29.04.2024 14:59
Всі новини
ПРОБА ПЕРА
ПОЛІТИКА
КУЛЬТУРА
АБІТУРІЄНТ
ГРОМАДА
ЕКОНОМІКА
СПОРТ
ПРИГОДИ
АНОНСИ
ПРИКАРПАТТЯ
НЕГОДА
НОВИНИ САЙТУ
НОВИНИ БЮРО
(R) РЕКЛАМА
 RSS
Статті
Розважальний комплекс

Уніплит

 ІФ локомотиворемонтний завод

мрії збуваються







Карпати, Яремче, Буковель, Ворохта, Драгобрат, відпочинок в карпатах

хостинг вiд
хостинг


Яндекс цитирования

24.03.2009
12:00

Версiя для друку

Прокурорський захист


Захист інтересів громадян та держави у сфері земельних правовідносин є одним з пріоритетних напрямків діяльності органів прокуратури.

Завдяки ефективній позовній діяльності міськрайпрокурорів вдалось захистити інтереси держави по недопущенню самовільного захоплення земельних ділянок, своєчасного стягнення заборгованості за користування землею згідно договірних та позадоговірних зобов’язань.
Впродовж 2008 року міськрайпрокурорами області в сфері земельних відносин в інтересах держави було заявлено 158 позовів. З них судами розглянуто і вирішено судами 121 справу і постановлено стягнути з порушників земельного законодавства 134 тисячі гривень на користь держави. Незважаючи на сумну статистику невиконання судових рішень по позовах прокурорів в сфері земельного законодавства їх реальне виконання склало 71% від загальної суми задоволених судами позовах.

Стягнення коштів за договорами оренди земельних ділянок є основним напрямком представницької діяльності міськрайпрокурорів в сфері земельних правовідносин і складає значну частку від всіх заявлених позовів.

Згідно вимог ст. 2 Закону України “Про плату за землю” користування землею в Україні є платним, плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель та їх статусу.

Стаття 24 Закону України “Про оренду землі” визначає, що орендодавець вправі вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно, виконуючи вимоги чинного законодавства, в разі порушення інтересів держави, міськрайпрокурори в повній мірі здійснюють їх захист шляхом вжиття заходів цивільно-правового реагування.

Наприклад, прокурором Рожнятівського району в інтересах держави в особі Вільхівської сільської ради до одного з приватних підприємців був заявлений позов про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою в сумі 12 560,75 грн...Як потім з»ясувалось в результаті проведеної перевірки цей підприємиць користувався земельною ділянкою і відмовлявся сплачувати орендну плату у встановленому розмірі. На момент звернення з позовною заявою до господарського суду області заборгованість по орендній платі становила 12 560,75 грн..
Під час судового розгляду відповідачем в добровільному порядку була повністю погашена заборгованість, що стало підставою для суду припинити провадження по справі.

Позови, спрямовані на стягнення коштів за позадоговірними зобов’язаннями, можна виділити як окремий напрямок представницької діяльності. В провадженні Господарського суду Івано-Франківської області перебуває справа за позовом Долинського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Долинської районної державної адміністрації до Управління магістральних газопроводів «Прикарпаттрансгаз» ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» в особі Долинського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів УМГ «Прикарпаттрансгаз» про відшкодування шкоди внаслідок зняття родючого шару ґрунту.
Управлінням з контролю за використанням та охороною земель в Івано-Франківській області проводилась перевірка дотримання вимог земельного законодавства на території Долинського району, в ході якої виявився факт зняття та перенесення відповідачами ґрунтового покриву, при цьому дозвіл на вчинення таких дій відсутній.
Діюче земельне законодавство, зокрема ст. ст. 168, 211 ЗК України визначає, що здійснення зняття та перенесення родючого шару ґрунту відбувається на підставі дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, в разі відсутності такого – наступає матеріальна відповідальність. На даний час остаточне рішення судом по справі ще не винесено.

У 2008 році суттєво збільшилась кількість позовів немайнового характеру, пов»язаних з вилученням земель з незаконного володіння, визнанням нечинними рішень виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо надання землі, тощо.
Також діяльність міськрайпрокурорів в сфері земельних правовідносин має не тільки матеріальний характер, але й спрямована на повернення, витребування землі з незаконного володіння та звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок. До даної категорії позовних заяв можна також віднести і позови про знесення самовільно побудованих споруд.
Впродовж 2008 року міськрайпрокурорами в цілому було заявлено 42 позови даної категорії.
В переважній більшості поряд з питанням повернення з незаконного володіння земельної ділянки прокурорами ставиться питання щодо знесення самочинно збудованих на ній споруд. В окремих випадках в судовому порядку вирішується питання тільки про знесення самочинного будівництва.

Наприклад, заступником прокурора м. Івано-Франківська до Господарського суду області був заявлений позов в інтересах держави в особі Івано-Франківської міської ради до ТзОВ «Скіфія» про повернення з незаконного володіння земельної ділянки та знесення самочинно встановлені торгівельні павільйони.

