03.05.2024 06:23
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

04.09.2008
12:00

Версiя для друку

Деревообробну галузь Прикарпаття можуть «зарубати» новими вимогами до лісокористування


Ліс у Карпатах рубатимуть за новими правилами. Якими саме, наразі не відважиться спрогнозувати ніхто, але що зміни неминучі, погоджуються і лісники, і деревообробники, й урядовці. Цьогорічна повінь пройдеться і по Лісовому кодексу, і природоохоронному законодавству. Більше того, деякі законодавчі ініціативи виявилися настільки радикальними, що у випадку впровадження можуть «змити» усю лісозаготівельну і деревообробну галузь Прикарпаття.

Так, народний депутат Юрій Кармазін вже 1 серпня зареєстрував законопроект, яким пропонує ввести десятирічний мораторій на рубки головного користування, тобто промислову лісозаготівлю у Карпатах, а також заборонити вивезення деревини й пиломатеріалів за кордон. Відомі також заборонне рішення РНБО, розпорядження Президента й уряду, які зобов’язують лісників протягом вересня-жовтня розробити нові правила лісокористування. Ясна річ, значно суворіші від «допотопних». Прикарпатські деревообробники серйозно заговорили про загрози для галузі і ринку.


На Франківщині деревообробка – це понад 62 млн. грн. щорічних надходжень до бюджету, 9 тис. працівників, кілька крупних виробництв – «Уніплит», «Кроно Осмолода», «Інтерплит», «Івано-Франківський лісокомбінат», десятки й сотні середніх і дрібних підприємств. Це галузь, яка протягом останніх років щорічно зростала на 15-20% і вважалася інвестиційно привабливою. 1 жовтня, коли нові правила лісокористування мають бути остаточно затверджені і впроваджені, може стати «чорним» днем для місцевих деревообробників.


Як повідомили «ГК» джерела в облдержадміністрації, вже навіть відміна загального аукціону з продажу необробленої деревини, що планувався на жовтень, призведе до закриття дрібних і середніх виробництв: вони залишаться без сировини. Спецаукціон не скасували, щоб захистити великі переробні компанії, що працюють здебільшого на відходах лісозаготівлі, а не на діловій деревині. Та керівники підприємств майже одностайні у висновках: проблеми з сировиною більш ніж імовірні, ціна на продукцію зросте, інвестиції впадуть, як і відрахування до бюджету, можливе скорочення працівників.


Навіть більш помірний компромісний проект нових правил лісокористування, який пропонують фахівці Держкомлісу, захвату у виробників не викликає. Проект цього документа є в розпорядженні «ГК», його минулої середи обговорювали на виїзній колегії лісового господарства. Дещо спрощуючи, його зміст можна звести до таких тез: пріоритет надаватиметься вибірковим, а не суцільним рубкам (рубатимуть окремі дерева), зменшать площі лісосік, заготівля відбуватиметься здебільшого в зимовий період і поступово в кілька прийомів протягом 10-20, а то й 40 років, суворішими будуть вимоги до рубок у поймах рік і на схилах, до трелювання деревини і заліснення зрубів. Цей проект може стати основою для постанови Кабміну вже у вересні.


На перший погляд, ці нововведення можна було б тільки вітати, але експерти й учасники ринку вважають, що за благими намірами заховано чимало «мін», які можуть підірвати галузь і при цьому не тільки не допомогти, а й зашкодити лісу.

Володимир Шевчук, голова правління ВАТ «Івано-Франківський лісокомбінат»:
Чим краща деревина, тим якісніша продукція і більший її вихід. Добрий ліс може забезпечити тільки суцільна лісосіка, проведена відповідно до правил. Сировина з вибіркових рубок, на які робиться акцент у проекті, буде деревиною 2-3 сорту, з неї отримати якісну продукцію майже неможливо.


