28.04.2024 22:09
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

15.04.2008
12:00

Версiя для друку

Енергозбереження по-прикарпатськи з норвезьким акцентом

П’ять фахівців ВАТ «Прикарпаттяобленерго» успішно завершили навчання у спільному українсько-норвезькому проекті «Енергоменеджмент та енергоефективність».

Навчання тривало впродовж двох місяців. Відбувалося воно на базі Івано-Франківського національного технічного університету  нафти і газу. Тож тут 12 квітня 2008 року відбулася і урочиста церемонія вручення сертифікатів учасниками проекту. Українських енергоменеджерів привітали перший секретар Посольства Королівства Норвегія в Україні Хєннінг Х. Йохансен, представники вузу, Івано-Франківської ОДА та підприємств-учасників проекту. Новітній курс «Енергоменеджмент та енергоефективність» був орієнтований на керівників структурних підрозділів промислових підприємств, які займаються питаннями енергопланування, енергозаощадження тощо.

В першу чергу ця тема зацікавила провідні підприємства краю: «Прикарпаттяобленерго», «Прикарпаттрансгаз» та «Івано-Франківськтеплокомуненерго». Впродовж двох місяців на сумлінних студентів перетворились енергетики обласної електропостачальної компанії: заступник директора з загальних питань Анатолій Пригарський, начальник відділу соціально-побутового забезпечення ВАТ Дмитро Шиян, начальник виробничо-технічного відділу енергозбуту Віктор Гораль, директори філій «Калуський РЕМ» Олег Тутка та «Коломийський РЕМ» Роман Горальчук.

Тема енергозбереження та енергоефективності є популярною вже не один рік: чиновники обговорюють її за круглими столами, випускники вузів описують у дипломних проектах, закордонні фахівці діляться досвідом.  

 «Енергоефективність та енергозбереження є пріоритетними напрямами енергетичної політики більшості країн світу, - розповідає Роман Горальчук. – Справа в тому, що ми вже на порозі вичерпування невідновлювальних паливно-енергетичних ресурсів. У нас немає реальних альтернатив їх заміни. Разом з тим з кожним роком загострюються ризики при їх виробництві і транспортуванні. В останній час більшу роль відіграє загальна нестабільність у регіонах їх видобутку, напруга на паливно-ресурсних ринках, політична ситуація та прогнози щодо подальшого зростання цін на енергоресурси. Розвинені країни світу, у першу чергу, країни ЄС, які вже досягли значних успіхів у вирішенні проблем енергоефективності, продовжують пошук нових джерел енергозабезпечення та розробку заходів щодо енергозбереження, що є позитивним прикладом для України».

«Знайомлячись із досвідом наших норвезьких колег, - продовжує розмову Олег Тутка, - приходиш до висновку, що для нашої держави ще не все втрачено. У нас є скриті резерви, але не у вигляді невідомих покладів корисних копалин. Секрет полягає у можливостях економного використання енергоносіїв. За умови активного впровадження енергозберігаючих технологій вже за кілька років ми можемо значно зменшити свою залежність від зовнішніх енергоресурсів. Впродовж навчання ми розглядали основні можливості зниження енергоємності виробництва та зменшення витрат енергоресурсів, вивчали нові шляхи генерації електроенергії, знайомились із комплексною комп’ютерною програмою «Енергоменеджмент», дізнавались про сучасні технології, такі як термодім чи сонячні батареї тощо».

«Треба сказати, що питання енергозбереження для нас не є новим. Вже близько трьох років тому ми змінили свої підходи до енергозбереження будівель та споруд філій ВАТ. Наприклад, ми розпочали заміну старих неефективних систем опалення, що були влаштовані ще в минулому столітті в період існування Радянського Союзу. Такі системи вкрай неефективні, споживають велику кількість електроенергії і не забезпечують якісні параметри комфортного перебування працівників підприємства. Тому у філіях  зараз проходить планомірна заміна таких систем опалення на сучасні, з одночасною заміною теплотехнічного обладнання. Так сучасні системи вже встановлено в Івано-Франківському РЕМ, де ми частково відмовились від централізованого теплопостачання, а також у Рожнятові, Калуші, Коломиї МРЕМ, Снятинському РЕМ та інших районах. В Лисецькому РЕМ встановлено сучасну систему опалення в новозбудованій будівлі диспетчерської. В інших РЕМ виконано модернізацію теплотехнічного обладнання частково – замінено старі котли типу ЕПЗ на нові сучасні ЕКО, що дають можливість регулювати температуру обігріву приміщень, до того ж вони мають високий КПД роботи. Цього року працюватимемо у Богородчанах на заміні системи опалення будівлі диспетчерської. Лише по одному Івано-Франківському РЕМ за опалювальний сезон вдалось зекономити  більше 30 тис.грн. Стосовно ж навчання, то уся програма загалом була доволі насиченою, оскільки тривала впродовж двох місяців і відбувалась у денній та заочній формах, - доповнює колег Анатолій Пригарський. - Тема вимагала ґрунтовного наукового підходу, тому було й немало теорії, зокрема з термодинаміки. Це дозволило кожному зрозуміти не лише висновки, але й суть процесу. Оскільки це перша спроба реалізації такого спільного проекту, викладацький склад університету нафти і газу випробовував найефективніші форми подачі інформації. Хотілося б більше мати у своєму розпорядженні наочності: зразків продукції, макетів, розробок, а не лише теорії». 

«Поряд з нами навчались фахівці Теплокомуненерго та Прикарпаттрансгазу. Кожен з нас взяв із навчання те, що можна використати у роботі, - стверджує Віктор Гораль. – Ми більше уваги звертали на аспекти енергозбереження в електроенергетиці. Адже основне завдання електропостачальної організації у плані енергоефективності – це зменшення втрат електроенергії при її передачі та точний її облік. Не секрет, що технології обліку, які ми використовуємо ще з 2002 року, навіть сьогодні є для України передовими. Проекти впровадження автоматизованої системи обліку електроенергії у населення показують наростаючий ефект, який на кінець 2007 року складав 29 млн. кВт/год. Наступний крок нашої компанії у цьому напрямку – впровадження новітньої системи обліку електроенергії для юридичних споживачів, встановлення на суб’єктах господарювання автоматизованих систем комерційного обліку електричної енергії».

«Для діяльності нашого підприємства принесе користь не лише та теорія, яку ми опанували, - підсумовує Дмитро Шиян. - На завершення курсу кожен мав виконати підсумкову роботу практичного спрямування. Наприклад, мені довелося визначити та проаналізувати шляхові втрати тепла від котельні до бази Івано-Франківського РЕМ, що на вулиці Максимовича, 7. Захищаючи проект, кожен мав відстояти свої пропозиції щодо енергозбереження у кожному конкретному завданні. Висновок один, і його підтримують усі: поки не винайдено новітніх джерел енергії, треба економити і зберігати те, що є». 



Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1401 раз




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>