03.05.2024 23:02
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

10.07.2008
12:00

Версiя для друку

В літо — «карпатським трамваєм»

 

 

Цього року минає 110 років від дня започаткування прокладення Вигодської вузькоколійної залізниці. «Унікальність її ще й у тому, — наголошують ініціатори туристичного проекту «Карпатський трамвай», — що вона збудована 1898 року і до цього часу вважається одним із екологічно чистих видів транспорту». Та, очевидно, неповторність вузькоколійки і в тому, що й нині вона використовується і для потреб виробництва, і як «карпатський трамвай» — відпочинковий маршрут у Карпати...

 

Ліс — всьому голова...

 

Якби не лісові багатства Карпат, то й історія селища Вигоди на Долинщині та його околиць була б інакшою. А розвиток залізничних доріг — це вже вторинне, необхідність, зумовлена активним розвитком лісової і деревообробної промисловості у регіоні в другій половині ХIX ст.

Тож не опіка про добробут місцевого люду, а передусім — зиск, матеріальне збагачення стали щонайпершим поштовхом будівництва залізниць, зокрема і вузькоколійних. Зрештою, це підтверджують і сучасні дослідження «Вузькоколійні залізниці Східної Галичини» австрійця Вольфрама Венделіна чи краєзнавчі нариси Михайла Бориса в книзі «Вигода» та ін. І те, що такі історичні коментарі, наприклад, дуже органічно доповнюють зміст провадження туристичного маршруту «Карпатський трамвай», мали змогу переконатися всі, хто хоч раз мандрував вузькоколійним потягом у Карпати під опікою гіда Любомира Яцківа — керівника унікального проекту ТзОВ «Карпатський трамвай».

 

...До залізниці Львів — Станіславів, збудованої у другій половині ХIX ст., доставляти до станції в Долині карпатську деревину та пиломатеріали з Вигоди кіньми було незручно. Тож прокладення 1883 року широкої залізничної колії до Долини було господарською необхідністю. Збільшилося вивезення до Європи — і розвиток регіону ожив. Та була ще одна проблема — транспортування деревини з гірських лісосік до Вигоди.

Бо, як засвідчує Іван Брик у книзі спогадів «Свіча життя...», «...в робітничім селищі Вигода було три фабрики — фабрика з багатьма пилорамами державна, фабрика англьо-американської фірми «Сільвінія» і фабрика державна «Десталяція», яка випродуковувала ацетон і деревяний вуголь.

За Австрії ця фабрика виробляла стрільний порох...» Сплав деревини ріками Свічею і Мізункою часто підтоплював навколишні села — Велдіж (нині Шевченкове), Пациків, Мізунь та ін. У горах почали прокладати «конки» — вузькоколійки, по яких деревину возили кіньми. Та вже на початку 1918 року розпочали, а в 1920-му завершили будівництво вузькоколійної дороги з Вигоди вгору по Мізунці. Відтак — в урочища «Буковель», «Глибокий», «Яловий» тощо. Як зазначає автор книги «Вигода», у подальші роки, зокрема до 1939-го, «були сформовані вузькоколійні дороги з Вигоди до «Мельдунку Солотвинського» по р. Мізунці і до «Мельдунку Бескидського» по р. Свічі загальною довжиною 65 км». На початку 60-х довжина вузькоколійки збільшилася втроє — до 170 км.

 

Перші роки незалежності — часи занедбання технічного стану вузькоколійки, яка тоді мала довжину 135 км. І не тільки через безгосподарність — дві потужні повені 1998 року знищили практично половину чинних вузькоколійних мереж.

І керівництво Вигодського лісокомбінату вирішило поетапно припинити використання вузькоколійки для виробництва. Тим більше, що стало можливим доставляти деревину автотранспортом на значній частині відтинків. З 2000 року власником вузькоколійної залізниці стало ТзОВ «Деревообробний комбінат «Вигода» — нині один з підрозділів ТзОВ «Уніплит». Бескидська гілка фактично була зруйнована — залишився лише відтинок від «Бескидського Мельдунка» до урочищ «Чорний горб» і «Свіча». А 60 км мізунської гілки, яка свого часу сягала аж урочища «Сенечів», вдалося зберегти не лише завдяки старанням нових господарів, а й через відсутність автомобільних сполучень до деяких урочищ.

 

Наввипередки з Мізункою...

 

Ще 2003 року ТзОВ «Уніплит» розробило, а під час Міжнародного бойківського фестивалю апробувало туристично-рекреаційний проект «Карпатський трамвай». Спочатку створили туристичний відділ на чолі з Любомиром Яцківим, а нині діє ТзОВ «Карпатський трамвай». Вже 2004 року велика група іноземних туристів мандрувала за маршрутом Вигода — Мізунь— Дубовий кут — Мельдунок — Магура.

 

«Карпатський трамвай» — це не сезонна мандрівка. Карпати і влітку, і взимку, навесні чи восени приваблюють неповторністю уздовж прудкої Мізунки. Та не лише мальовничі краєвиди зустрінуть туриста, який у вагончику вузькоколійки завітає у казку природи. Маршрут «карпатського трамваю» починається в центрі селища Вигоди, яке розташоване за 10 км від райцентру Долини у місці злиття рік Свічі і Мізунки. Вигода має чимало цікавих принад — історичних, культурних, духовних — і з гори в селі Пацикові, увінчаній церквою Успіння Пресвятої Богородиці кінця ХVI ст., милує око своїм неповторним архітектурним обличчям. А далі «карпатський трамвай», гамірно похитуючи боками-вагончиками, прямкує місцями відпочинку, споглядання та єдності з природою. Зупинки — в місцях унікальних карпатських екзот: гідрологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення  — заповідне болото «Ширковець» із заростями карликової сосни; джерела відомої «Нафтусі» та кришталевого «Дзюркача»; водоспадні мережива дзвінкої Мізунки; краєвиди з гори Магури на висоті 1 354 м; історія захисного монастиря 1360 року на горі Церковищі; місця боїв під час Першої і Другої світових воєн тощо.

 

Мандрівку «карпатським трамваєм» — з родиною, друзями чи осібно — можна поєднати з перебуванням і відпочинком в одному з багатьох сучасних комплексів-готелів, які перекривають відтинок від Долини і до Торунського перевалу на Закарпатті. Серед них такі сучасні євроспоруди, як готельно-відпочинкові комплекси «Софія», «Князь Олег» та готель «Нафтовик» — у Долині; готельні комплекси «Високий перевал», «Ялинка» та «Зелена садиба Анни Шулик» — у селі Вишкові; тризірковий «Ведмідь» — у селі Мислівці; бази відпочинку «Долина» — у Новоселиці та «Джерело» — у Мізуні і т. д.

 Ігор ЛАЗОРИШИН

Газета «Галичина» 



Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1583 рази




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>