|
21.08.2008 12:00
|
Версiя для друку |
Повеневі дебати та перші "відкати" |
Рада національної безпеки і оборони України виступає за заборону промислової вирубки лісів у Карпатах і вважає за необхідне розробити програму боротьби зі стихійними лихами природного і техногенного характеру. Такі головні висновки зроблено на вівторковому засіданні РНБО з питання про реалізацію органами виконавчої влади заходів, спрямованих на ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації природного характеру в зонах надзвичайної екологічної ситуації в окремих місцевостях Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей.
Заслухавши попередні звіти щодо причин надзвичайної ситуації в західноукраїнських областях, члени РНБО, як сказано в прес-релізі на сайті РНБО, визнали, що головні причини — це зміна клімату, пов’язана з господарською діяльністю людини, а також збільшення вирубок лісів у гірській зоні, незадовільне заліснення вирубаних ділянок, недостатній догляд берегів річок та гідроспоруд, засмічення річок, брак необхідних протиповеневих дамб, видобуток гравію на річках, а також значна забудова водоймищ у гірській зоні. Це, як і неефективна діяльність і взаємодія окремих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування під час ліквідації наслідків катастрофічного паводку, загрожує національним інтересам і національній безпеці України в економічній та екологічній сферах.
Відповідальність за відсутність відповідної урядової політики, персональної відповідальності та хронічне недофінансування заходів для запобігання природним катастрофам РНБО поклало на Кабінет Міністрів, роботу якого з ліквідації наслідків паводку в західних регіонах України визнано недостатньою, хоч загалом дії уряду були професійними.
Критичний тон розмови на засіданні РНБО вже звично задав Президент України В. Ющенко. Немало його зауважень стосувалося безпосередньо Прикарпаття. Під час робочої поїздки на Івано-Франківщину в селі Криворівні, відомому своїми музеями, керівник держави був так вражений кількістю сміття, що йому здавалося, ніби Криворівню навмисне перетворювали на смітник за останні десять років. У підсумку розмови про це Президент доручив у 10-денний термін очистити потерпілі від стихії населені пункти від сміття.
Глава держави також звернув увагу на проблему отримання бюджетних коштів, передбачених змінами до бюджету, на ведення відновлювальних робіт.
Причиною цього є брак затвердженого пооб’єктного фінансування робіт: самі кошти передбачені окремим законом і перебувають на рахунках Держказначейства. «Ми хочемо тримати ресурси в Києві, а пожинати проблеми і трагедії на місцях», — зауважив Президент, назвавши таку систему керівництва «осколки централізованого управління». — Я звертаюся до уряду, до прем’єр-міністра, міністрів, від яких це залежить, з проханням: будь ласка, за 24 години дайте фінанси, доведіть пооб’єктну розбивку». Коментуючи тему фінансування відновлювальних робіт у зоні стихійного лиха, Президент попередив про відповідальність за зловживання коштами на ці цілі: «Не дай Боже, ви на людському горі будете продовжувати ту практику, до якої звикли».
А проблеми з цим уже появилися. Контрольно-ревізійне управління в Івано-Франківській області спільно із співробітниками МВС виявило завищення розрахунків потреби у бюджетних коштах на ліквідацію наслідків стихійного лиха на 22,5 млн. грн. Не дивно, що це виявлено зокрема на об’єктах дорожнього та комунального господарства області (завищення на 14,2 млн. грн)., а також на сільгоспугіддях (на 8,1 млн. грн.) та у виплатах населенню (всього на 0,2 млн. грн.)
Рахункова палата попри здійснення щоденного моніторингу використання бюджетних коштів на підтоплених територіях також має збирати інформацію й про підрядників, які ведуть тут відповідні роботи. Президент вважає, що процедура відбору підрядників є закритою й нераціональною. «План великих «відкатів», очевидно, настає», — прокоментував цю ситуацію Ющенко й звернувся до Генпрокурора та Рахункової палати з проханням взяти чіткий контроль над цим.
Говорячи про відповідальність влади за роботи з подолання наслідків стихії, Президент знову попередив голів місцевих держадміністрацій про персональну відповідальність за зведення житла для постраждалих від стихії родин. «Я буду приймати рішення про перебування голів місцевих адміністрацій на посадах, якщо до 15 листопада той обсяг робіт, який буде потрібний по новому житловому будівництву, не буде проведений», — сказав В. Ющенко.
Через два тижні РНБО знову збереться на засідання, присвячене ходу відновлювальних робіт на потерпілих від паводку територіях. Буде, зокрема, заслухано доповідь Генеральної прокуратури, яка в рамках створеної Президентом комісії вивчає стан використання, збереження та відтворення, організації охорони і захисту лісів у потерпілих від стихії областях. А днями буде готовий указ Президента України, який введе в дію вівторкове рішення РНБО.
Петро ЗАХІДНЯК Газета "Галичина"
|
Інші статті
Архів статей
|
Цю статтю переглянули 1180 разів |
|
|