Взагалі, ми протягом останніх 12-14 років, відколи Україна стала незалежною, постійно проводимо експерименти в лісі, і урядовці, які приймають рішення, не є фахівцями ані в лісовому господарстві, ні деревообробці. Нинішні ініціативи, як на мене, – це просто передвиборча кампанія, що заганяє лісопильне й деревообробне виробництво в тупик.

Інша річ, нам треба навести порядок у лісі. Заставити лісників вести господарку належним чином. Але сама держава фінансує лісгоспи на 20-30% від потреби, отже, порядок треба навести і з державою.

Припинимо рубати – ліс буде падати, гнити, розповсюдяться грибки, короїди, тоді й буде справжня екологічна катастрофа. Я згоден, що в поймах річок треба збільшити зону збережених лісів, не рубати понад 40% на схилах, але вирішувати усе одним розчерком пера – абсурдно. Якщо стерня на Харківщині горить, це ж не означає, що треба заборонити сіяти пшеницю?

Андрій Колос, директор ТОВ «Уніплит», Вигода:
Дії уряду з наведення порядку в лісах – правильні і вчасні. Сподіваюся, владі вдасться зменшити обсяги самовільних рубок, зникнуть нелегальні пилорами, і великі підприємства, які ведуть бізнес законно, нарешті позбудуться недобросовісних конкурентів.

З іншого боку, повна заборона промислових рубок, яку пропонують окремі обранці, – це не зовсім розумно. Це призведе до деградації цілої галузі, яка так динамічно розвивалася останні роки – з щорічним приростом виробництва 15-20%. Не вихід і вибіркові рубки – це прямий шлях до зловживань і крадіжок лісу. На мою думку, єдиним правильним варіантом є промислова лісозаготівля під жорстким контролем держави. На Прикарпатті ліс щорічно приростає на 2 млн. кубометрів, а заготовлюється не більше 900 тис. кубів. Решта – просто пропадає, а цей ресурс можна було б з розумом використати.

В кожному разі будь-які додаткові обмеження позначаться на ціні нашої продукції. Лише протягом серпня кубометр пиловника подорожчав на 30-40 грн. Споживач неминуче відчує це в магазині меблів...

Василь Людкевич, директор «Кроно Осмолода», Брошнів-Осада:
Ми проти того, щоб рубати з плеча, приймаючи рішення щодо цілої галузі. Так, відомо, що у лісгоспів є зловживання. Ми за наведення ладу в лісі, треба припинити крадіжки деревини, але повна заборона промислової заготівлі зашкодить галузі. З’являться проблеми з сировиною. Декому, можливо, доведеться піти з ринку. Наслідок – скорочення працівників, зменшення платежів до бюджету. Лише ми за минулий рік сплатили понад 18 млн. грн. податків.

«Кроно Осмолода» не використовує ділову деревину у виробництві, ми працюємо на спецсировині, переважно відходах лісозаготівлі, самі вирубок не ведемо, купуємо сировину на спецаукціонах. Тому сподіваюся, що встоїмо, але нинішні тенденції в галузі не можуть нас не насторожувати.

Світлана Тищенко, директор ЗАТ «ЛК Інтерплит», Надвірна:
Думаю, зміна обсягів рубок не надто позначиться на виробництві. Може, і не варто чіпати карпатські ліси, а якщо й чіпати, то з розумом. У лісі однозначно треба наводити порядок, тут питання до лісників: лісгоспи мають зосередитися на відновленні деревостанів. Кажуть, у Карпатах приростає 2 млн. кубів на рік, а мені цікаво – де?

Не вистачить сировини – привеземо з інших регіонів, якщо в Карпатах заборонять рубати. Виробництво пристосується до будь-яких умов: подорожчає сировина – подорожчає і продукція. Треба до цього готуватися. Щодо «Інтерплиту», підприємство працює на відходах, нам їх вистачить, і, повірте, все буде добре!

Андрій СОВА 

Газета "Галичина"



Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 1616 разів




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>