не окупити. Зазвичай новий власник помешкання все одно облаштовує його на свій смак.

«Я рекомендував би продавцям житла хіба що зробити передпродажний ремонт — замінити, якщо потрібно, труби, вікна та двері і простежити, аби не було оббитих стін. Цього досить», — вважає Володимир Совтус, директор департаменту житлової нерухомості ріелторської компанії «Прикарпатський дім».

Хоча, якщо в помешканні зробити дорогий ремонт, тобто встановити німецький котел, покласти італійську плитку тощо, то фахівці це врахують в оцінюванні. І така квартира, за словами Сергія Майзеля, продасться швидко.

Вартість

За словами Ганни Василик, директора івано-франківської агенції нерухомості «Всесвіт», зазвичай ріелтори не беруть грошей за послуги оцінювання об’єкта. «Ми не беремо грошей за оцінювання нерухомості, якщо вона знаходиться в межах міста. Коли ж треба виїжджати в район, то замовнику треба оплатити транспортні витрати ріелтора або організувати йому машину», — говорить пані Ганна.

«Навіть якщо замовник і не захоче в подальшому бути клієнтом нашої агенції, все одно допоможемо йому оцінити майно. Ми йому подякуємо, а він нам», — говорить Тарас Якимів, директор івано-франківської філії АН «Полярис». За його словами, якщо до них звертається клієнт з проханням оцінити квартиру, то з цим справляються і ріелтори «Поляриса»; а от коли треба дати оцінку великій комерційній нерухомості із складськими приміщеннями, то замовляють послуги експерта. «Якщо ми укладаємо із замовником ексклюзивний договір, то витрати на оцінку експерта беремо на себе», — говорить Тарас Якимів.

За словами ж Сергія Майзеля, в Івано-Франківську є агентства нерухомості, що беруть за оцінку квартири 50 грн. Якщо ж банк при укладанні договору іпотеки замовляє розширену оцінку вартості нерухомості у ріелтора, то тоді вона коштуватиме до 60 доларів.

Нелегали

«Чорні» ріелтори працюють без будь-яких посвідчень та ліцензій. В Івано-Франківську таких, на думку, Тараса Якиміва, близько 30 %. Експертів з оцінки вартості нерухомості ще менше. «Аби дати ефективну оцінку нерухомості, треба мати спеціальний сертифікат, який дає право займатися цим видом діяльності. Якщо в Івано-Франківську є зо триста ріелторів, то лише 15–20 з них сертифіковані, і це проблема», — вважає Сергій Майзель.

А проблема полягає в тому, що нелегальні ріелтори у погоні за відсотками, так би мовити, «накручують» ринок нерухомості. «Наприклад, наші фахівці оцінюють клієнтові квартиру умовно у 40 тис. дол. Споживач зазвичай звертається у кілька ріелторських компаній. До прикладу, в одній із них запитують: у скільки оцінили квартиру. І після цього пропонують продати її дорожче. Але реально ця нерухомість стільки не коштує, а значить продати її у потрібний клієнтові термін буде значно важче. Крім того, ціна нерухомості на ринку штучно зростає», — розповідає Сергій Майзель.

Трохи інший погляд на проблему у директора агенції нерухомості «Всесвіт». «Природно, що продавець звертається одразу у кілька ріелторських компаній, щоби швидше продати квартиру, — розповідає Ганна Василик. — Часто буває так, що різні агенції нерухомості приходять оглядати помешкання після п’ятої вечора (так зазвичай зручніше продавцю) з інтервалом у півгодини. Наприклад, наша агенція привела покупця. Його все влаштовує. Але так пізно ми вже не можемо укласти договір. Говоримо, приходьте завтра зранку, і ми все оформимо. Але після нас приходить інший ріелтор із покупцем, якого теж влаштовує квартира. В принципі вона вже продана. Але «чорний» ріелтор просить свого клієнта докинути до суми п’ятсот доларів, зазвичай, це не проблема, і договір укладає вже він, а не ми. На жаль, такі випадки непоодинокі».

Правда, є й інша точка зору на проблему. «Якщо я запитую свого клієнта, у скільки йому оцінили майно, і пропоную більшу суму, то це не погоня за відсотками — це відстоювання інтересів мого клієнта», — говорить Тарас Якимів.

Хоча ріелтори зазначають, що до процедури оцінки нерухомості, враховуючи абсолютно всі нюанси, треба підходити надзвичайно зважено. От вам і фен-шуй.

Знаєте?
У США агент з нерухомості отримує 3,5–10 % від вартості нерухомості, залежно від законодавства штату. Брокер укладає з клієнтом або контракт на ексклюзивне право продажу, або контракт на ексклюзивне представництво (у цьому випадку продавець не зобов’язаний платити комісійні, якщо знайшов покупця без допомоги свого агента), або відкритий контракт (укладається з кількома брокерами, комісійні отримує той, хто продасть об’єкт). У контракті обумовлюють побажання до житла, яке хочуть придбати: міста, в яких вестиметься пошук, вид житла, час дії контракту і, звісно ж, відсоток комісійних.

Олеся Ткачик
status.net.ua


Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1799 разів




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>