Проведеною перевіркою було встановлено, що рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради «Про надання дозволу на тимчасове розміщення торгового ринку» ТзОВ «Скіфія» дозволено тимчасово, до 1 грудня 2006 року розміщення 28 торгових місць для організації ринку на вул. Тролейбусній в м. Івано-Франківську. даним рішення товариство «Скіфія»було зобов’язано укласти договір оренди земельної ділянки. Проте, договір оренди земельної ділянки укладений не був, а ТзОВ «Скіфія» надалі продовжує самовільно використовувати земельну ділянку для здійснення підприємницької діяльності, не сплачуючи при цьому орендної плати на користь івано-Франківської міської ради.
Таким чином товариство «Скіфія» здійснила самовільне захоплення земельної ділянки, обмеживши право міської влади та територіальної громади міста на реалізацію права власності щодо належної їм земельної ділянки. Це стало підставою для звернення до суду прокурора. В минулому році зазначений позов був розглянутий господарським судом області, позовні вимоги прокуратури були задоволені повністю.
Встановлено, що органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, при вирішенні питання про надання земельної ділянки тій чи іншій організації, особі у користування, оренду тощо допускають порушення діючого законодавства чим підривають авторитет держави в цілому, допускаючи винесення протиправних та незаконних рішень. Міськрайпрокурорами та апаратом прокуратури області активізовано діяльність у вказаному напрямку захисту державних інтересів в сфері земельних правовідносин, зокрема, пред’явлення позовних заяв до судів загальної та спеціальної юрисдикції про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо надання землі.

Так, у 2008 році міськрайпрокурорами було заявлено 26 позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо надання землі, з яких 8 судами були розглянуті та задоволені.
Однак, слід відмітити наступне, переважна більшість позовів даної категорії перебувають в провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду, який на сьогоднішній день не укомплектований достатньою кількістю технічних засобів та не має необхідної кількості суддів. Наведені обставини призводять до тривалого розгляду даним судом справ, затягування вирішення питання по суті.

Так, прокуратурою Івано-Франківської області проведено перевірку дотримання Івано-Франківською міською радою вимог земельного законодавства при виділенні земельної ділянки ТзОВ «ВІО Плюс» для будівництва спортивно-відпочинкового комплексу з підземним паркінгом та благоустроєм прибережної смуги річки Бистриця-Солотвинська.
Встановлено, що п.1.10 рішення сесії Івано-Франківської міської ради від 07.12.2006 «Про погодження місця розташування земельних ділянок» ТзОВ «ВІО Плюс» погоджено місце розташування земельної ділянки орієнтовною площею 2,500 га в районі вулиць Галицького-Витвицького для будівництва спортивно-відпочинкового комплексу з підземним паркінгом та благоустроєм прибережної смуги річки Бистриця-Солотвинська.

Пунктом 1.11 цього ж рішення сесії було погоджено матеріали місця розташування земельної ділянки ТзОВ «ВІО Плюс» площею 2,0500 га для будівництва магістральної вулиці Витвицького від вулиці Галицького до вулиці Пасічної (з наступною передачею на баланс міста) та влаштування заїзду до власних виробничих приміщень з вулиці Пасічної.
Однак, вказане рішення сесії Івано-Франківської міської ради від 07.12.2006 не відповідає вимогам чинного законодавства і підлягає скасуванню з наступних підстав:
Відповідно до ст. 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до Генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

Згідно ст. ст. 2-5 Закону України «Про основи містобудування» містобудівна діяльність здійснюється органами виконавчої влади, місцевого самоврядування і полягає в забезпеченні архітектурно-планувальних, функціональних і конструктивних якостей об’єктів містобудування, формуванні та реконструкції містобудівних кварталів, зон відпочинку. При здійсненні цієї діяльності повинні бути забезпечені розміщення і будівництво об’єктів відповідно до затвердженої у встановленому порядку містобудівної документації, раціональне використання земель та території для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок, урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій.
Статтею 10 Закону України «Про планування та забудову територій» передбачено, що планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними радами та їх виконавчими органами відповідно до їх повноважень і полягає у розроблені та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації. Містобудівна документація затверджується відповідною міською радою і зміни до неї виносяться рішенням ради після погодження з відповідним спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури.

При плануванні територій відповідно до ст. 18 Закону України «Про планування та забудову територій» враховуються громадські та приватні потреби для забезпечення доцільності будівництва, при цьому відбувається інформування громадськості через засоби масової інформації, також звертається увага на економічні та екологічні наслідки, планування території та порядок врахування законності інтересів і вимог власників або користувачів земельних ділянок, будівель і споруд, що оточують місце будівництва.
Як встановлено в ході перевірки, генеральним планом м. Івано-Франківська, затвердженим рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 03.07.2001 земельна ділянка, яка виділена ТзОВ «ВІО Плюс» відноситься до територій зон відпочинку.
Згідно вказаного генерального плану, будівництво транспортної розв'язки передбачається на перехресті вулиць Галицька-Тролейбусна-Пасічна.
Влаштування ж транспортної розв'язки вулиць Галицького-Витвицького-Целевича генеральним планом не передбачено, її проект не розроблявся та не погоджувався, відповідно, зміни до нього не вносились.
При вирішенні питання про виділення земельної ділянки ТзОВ «ВІР Плюс» громадські та приватні інтереси мешканців мікрорайону враховані не були, однак останні мають свої заперечення щодо будівництва спортивно-відпочинкового комплексу.
За таких обставин пункти п.1.10 та п.1.11 рішення сесії Івано-Франківської міської ради від 7.12.2006 щодо погодження місця розташування земельних ділянок ТзОВ «ВІО Плюс» для будівництва спортивно-відпочинкового комплексу з підземним паркінгом та благоустроєм зони річки Бистриця-Солотвинська та будівництва магістральної вулиці Витвицького є таким, що підлягає визнанню їх не чинними.
09.07.2007 прокуратурою Івано-Франківської області Івано-Франківській міській раді був внесений протест в порядку ст. 21 Закону України «Про прокуратуру» з вимогою скасувати п.1.10 та п.1.11 рішення сесії Івано-Франківської міської ради V демократичного скликання від 07.12.2006 «Про погодження місця розташування земельних ділянок», який на даний час не розглянутий.
Окремо необхідно надати характеристику позовної діяльності міськрайпрокурорів, спрямованих на захист інтересів громадян в сфері земельних правовідносин.
Так, впродовж 2008 року до міських і районних судів було подано 28 заяв спрямований на здійснення захисту інтересів громадян у сфері земельних правовідносин.
За даний період судами було розглянуто та задоволено 26 позовів. Сума, на яку задоволено позови міськрайпрокурорів в інтересах громадян, становить 3 тис. грн., в добровільному порядку відповідачами відшкодовано 2 тис. грн., реально виконано судових рішень на загальну суму 5 тис. грн..
Заявленню позовів в інтересах громадян окремих категорій передує звернення громадянина про порушення його інтересів, та виявлення таких порушень під час прокурорських перевірок .

Впродовж 2008 року було виявлено три факти корупції посадових осіб органів виконавчої влади та місцевого самоврядування при прийнятті рішень щодо надавання земельних ділянок.

Прокурор Коломийського району звернувся з позовною заявою до Коломийського міськрайонного суду в інтересах Великокам’янської сільської ради до сільського голови с. Велика Кам’янка Коломийського району Іванишина Д.Г.. Останній був у судовому порядку визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого Законом України “Про корупцію”.
А саме, Іванишин Д.Г., займаючи посаду голови Великокам’янської сільської ради надав незаконні переваги власникам приміщень птахоферми ТзОВ “Агрофірма “Карпати-ЛТД”, що виразились у невиконанні рішення Великокам’янської сільської ради від 14.08.2003 року щодо укладення від імені сільської ради договору оренди земельної ділянки площею 6,3 га для обслуговування приміщень птахоферми.
На даний час провадження по справі закрито в зв’язку із добровільним відшкодування винною особою завданих збитків.

Також, 26.06.2008 року прокурор Косівського району звернувся з позовною заявою до Косівського районного суду в інтересах держави в особі Вербовецької сільської ради про відшкодування збитків, завданих корупційним діянням сільського голови с. Верб овець Павлюком І.М. в сумі 1158,63 грн..
Останній надав незаконні переваги власнику приміщення та земельної ділянки площею 0,93 га Михавчук С.М., що виразились у не складанні договору оренди земельної ділянки, чим допустив спричинення шкоди державним інтересам на вказану суму.
На даний час судом не постановлено остаточного рішення за результатами розгляду позовних вимог прокуратури району.

31.07.2008 прокурором Косівського району був заявлений позов про відшкодування шкоди заподіяної корупційним діянням на загальну суму 13 815,57 грн. Так, Скригунець М.П., працюючи на посаді сільського с. Стопчатів Косівського району, будучи державним службовцем 4-ої категорії, надала незаконні переваги філії ЗАТ «Київстар» - оператору мобільного зв’язку, що виразилось у не складанні тимчасового договору оренди на земельну ділянку площею 122 кв. м. на території Стопчатівської сільської ради, на якій було розташовано вишку мобільного зв’язку , чим було заподіяно збитки державі у вигляді не поступлення до бюджету сільської ради.
Вказаний позов судом задоволений в повному обсязі.

Прес-секретар прокурора області
Людмила Гласова




Інші статті
Архів статей
Цю статтю переглянули 2054 рази




конкурс талантів

©  БРIЗ, 2005-2011
Будь-яке використання iнформацiї не тiльки дозволяється, а й заохочується, у тому числi i матерiально. 067.74.22.74.9
Усі матеріали сайту дозволено використовувати на умовах GNU Free Documentation License без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike

return_links(15); ?>